In 2023 kwam 17 procent minder migranten naar Nederland
DEN HAAG (ANP) - In 2023 kwamen ruim 330.000 migranten naar Nederland. Dat is een daling van 17 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Net zoals andere jaren kwamen de meeste mensen naar Nederland voor werk, studie of liefde. Een relatief klein aandeel kwam voor asiel, meldt het demissionaire kabinet in de Staat van Migratie, dat vrijdag naar de Tweede en Eerste Kamer is gestuurd.
Van een daling van het aantal asielzoekers in Europa en in Nederland is nog geen sprake. In 2023 deden ruim 38.000 asielzoekers een eerste aanvraag. Dat is een stijging van 8 procent.
Het aantal nareizigers, familieleden van asielzoekers, daalde met 7 procent en kwam uit op 10.130 mensen. De totale asielinstroom is daarmee in 2023 uitgekomen op 50.720, een stijging van 3 procent.
Verlenging
In de hele Europese Unie vroegen vorig jaar ruim 1 miljoen mensen voor de eerste keer asiel aan. Het gaat vooral om Syriërs (17 procent), Afghanen (10 procent) en Turken (9 procent). Bijna een derde van alle asielaanvragen wordt in Duitsland gedaan, gevolgd door Spanje (15 procent) en Frankrijk (14 procent). In Nederland doet een krappe 4 procent van de asielzoekers een eerste aanvraag.
Het aantal Oekraïense vluchtelingen dat in Nederland wordt opgevangen, is gestegen van bijna 91.000 naar 110.000. Zij hoeven geen asiel aan te vragen, maar hebben vanwege de oorlogssituatie recht op opvang, medische zorg en onderwijs voor minderjarige kinderen. De Europese Unie heeft daarvoor een speciale regeling gemaakt, die voor alle lidstaten geldt.
De Europese ministers van Asiel en Migratie hebben donderdag in Luxemburg ingestemd met de verlenging van die regeling tot 4 maart 2026.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.
4 uur geleden