Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inflatiezorgen door stijgende producentenprijzen China

Inflatiezorgen door stijgende producentenprijzen China

PEKING (ANP/BLOOMBERG) - De snel stijgende kosten voor grondstoffen hebben de prijzen die Chinese producenten voor hun waren rekenen harder doen oplopen dan waar in doorsnee rekening mee werd gehouden. Daarmee worden de zorgen over wereldwijde inflatie verder aangewakkerd.

De producentenprijzen stegen in China in april met bijna 7 procent in vergelijking met een jaar eerder. Dat was het snelste tempo sinds oktober 2017, meldt het Chinese statistiekbureau. In vergelijking met een maand eerder stegen de prijzen in doorsnee met 4,4 procent. De consumentenprijzen stegen op jaarbasis met nog geen 1 procent, waar dat een maand eerder nog 0,4 procent was. Vooral de lagere prijzen voor varkensvlees dit jaar in vergelijking met een jaar eerder drukten de inflatie.

Bij grondstoffen is wereldwijd sprake van een grote vraag en een tekort aan aanbod. Dat wakkert de bezorgdheid over de inflatie over de hele wereld aan. Dit omdat China de grootste exporteur ter wereld is. Extra kosten voor fabrieken zullen naar verwachting worden doorberekend aan onder andere de detailhandel.

Binnenlandse en internationale factoren

Volgens kenners van ING zijn de stijgende fabrieksprijzen het gevolg van een combinatie van binnenlandse en internationale factoren. Zo is er sprake van een sterke binnenlandse vraag naar grondstoffen door infrastructuur- en vastgoedprojecten in China. Ook voedt het omvangrijke plan van de Amerikaanse president Joe Biden om de infrastructuur van de Verenigde Staten aan te pakken de verwachting van hogere materiaalprijzen.

Daar komt volgens ING nog bij dat de chiptekorten de inflatie sterker laten oplopen. Naast de producten waar chips in worden verwerkt gaat het ook om simpelere producten, waarvoor bij de vervaardiging ervan chips nodig zijn. Wereldwijd kampen meerdere producenten met verstoringen door de tekorten van chips. Volgens de kenners zijn de prijzen van onder andere tv's, wasmachines, laptops en auto's afgelopen maand al gestegen als gevolg van de tekorten.

Meer uit Financieel

Koerssprong Intel op Wall Street na miljardeninvestering Nvidia

NEW YORK (ANP) - Intel maakte donderdag een koerssprong van ruim 24 procent op de beurzen in New York. Beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat AI-chipbedrijf Nvidia 5 miljard dollar gaat investeren in Intel, in ruil voor aandelen. De twee chipbedrijven gaan onder meer samen chips ontwikkelen voor computers en datacenters.

35 minuten geleden
Trump en Starmer ondertekenen technologiepact

ELLESBOROUGH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Britse premier Keir Starmer hebben hun technologiepact officieel ondertekend. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk spreken daarin af samen te werken aan onderzoek naar kunstmatige intelligentie, quantumcomputers en kernenergie.

45 minuten geleden
Economisch adviseur Trump: renteverlaging Fed goede eerste stap

WASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett, de economisch adviseur van het Witte Huis en president Donald Trump, heeft de renteverlaging van de Federal Reserve verwelkomd als een "goede eerste stap". De Amerikaanse koepel van centrale banken verlaagde woensdag voor de eerste keer dit jaar de leenkosten in de Verenigde Staten, met een kwart procentpunt.

1 uur geleden
Nvidia steekt 5 miljard dollar in Intel voor samenwerking

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipontwikkelaar Nvidia belegt 5 miljard dollar in aandelen van branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken, maakte Nvidia bekend.

2 uur geleden
ExxonMobil schort plannen voor plasticrecycling in Rotterdam op

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - ExxonMobil schort 100 miljoen euro aan investeringen voor plasticrecyclingprojecten in Rotterdam en Antwerpen op. Het Amerikaanse olie- en gasconcern wil op de twee bestaande locaties jaarlijks 80.000 ton plasticafval verwerken. Maar het kan projecten van deze grootte volgens een topbestuurder niet hervatten zonder dat EU-regels worden aangepast.

2 uur geleden
Studie: 290 miljard schade Duitse economie door cyberaanvallen

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse economie heeft over het afgelopen jaar bijna 290 miljard euro aan schade opgelopen door cyberaanvallen. Dat meldt de Duitse IT-brancheorganisatie Bitkom in een rapport. Die cyberaanvallen worden volgens Bitkom steeds vaker uitgevoerd door buitenlandse inlichtingendiensten. Vooral Rusland en China zouden hier vaak achter zitten.

3 uur geleden
Arbeidsinspectie legt Gelders uitzendbureau twee maanden stil

DEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie legt een uitzendbureau uit Gelderland tijdelijk stil, omdat de betalingen aan uitzendkrachten en de administratie van het bedrijf niet op orde waren. Het uitzendbureau mag vanwege de overtredingen twee maanden geen personeel uitlenen en krijgt een boete van 153.000 euro.

4 uur geleden