ING bij stijgers in licht hogere AEX na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - ING behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak, die een nieuw tussentijds recordniveau aantikte. Het financiële concern profiteerde van een adviesverhoging door de Britse bank Barclays en won ruim 1 procent. Beleggers kijken verder vooral uit naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt.
De banengroei in de grootste economie ter wereld speelt een belangrijke rol in het rentebesluit van de Federal Reserve. Bij tekenen van een afzwakkende arbeidsmarkt zou de Fed mogelijk eerder geneigd zijn de rente te verlagen, wat gunstig is voor beleggingen in aandelen. De Amerikaanse centrale bank vergadert volgende week over de rente. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de rente dan nog onveranderd laat om de hardnekkige inflatie te bestrijden.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 925,92 punten. De hoofdindex steeg een dag eerder al 0,5 procent tot een nieuw slotrecord van 923,96 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 923,09 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,3 procent. De DAX in Frankfurt zakte 0,4 procent, na een onverwachte daling van de Duitse industriële productie in april.
Chipbedrijven
Beleggers kauwden daarnaast nog na op het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente voor het eerst sinds 2019 te verlagen. Of de centrale bank de rente in de komende maanden verder gaat verlagen, is echter onzeker. Dat zal volgens ECB-president Christine Lagarde per vergadering worden bekeken.
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stegen tot 1,1 procent, na een flinke omzetgroei van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van ASML, zag de omzet in mei met dik 30 procent stijgen dankzij de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) en een herstel van de vraag naar smartphones.
Citigroup en Barclays
Levensmiddelenconcern Unilever werd door investeringsbank Redburn op de kooplijst gezet en klom 0,4 procent. Muziekconcern UMG werd door analisten van CFRA van de kooplijst gehaald en verloor 0,6 procent.
Investeringsmaatschappij CVC won 0,6 procent. Citigroup en Barclays gaven de eigenaar van cosmetica- en parfumerieketen Douglas en het Zwitserse horlogemerk Breitling een koopadvies.
De euro noteerde op 1,0892 dollar tegen 1,0886 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder op 75,63 dollar per vat. Brentolie kostte ook 0,1 procent meer, op 79,94 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ondersteuning voor Nederlandse bedrijven en medewerkers kan niet wachten tot de besluitvorming in augustus rond Prinsjesdag, zoals het kabinet van premier Rob Jetten vorige week aankondigde. Daarvoor waarschuwen MKB Nederland en VNO-NCW. De ondernemersorganisaties pleiten onder meer voor een tijdelijk publiek fonds voor bedrijven die liquiditeitsproblemen hebben. Daar kunnen bedrijven geld lenen om deze periode door te kunnen komen, aldus de belangenbehartigers.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan de inflatie in Nederland flink aanjagen en de economische groei ondermijnen. Dat voorziet De Nederlandsche Bank (DNB), die dinsdag verschillende scenario's heeft geschetst. Toch verwacht de centrale bank niet dat de impact zo groot wordt als tijdens de energiecrisis van 2022 na de Russische inval in Oekraïne.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is verstandig dat het kabinet nog niet meteen een besluit heeft genomen over eventuele compensatie voor huishoudens van de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen. Dat zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) dinsdag bij de presentatie van het jaarverslag van de centrale bank.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van Nederlandse webwinkels is onvoldoende of helemaal niet toegankelijk voor mensen met een beperking. Dat ziet de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na tests bij ongeveer honderd van de grootste Nederlandse webshops en websites van telecom- en energieaanbieders. Sinds juni 2025 zijn onlinewinkels wettelijk verplicht om hun diensten zo in te richten dat mensen met een beperking er ook gebruik van kunnen maken.
38 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse ministerie van Landbouw neemt maatregelen om boeren financieel te ondersteunen na de sterke stijging van de brandstof- en kunstmestprijzen. De maatregelen maken het voor boeren mogelijk om hun sociale premies later te betalen, meer tijd te krijgen voor hun belastingaangifte en tijdelijk geld te lenen bij de Franse staatsbank Bpifrance.
45 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Het World Economic Forum (WEF), de organisatie achter de jaarlijkse economische top in het Zwitserse Davos, stelt een grote bijeenkomst in Saudi-Arabië uit vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Die top, de Global Collaboration and Growth Meeting, stond voor april gepland in de Saudische stad Jeddah.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ballast Nedam heeft in 2025 een hogere omzet geboekt dan een jaar eerder. Ook nam het orderboek van het bouwbedrijf toe. Ballast Nedam werkt onder meer aan het Haagse bouwproject Waldorp Four. Daar bouwt het vier hoge woontorens vlak naast al bestaande lage woontorens. Ook houdt de bouwer zich veel bezig met infrastructuurprojecten. Ballast Nedam is daarnaast ook actief in het buitenland.
1 uur geleden