
Indonesië viert onafhankelijkheid in beoogde hoofdstad Nusantara
NUSANTARA (ANP) - Indonesië viert zijn onafhankelijkheid zaterdag voor het eerst in de beoogde hoofdstad Nusantara, een gloednieuwe stad in de jungle van Borneo. De stad wordt mogelijk op dezelfde dag officieel het administratief hart van Indonesië, maar het is niet duidelijk of dat ook gebeurt omdat de bouw vertraging oploopt.
De onafhankelijkheidsceremonie in de stad is kleiner dan aanvankelijk gepland. De organisatoren wilden 8000 gasten van buiten Nusantara uitnodigen, maar deze gastenlijst is drie keer ingekort en bevat nu slechts 1300 namen. Dat heeft te maken met de uitdagingen die gepaard gaan met het regelen van voedsel en accommodatie op de afgelegen locatie.
Het programma, bestaande uit onder meer culturele optredens, een vlaggenceremonie en militaire oefeningen, is wegens capaciteitsproblemen verspreid over Nusantara en de huidige hoofdstad Jakarta. Duizenden lokale inwoners, die geen hotelkamers nodig hebben, kunnen ook deelnemen aan de festiviteiten in Nusantara.
Ook elders in het land en bij mensen thuis wordt stilgestaan bij de uitroeping van de Indonesische onafhankelijkheid op 17 augustus 1945, twee dagen na de Japanse capitulatie. Nederland voerde na die dag oorlog om de controle over de kolonie terug te krijgen, maar trok zich in 1949 onder internationale druk terug.
De ceremonie moet in de toekomst alleen in Nusantara worden gehouden. Het megaproject van omgerekend zo'n 32 miljard euro moet in 2045 volledig afgerond zijn, maar de stad wordt voor die tijd al in gebruik genomen en de eerste stappen zijn al genomen. Zo hield president Joko Widodo er maandag voor het eerst een kabinetsvergadering. Nusantara is pas officieel de hoofdstad als de president een decreet daarover uitvaardigt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Secret Service onderzoekt voormalig FBI-directeur James Comey nadat hij donderdag zou hebben opgeroepen tot geweld tegen president Donald Trump, meldt minister Kristi Noem van Binnenlandse Veiligheid op X. "De in ongenade gevallen oud-FBI-directeur James Comey heeft zojuist opgeroepen tot moord op president Trump. Het ministerie van Binnenlandse Veiligheid en de Secret Service onderzoeken deze dreiging en zullen adequaat reageren."
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran voert vrijdag in de Turkse stad Istanbul gesprekken over zijn atoomprogramma met het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland, meldt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. De drie Europese mogendheden waren in 2015 samen met China, Rusland en de Verenigde Staten partij bij de nucleaire deal met Iran die in 2018 door de VS werd opgezegd.
1 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De Amerikaanse zanger Chris Brown is strafrechtelijk aangeklaagd voor zware mishandeling met voorbedachten rade, meldt de politie van de Engelse stad Manchester, waar Brown donderdag in een hotel werd gearresteerd. De R&B-zanger zou in februari 2023 in een Londense nachtclub een muziekproducent meermaals met een fles hebben geslagen. Brown verschijnt vrijdag voor de rechtbank van Manchester, aldus de BBC.
2 uur geledenBASEL (ANP) - Israël, Oostenrijk en Finland zijn zoals verwacht door naar de finale van het Eurovisie Songfestival op zaterdag. De inzendingen kregen donderdagavond tijdens de tweede halve finale genoeg punten voor een plek in de grote finale. Bij de bookmakers waren de drie liedjes van tevoren ook hoog ingeschat.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De Oekraïense en Russische delegaties die naar Istanbul zijn gekomen zullen vrijdag met elkaar om de tafel gaan, meldt het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. Er zal ook een Turks team aanschuiven bij de onderhandelingen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Het plan van een nieuwe, door de Verenigde Staten gesteunde humanitaire organisatie in Gaza is niet in lijn met de basisprincipes van de Verenigde Naties, zegt een woordvoerder van de VN donderdag. De Gaza Humanitarian Foundation (GHF) wil hulp in Gaza distribueren vanuit beveiligde distributiepunten, maar de VN zullen daar niet aan deelnemen.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Een pro-Palestijns protest in Berlijn is uitgemond in geweld tussen de betogers en de politie. De politie roept de aanwezigen op om te vertrekken en heeft volgens Duitse media al twintig tot dertig aanhoudingen verricht. Er waren ruim duizend demonstranten.
10 uur geleden