Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Impact handelsoorlog op overslag haven Rotterdam dit jaar gering

Impact handelsoorlog op overslag haven Rotterdam dit jaar gering

ROTTERDAM (ANP) - Als de dreigende Amerikaanse importheffingen uitmonden in een handelsoorlog heeft dat dit jaar "niet of nauwelijks" effect op de overslag in de Rotterdamse haven. Dat zei topman Boudewijn Siemons van het Havenbedrijf Rotterdam dinsdag bij de presentatie van de halfjaarcijfers. "We zien het nog niet", aldus Siemons.

Maar de havenbaas waarschuwde dat onzekerheid nooit goed is voor de economie. "Het betekent dat er op termijn investeringen uitgesteld zullen worden." Dat heeft vervolgens ook nadelige economische gevolgen, zoals een lager consumentenvertrouwen. Het Havenbedrijf Rotterdam rekent voor de rest van dit jaar onder meer op een lichte groei van de containeroverslag, maar die hangt af van een mogelijke handelsoorlog.

Volgens Siemons blijven de directe effecten van een handelsoorlog beperkt. De hoeveelheid goederen die vanuit Europa via de haven naar de Verenigde Staten wordt verscheept, vormt slechts een klein percentage van de volledige exportstroom.

Goederenoverslag

De Amerikaanse importheffingen van de Verenigde Staten op goederen uit Europa en China hadden in het eerste halfjaar "nog geen aantoonbaar negatief effect" op de afhandeling van containers in de Rotterdamse haven, maakte de haven al bekend.

De totale goederenoverslag is in de eerste zes maanden met 4,1 procent afgenomen, onder meer doordat er minder kolen en ijzererts werden overgeslagen. Dat heeft te maken met de lagere productie van de Duitse staalindustrie. Voor de totale overslag verwacht het Havenbedrijf in de tweede helft van het jaar een licht herstel van de volumes. Wel wordt gerekend op een blijvend lagere aanvoer voor de industrie.

Rode Zee

Siemons stipte verder aan dat de effecten van de situatie op de Rode Zee nog steeds voelbaar zijn in de haven van Rotterdam. Veel schepen varen al langere tijd niet meer door het Suezkanaal, de belangrijke vaarroute tussen Europa en Azië, in verband met aanvallen van Houthi-rebellen uit Jemen op schepen in de Rode Zee.

Het gevolg daarvan is dat schepen omvaren via zuidelijk Afrika en langer onderweg zijn. Schepen worden ook voller beladen en zetten per keer meer op de kant. Dat is een van de redenen dat het momenteel druk is bij de afhandeling van containerstromen, waardoor binnenvaartschepen en het wegvervoer in de Rotterdamse haven kampen met langere wachttijden dan gebruikelijk.

Meer uit Financieel

Modellen van OpenAI en Anthropic overschreden testgrenzen

WASHINGTON (ANP) - AI-modellen van OpenAI en Anthropic hebben opnieuw de grenzen van tests overschreden. Dat heeft het Britse AI Security Institute (AISI) bekendgemaakt.

2 minuten geleden
Omzet en winst moederbedrijf Booking.com hoger ondanks oorlog

NORWALK (ANP) - Reisbedrijf Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft de omzet en winst zien stijgen in het tweede kwartaal. Dat is ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten, waarvan eerder werd verwacht dat die de vraag naar reizen drukt. "Ondanks de aanhoudende geopolitieke en macro-economische onzekerheid tijdens het tweede kwartaal, bleef de onderliggende reislust veerkrachtig", zegt topman Glenn Fogel in een toelichting op de kwartaalcijfers.

2 uur geleden
SpaceX voert omzet flink op in eerste resultaten sinds beursgang

STARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

2 uur geleden
SpaceX voert omzet flink op in eerste resultaten sinds beursgang

STARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

5 uur geleden
Plussen op Wall Street na hoop op deal over Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag aanzienlijk hoger de handelsdag uitgegaan. Uitspraken van Qatarese en Amerikaanse functionarissen over voortgang in de gesprekken over de Straat van Hormuz wakkerden de hoop aan op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook was er optimisme na goed ontvangen bedrijfsresultaten.

5 uur geleden
Wakker Dier dient klacht in tegen grote insectenkweker

AMSTERDAM (ANP) - Stichting Wakker Dier heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie tegen Protix, een grote insectenkweker. Volgens de organisatie doet het bedrijf misleidende duurzaamheidsclaims.

5 uur geleden
Procter & Gamble koopt supplementenfabrikant Thorne, zegt topman

CINCINNATI (ANP) - Procter & Gamble (P&G), het moederbedrijf van bekende consumentenmerken als Gillette, Pampers, Ariel en Oral-B, koopt de Amerikaanse fabrikant van voedingssupplementen Thorne voor 3,8 miljard dollar. Dat heeft P&G-topman Shailesh Jejurikar gezegd tegen nieuwszender CNBC.

7 uur geleden