Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

In negen op tien gemeenten minder kinderen lid van sportclub

In negen op tien gemeenten minder kinderen lid van sportclub

DEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat lid is van een sportvereniging is in vijf jaar tijd met meer dan 130.000 afgenomen. In bijna negen op de tien gemeenten nam het aantal jeugdleden tussen 2018 en 2022 af. Volgens recente cijfers van NOC*NSF was in 2022 zo'n 48 procent van de kinderen en jongeren in de leeftijd 5 tot en met 18 jaar lid was van een sportvereniging, terwijl dit in 2018 nog 51 procent was.

Sportverenigingen in het hele land lijken moeite te hebben om jonge sporters aan zich te binden. In 303 van de 345 gemeenten daalde het aantal jeugdleden de afgelopen vijf jaar. In de Gelderse gemeente Duiven daalde het aantal kinderen dat lid is van een sportclub het hardst. In 2018 was 58 procent van de 5 tot en met 18-jarigen lid van een vereniging, vorig jaar was dit nog maar 39 procent. Andere gemeente waar dit aandeel flink daalde zijn Oisterwijk en Boekel in Noord-Brabant en Vaals in Zuid-Limburg.

Er zijn grote regionale verschillen in het percentage jeugdleden per gemeente. Zo zijn in een groot deel van de Zeeuwse gemeenten relatief weinig kinderen lid van een sportclub. Het Zeeuwse Reimerswaal staat onderaan de lijst. Hier is slechts 18 procent van de jeugd lid van een sportvereniging. De gemeenten met het hoogste percentage jonge sporters zijn Bloemendaal en Laren. Zeker zes op de tien kinderen en jongeren zijn hier lid van een sportclub.

Volgens NOC*NSF is de daling van het aantal jeugdleden voor een deel te verklaren doordat kinderen in de coronaperiode minder zijn gaan sporten. De instroom bij sportverenigingen was toen lager. Volgens cijfers van het CBS was de sportdeelname in 2022 nog niet terug op het niveau van voor de coronapandemie. Ook zijn contributies voor bijna alle sporten gestegen tijdens het seizoen van 2022/2023, staat in de meest recente contributiemonitor van het Mulier Instituut. Volgens het Mulier Instituut kan een verhoging van de contributie "het ledental onder druk zetten".

Meer uit Sport

Titelverdediger Van Empel ziet af van EK veldrijden

ARNHEM (ANP) - Fem van Empel zal komende zaterdag op het Europees kampioenschap veldrijden in het Belgische Middelkerke haar titel niet verdedigen. De regerend wereldkampioene is op dit moment niet fit genoeg om deel te nemen aan de titelstrijd, meldt de wielerbond KNWU. De 23-jarige Brabantse kiest ervoor de komende periode in Spanje te trainen.

14 uur geleden
Tennisster Keys trekt zich ziek terug bij WTA Finals

RIYAD (ANP/AFP) - Tennisster Madison Keys heeft zich vanwege een virus teruggetrokken tijdens de WTA Finals. De Amerikaanse nummer 7 van de wereld zou woensdag haar derde wedstrijd spelen tegen de Kazachse Elena Rybakina, maar wordt vervangen door de Russische Jekaterina Aleksandrova.

18 uur geleden
Ackermann opvolger Groenewegen bij wielerploeg Jayco-AlUla

MELBOURNE (ANP) - Pascal Ackermann zet zijn wielerloopbaan voort bij de Australische ploeg Jayco-AlUla. De Duitse sprinter neemt de plaats in van Dylan Groenewegen, de Nederlander die overstapt naar Unibet Rose Rockets. Ackermann heeft 41 overwinningen op zijn naam staan en komt over van Israel - Premier Tech. Hij heeft een contract voor twee jaar getekend.

21 uur geleden
Tennisster Venus Williams (45) keert terug naar Auckland Classic

AUCKLAND (ANP/AFP) - Tennisster Venus Williams keert op 45-jarige leeftijd terug naar de Auckland Classic. De zevenvoudig grandslamwinnares heeft een wildcard gekregen voor het toernooi dat geldt als voorbereidingstoernooi op de Australian Open.

21 uur geleden
Bol en McLaughlin-Levrone strijden om mondiale titel beste atlete

MONACO (ANP) - Femke Bol is een van de twee genomineerden voor de mondiale titel van beste atlete van het jaar in de categorie baanatletiek. Atletiekfederatie World Athletics maakte bekend dat de Amersfoortse wereldkampioene op de 400 meter horden het opneemt tegen Sydney McLaughlin-Levrone. De Amerikaanse rivale van Bol maakte afgelopen seizoen een succesvolle overstap naar de 400 meter.

1 dag geleden
Titelverdedigster Gauff boekt eerste zege tijdens WTA Finals

RIYAD (ANP) - Tennisster Coco Gauff heeft in Riyad haar eerste overwinning geboekt tijdens de WTA Finals. De Amerikaanse titelverdedigster was dinsdag in haar tweede duel in twee sets te sterk voor de Italiaanse Jasmine Paolini: 6-3 6-2.

1 dag geleden
Oud-Formule 1-baas Ecclestone: Verstappen wordt wereldkampioen

BERLIJN (ANP) - Voormalig Formule 1-baas Bernie Ecclestone twijfelt er niet aan dat Max Verstappen dit jaar nog wereldkampioen wordt. "Ik denk dat Max het weer gaat doen. Hij heeft iets speciaals, een uitzonderlijke kwaliteit", zei de 95-jarige Brit bij het Duitse RTL.

1 dag geleden