Inflatiezorgen zetten techfondsen op Damrak flink lager
AMSTERDAM (ANP) - Techaandelen op de Amsterdamse beurs zijn woensdag flink lager geëindigd. Nu rentes op obligaties weer stijgen zijn schuldpapieren voor beleggers weer aantrekkelijker, ten koste van aandelen van snelgroeiende bedrijven. Daardoor eindigden in de AEX bijvoorbeeld maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, chiptoeleverancier ASMI en betalingsverwerker Adyen diep in het rood.
Winsten voor olie- en gasconcern Shell (plus 3,7 procent) en verzekeraar Aegon (plus 4,2 procent) boden wat tegenwicht waardoor het verlies voor de hoofdgraadmeter op het Damrak beperkt bleef tot 0,2 procent. De AEX eindigde op 694,76 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 1038,09 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen wonnen juist tot 0,8 procent.
Just Eat Takeaway, ASMI en Adyen tekenden verliezen op tot wel 8,1 procent. Beleggers verwerkten de veel hoger dan verwachte inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. Door hogere inflatieverwachtingen stijgt ook de rente. De Amerikaanse inflatie bedroeg in april 0,8 procent ten opzichte van de voorgaande maand. Dat is de sterkste toename van het prijspeil sinds 2009.
Shell
Shell profiteerde juist van de opgelopen olieprijzen. Aegon steeg dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht. Kostenbesparingen bij de verzekeraar leverden de voorbije verslagperiode resultaat op, waardoor de winst hoger uitviel. Daarnaast zijn hogere rentes voor de beleggingsportefeuilles van verzekeraars goed nieuws.
Ahold Delhaize was met een plus van ruim 3 procent ook een sterke stijger. Het moederbedrijf van Albert Heijn en bol.com presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Met name online deed het concern goede zaken door de pandemie en de lockdownmaatregelen.
ABN AMRO
In de MidKap raakte ABN AMRO 5,8 procent kwijt. De bank leed afgelopen kwartaal een verlies als gevolg van de megaschikking vanwege tekortkomingen bij het tegengaan van witwassen. Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis maakte bij zijn kwartaalcijfers indruk met een goed gevuld orderboek en steeg 5,7 procent. Volgens analisten van ING maakt het bedrijf ook een goede kans op een groot baggerproject in het Suezkanaal. Laadpalenfabrikant Alfen wist de kwartaalwinst flink op te voeren en werd ruim 2 procent hoger gezet.
In Frankfurt dikte Commerzbank bijna 9 procent aan. De Duitse bank boekte tegen de verwachting in toch winst in het eerste kwartaal en schroefde zijn vooruitzichten op. Ubisoft werd in Parijs 11 procent minder waard na een winstalarm van de Franse ontwikkelaar van computergames.
De euro was 1,2071 dollar waard, tegenover 1,2170 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent duurder op 66,16 dollar. Brentolie kostte ook 1,3 procent meer, op 69,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gezegd dat de door de Amerikaanse president Donald Trump geplande hogere invoerheffingen op auto's uit de EU gericht zijn op de Europese Unie als geheel en niet specifiek op Duitsland. "Hij wil heel Europa aanpakken", zei Merz zondag tegen de Duitse omroep ARD.
28 minuten geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
12 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
17 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
18 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geleden