IND komende tijd coulanter voor verblijfsaanvragen Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gaat de komende tijd coulanter om met reguliere verblijfsaanvragen van Oekraïners, laat de dienst vrijdag weten. Oekraïners met een zogenoemd biometrisch paspoort kunnen sinds het associatieverdrag dat de Europese Unie in 2017 met Oekraïne sloot zonder visum inreizen, normaal kunnen ze daarmee 90 dagen in Nederland verblijven. Deze zogeheten 'vrije termijn' wordt nu maximaal 180 dagen.
Datzelfde geldt voor Oekraïners zonder biometrisch paspoort, die een een visum kort verblijf hebben aangevraagd. Ook zij mogen maximaal 180 in plaats van 90 dagen blijven. Verder is afgesproken dat Oekraïners die de maximale termijn van hun visa overschrijden, daar geen problemen van zullen krijgen gezien de huidige situatie. Sinds de inval van de Russische troepen in Oekraïne heeft de IND meer dan driehonderd bezorgde mensen aan de telefoon gehad met vragen over hun verblijfsrecht.
Oekraïners die langer naar Nederland willen komen, bijvoorbeeld voor werk of gezinshereniging, hoeven daarvoor geen machtiging tot voorlopig verblijf (mvv) meer aan te vragen of op te halen in Oekraïne. Zij mogen daarvoor uitwijken naar omringende landen. Onder sommige omstandigheden hoeven Oekraïners niet alsnog uit te reizen voor een mvv en kan direct in Nederland een verblijfsvergunning worden opgehaald.
Oekraïners die asiel aanvragen zullen net als iedere asielzoeker een procedure en opvang in Nederland krijgt, aldus de IND.
Meer uit Binnenland
DOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en hun dochters Amalia, Alexia en Ariane zijn maandag aangekomen in Dokkum. Daar werden ze ontvangen door burgemeester Johannes Kramer en Arno Brok, de commissaris van de Koning in Friesland. De familie viert daar de 59e verjaardag van koning Willem-Alexander.
5 minuten geledenDOKKUM (ANP) - Het koninklijk gezin is klaar voor Koningsdag in Dokkum, waar maandag de nationale viering van Koningsdag plaatsvindt. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde op sociale media een foto van het koningspaar en hun drie dochters. "Dokkum, we hebben er zin in!", staat in het bijschrift. Ook melden ze: "We sjogge der nei út!", Fries voor 'we kijken ernaar uit'.
39 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
15 uur geleden