In 2023 ruim 43 miljoen boeken gekocht, hoogste aantal in 11 jaar
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders kochten vorig jaar ruim 43 miljoen boeken. Dit is het hoogste aantal in elf jaar tijd, maakte boekenkoepel CPNB donderdag bekend.
Het aandeel van fysieke boeken liep iets terug ten opzichte van de verkoop van e-boeken, een daling met 0,3 procent. Opvallend is ook dat van Nederlandstalige boeken in alle genres minder werd verkocht. De grootste daler is de categorie hobby- en kookboeken, die met 6 procent afnam. De verkoop van Nederlandstalige fictie liep met 4 procent terug. Deze dalende trend voor Nederlandstalige boeken ziet de branche overigens al een aantal jaar. Tussen 2019 en 2023 liep de verkoop van Nederlandstalige fictie zelfs met 15 procent terug.
CPNB-directeur Eveline Aendekerk noemt het "hoopvol om te zien dat er meer boeken zijn verkocht in Nederland en dat de omzet zelfs voor het negende jaar op rij groeit. Zeker ook omdat we dit jaar weer zien dat er in andere landen zoals Frankrijk, Engeland, Amerika en Duitsland minder boeken zijn verkocht."
Zij merkt echter wel op dat het boekenvak de afgelopen jaren kampt met stevige kostenstijgingen. Dit komt door hoger arbeidsloon, stijgende energiekosten voor de boekwinkels en hogere huurprijzen. De CPNB zet er de komende jaren op in dat "Nederlanders jaarlijks minimaal één keer vaker hun favoriete boekhandel of bibliotheek binnenlopen voor een boek".
Het aantal uitleningen in bibliotheken is in 2023 iets gedaald: in totaal werden er 50,6 miljoen fysieke boeken en luisterboeken uitgeleend, zo'n 1 procent minder dan in 2022. Wel werden er 7,8 miljoen digitale uitleningen gedaan via de onlinebibliotheek, wat een stijging is ten opzichte van het jaar daarvoor. Het aantal e-boekuitleningen steeg met 4 procent, het aantal digitale luisterboekuitleningen steeg met 10 procent.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Ruim 2500 dansers en danseressen trekken zaterdagmiddag door het centrum van Rotterdam, bekeken door vele duizenden bezoekers. De 42e editie van het festijn verloopt tot dusver feestelijk en zonder grote problemen. Met zo'n 25 graden zit het weer ook mee.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koningin Máxima heeft zaterdagmiddag voorafgaand aan de opening van WorldPride 2026 het Pride Park in het Amsterdamse Vondelpark bezocht. Máxima noemde het een "historisch moment" om bij de openingsceremonie te zijn. Samen met burgemeester Femke Halsema sprak zij met vertegenwoordigers van verschillende organisaties uit de lhbtiqa+-gemeenschap.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft in 2025 een record aan crimineel vermogen in beslag genomen. Het gaat om 433 miljoen euro aan geld en goederen. Het is het vierde jaar op rij dat de cijfers zijn gestegen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zoek- en reddingsteams hebben bij het Indonesische eiland Sulawesi een boot met dertien opvarenden, onder wie vier Nederlandse toeristen, teruggevonden. De Nederlandse opvarenden zijn ongedeerd, bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa).
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat is zaterdag begonnen met handhaven op het vrachtwagen- en touringcarverbod op de Merwedebrug op snelweg A27 bij Gorinchem. De eerste detectiecamera die het mogelijk maakt overtreders te identificeren, is in de nacht van vrijdag op zaterdag geïnstalleerd in de zuidelijke rijrichting en in gebruik genomen, meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen hebben vrijdagavond rond 22.30 uur meldingen gemaakt van een vuurbol vanuit verschillende regio's in Nederland op sociale media.
1 dag geledenPARIJS (ANP) - De Nederlandse ambassade in Parijs raadt Nederlanders in Frankrijk aan goed voorbereid op pad te gaan vanwege de natuur- en bosbranden die op verschillende plekken in het land woeden. Zo doen toeristen er goed aan om hun reis- en zorgverzekering te controleren op de dekking bij natuurrampen en is het handig om flessen water en een powerbank achter de hand te hebben.
1 dag geleden