
'In 't Paerehat groei je op met het carnaval'
PAEREHAT - Wie de komende dagen gaat carnavallen in ‘t Paerehat merkt misschien dat het er nog feestelijker aan toe gaat dan normaal. Carnavalsvereniging De Koenkelpot heeft vorige week namelijk de Zeeland Refinery Cultuurprijs gewonnen. De Koenkelpot kreeg een trofee en een cheque van 1500 euro.
De carnavalsvierders hebben fotograaf Rem van den Bosch, die was genomineerd voor het kunstproject Zeeuws Meisje, en Jongeren Activiteiten Zeeland (JAZ), die vooral bekend is van de badkuipenrace in Borssele, achter zich gelaten. “We hadden het niet verwacht”, zegt Denise Voet van de winnende club. “We vonden het al leuk dat we bij de laatste drie zaten.”
Oeteldonk
De Koenkelpot organiseert sinds 1962 de carnavalsactiviteiten in ‘s-Heerenhoek of ‘t Paerehat. De Zeeuwen namen begin jaren ‘60 contact op met de carnavalsvierders in Oeteldonk (Den Bosch), omdat ze het feest in de Zak van Zuid-Beveland wilden vieren. Ze nodigden prins Janus 1 uit om hen de fijne kneepjes van het vak bij te brengen. Sindsdien is het elk jaar feest in het dorp. “Als je in ‘s-Heerenhoek bent geboren, groei je ermee op. Het hoort erbij. Mijn ouders deden het en ik ging mee. Zo gaat dat. Natuurlijk zijn er mensen die er niet van houden, maar die komen niet”, zegt Voet, die voor het tweede jaar hofdame is.
Invloed
Ze is pas 23 jaar, maar al ruim drie jaar lid van De Koenkelpot. Het is één van de redenen waarom de jury van de prijs, die gaat naar personen of organisaties die een positieve invloed hebben op het culturele leven in Borsele, koos voor de carnavalsvereniging. Jong en oud zijn bij de organisatie betrokken of feesten mee. “De Koenkelpot weet met haar activiteiten inwoners te verleiden tot kijken en meedoen”, zei juryvoorzitter Wim Scholten tijdens de uitreiking in de raadsboerderij. “Ik heb mezelf aangemeld. Ik wilde iets doen voor de vereniging, omdat ik het belangrijk vind dat deze traditie blijft bestaan”, aldus Voet. “Dan heb je ook jongere mensen nodig.”
Onderwerpen
Scholten was in zijn toespraak vol lof over De Koenkelpot. “Ze bewijst dat tradities zoals carnaval nog springlevend zijn. Fraaie maskerades, milde spot en zelfspot, spel en muziek, gekoppeld aan onderwerpen die vaak aan de plaatselijke of regionale actualiteit zijn ontleend maken het carnaval tot een feest van verrassing en plezier voor zowel deelnemers als toeschouwers.”
Oanze Schoeren
Het feest in ‘t Paerehat trekt elk jaar vele duizenden mensen. Ze komen uit ‘s-Heerenhoek, de omliggende dorpen en van verder, vooral voor de grote optocht op zondag. Voet hoopt dit jaar opnieuw op goed weer, zodat het lekker druk is langs de kant van de weg. Er doen zeventien A-wagens mee aan de optocht. Het motto is ‘Me zette oanze schoeren d’r onder’. “Dat is meer dan voorgaande jaren. Het is leuk om te zien dat het nog steeds groeit.”
De Zeeland Refinery Cultuurprijs bestaat uit een beeldje en een cheque van 1500 euro.
Voor het programma in ‘t Paerehat, zie www.paerehat.nl.
Meer uit Beveland
'S-GRAVENPOLDER- Op de Nieuwe Hoondertsedijk zijn zondagmorgen twee wielrenners met elkaar in botsing gekomen. Meerdere hulpdiensten gingen met spoed ter plaatse. Eén van de wielrenners,een 68-jarige man uit Borssele, is gewond overgebracht naar het ziekenhuis. De verkeerspolitie doet onderzoek naar het ongeval en roept getuigen en/of mensen die meer informatie hebben op om zich te melden.
6 uur geledenU hebt natuurlijk ook zo'n leraar meegemaakt die heel sympathiek overkwam door te zeggen dat domme vragen niet bestaan. Domme antwoorden daarentegen wel, haha. De vrouw of man had wél gelijk. En hoogstaande vragen bestaan daarom ook niet, maar u begrijpt de titel wel, want u kent schrijver dezes inmiddels wel als lichtelijk woordspelig. Bovendien is deze aflevering een vervolg op een hoogtekwestie: waarom zijn de Magdalenastraat en de kades verheven boven de omgeving? Die vraag is de vorige keer beantwoord; niet dom, want er zat een heuse professor achter. Er bleven echter een paar met niveauverschil samenhangende vragen over.
10 uur geledenGOES - Wie op 9 september vroeg uit de veren is, krijgt niet alleen een warm croissantje, maar ook als een van de eersten een voorproefje van Het Ultieme Geheim, de nieuwste thriller van Dan Brown. Tijdens een speciaal ontbijt bij boekhandel De Koperen Tuin leest wethouder van Cultuur Joost de Goffau een exclusief fragment voor, waarna bezoekers direct het boek kunnen aanschaffen.
15 uur geledenKAPELLE - Wie kan er mooier vertellen over zijn vak dan degene die er dagelijks mee bezig is. Waar komt zijn of haar liefde voor het vak vandaan? Waarom hebben ze voor dit beroep gekozen? Wat is er nou zo mooi aan het vak? En hoe ziet een werkdag er eigenlijk uit? Deze week: Henri Riemens en Remco Filius.
1 dag geleden'S-HEERENHOEK - Bij een botsing op de N62 zijn vrijdag aan het eind van de middag meerdere personen ernstig gewond geraakt. Eén lijnbus is door een onbekende oorzaak achterop een vrachtwagen gereden. Hulpdiensten waren op grote schaal aanwezig.
1 dag geledenGOES - Op zaterdag 6 september barst het gratis festival 'T Beest Brult weer los aan de Beestenmarkt in Goes. Het evenement markeert traditioneel de start van het film- en concertseizoen van podium 't Beest en biedt een vol programma voor jong en oud.
1 dag geledenGOES - Van 22 juli tot en met 1 september voerde de gemeente Goes een opvallende test uit om te kijken hoe alert inwoners en bedrijven zijn op verdachte situaties. Op verschillende plekken in de gemeente werd een aanhanger neergezet met zogenoemde 'drugsvaten'. De vaten waren deels afgedekt met een zeil, maar bewust zichtbaar voor voorbijgangers.
2 dagen geleden