
'In 't Paerehat groei je op met het carnaval'
PAEREHAT - Wie de komende dagen gaat carnavallen in ‘t Paerehat merkt misschien dat het er nog feestelijker aan toe gaat dan normaal. Carnavalsvereniging De Koenkelpot heeft vorige week namelijk de Zeeland Refinery Cultuurprijs gewonnen. De Koenkelpot kreeg een trofee en een cheque van 1500 euro.
De carnavalsvierders hebben fotograaf Rem van den Bosch, die was genomineerd voor het kunstproject Zeeuws Meisje, en Jongeren Activiteiten Zeeland (JAZ), die vooral bekend is van de badkuipenrace in Borssele, achter zich gelaten. “We hadden het niet verwacht”, zegt Denise Voet van de winnende club. “We vonden het al leuk dat we bij de laatste drie zaten.”
Oeteldonk
De Koenkelpot organiseert sinds 1962 de carnavalsactiviteiten in ‘s-Heerenhoek of ‘t Paerehat. De Zeeuwen namen begin jaren ‘60 contact op met de carnavalsvierders in Oeteldonk (Den Bosch), omdat ze het feest in de Zak van Zuid-Beveland wilden vieren. Ze nodigden prins Janus 1 uit om hen de fijne kneepjes van het vak bij te brengen. Sindsdien is het elk jaar feest in het dorp. “Als je in ‘s-Heerenhoek bent geboren, groei je ermee op. Het hoort erbij. Mijn ouders deden het en ik ging mee. Zo gaat dat. Natuurlijk zijn er mensen die er niet van houden, maar die komen niet”, zegt Voet, die voor het tweede jaar hofdame is.
Invloed
Ze is pas 23 jaar, maar al ruim drie jaar lid van De Koenkelpot. Het is één van de redenen waarom de jury van de prijs, die gaat naar personen of organisaties die een positieve invloed hebben op het culturele leven in Borsele, koos voor de carnavalsvereniging. Jong en oud zijn bij de organisatie betrokken of feesten mee. “De Koenkelpot weet met haar activiteiten inwoners te verleiden tot kijken en meedoen”, zei juryvoorzitter Wim Scholten tijdens de uitreiking in de raadsboerderij. “Ik heb mezelf aangemeld. Ik wilde iets doen voor de vereniging, omdat ik het belangrijk vind dat deze traditie blijft bestaan”, aldus Voet. “Dan heb je ook jongere mensen nodig.”
Onderwerpen
Scholten was in zijn toespraak vol lof over De Koenkelpot. “Ze bewijst dat tradities zoals carnaval nog springlevend zijn. Fraaie maskerades, milde spot en zelfspot, spel en muziek, gekoppeld aan onderwerpen die vaak aan de plaatselijke of regionale actualiteit zijn ontleend maken het carnaval tot een feest van verrassing en plezier voor zowel deelnemers als toeschouwers.”
Oanze Schoeren
Het feest in ‘t Paerehat trekt elk jaar vele duizenden mensen. Ze komen uit ‘s-Heerenhoek, de omliggende dorpen en van verder, vooral voor de grote optocht op zondag. Voet hoopt dit jaar opnieuw op goed weer, zodat het lekker druk is langs de kant van de weg. Er doen zeventien A-wagens mee aan de optocht. Het motto is ‘Me zette oanze schoeren d’r onder’. “Dat is meer dan voorgaande jaren. Het is leuk om te zien dat het nog steeds groeit.”
De Zeeland Refinery Cultuurprijs bestaat uit een beeldje en een cheque van 1500 euro.
Voor het programma in ‘t Paerehat, zie www.paerehat.nl.
Meer uit Beveland
KAMPERLAND- Aan de Sint Felixweg heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote hoop snoeiafval in brand gestaan. Vanwege de omvang van de brand en het risico op overslag naar een aangrenzend tarweveld werd er met spoed opgeschaald. De brandweer van Kamperland en de brandweer van Serooskerke gingen ter plaatse. Met behulp van de dakmonitor werd de brand geblust. Ook het resterende hout werd natgemaakt om herontsteking te voorkomen. Het is niet duidelijk waardoor de brand ontstaan is.
6 uur geledenWaar in Goes staat dit beeld? Vooruit, laat de titel u maar een hint geven als het moeilijk is. Natuurlijk! Het is de top van de vijf meter hoge oude waterpomp die tussen het geparkeerde blik op de Beestenmarkt staat. De pompeuze pomp is in 1774 gemaakt door ene A. Vervoort. De eerste standplaats was de Grote Markt; qua stijl sloot de pomp goed aan bij het Stadhuis. In 1853 verhuisde de pomp naar de huidige Beestenmarkt, omdat de oude pomp daar was versleten. Op de Grote Markt kwam daarna als versiering en/of ruimtebreker een grote gietijzeren 'candelabre' te staan om te vieren dat Goes aan het gas was. Die verdween weer stilletjes aan het begin van de 20e eeuw om opgevolgd te worden door een muziektent, die de jaren '50 heeft gehaald. Maar dit terzijde, het draait nu om de pomp en de putti.
10 uur geleden's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Een traumahelikopter is vrijdagavond geland op het schoolplein in 's-Heer Hendrikskinderen in verband met een medische noodsituatie op het aanliggende Plein. De toestand van het slachtoffer is onbekend.
1 dag geledenVerwijspraktijk Zeeland is sinds begin februari actief in het hart van Goes. De praktijk is opgericht door Alexander Verhelst - gespecialiseerd in parodontologie, implantologie en slaapstoornissen, en zijn vrouw Marjolein van Ulsen, tandarts-pedodontoloog. Inmiddels is het uitgegroeid tot een regionaal centrum voor gespecialiseerde mondzorg. Patiënten komen hier op verwijzing van hun eigen tandarts of mondhygiënist terecht voor behandelingen die in reguliere praktijken niet mogelijk zijn.
1 dag geledenGOES - Wat ooit begon als een uit de hand gelopen hobby, is uitgegroeid tot een sfeervolle en kleinschalige antiekmarkt met karakter. De Antiekmarkt Oude Stijl vindt plaats op vrijdag 11 juli van 9.00 tot 17.00 uur op het historische Bleekveld in Goes. Een plek waar liefhebbers van antiek en curiosa elkaar ontmoeten te midden van authentieke vondsten en nostalgische sfeer.
2 dagen geledenGOES - Het college van Goes wil het succesvolle programma Balansstraat voortzetten in 2025 en 2026. De Balansstraat helpt 65-plussers en chronisch zieken om hun balans te verbeteren en zo het risico op vallen te verkleinen. In totaal stelt de gemeente voor de komende twee jaar 240.000 euro beschikbaar.
2 dagen geledenGOES - De eerste vijftien studenten van het Participatielab bij sociaal werkbedrijf De Betho in Goes hebben hun mbo-diploma niveau 1 in ontvangst genomen. De officiële uitreiking markeerde het einde van een traject waarin werken en leren centraal stonden. Tijdens de ceremonie sprak André van der Reest, voorzitter van het Dagelijks Bestuur van De Betho, zijn waardering uit: "Dit is een moment vol erkenning, verbinding en trots. Studenten én medewerkers hebben een uitzonderlijke prestatie geleverd."
3 dagen geleden