Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF wil strenger toezicht op geldschieters buiten bankensector

IMF wil strenger toezicht op geldschieters buiten bankensector

WASHINGTON (ANP) - Financieel toezichthouders moeten beter letten op kredietverstrekkers buiten de bankensector, zoals pensioenfondsen, verzekeraars en beleggingsfondsen. Met die waarschuwing komt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat erop wijst dat deze geldschieters buiten de de bancaire sector na de financiële crisis van 2008 hard zijn gegroeid en goed zijn voor bijna de helft van alle financiële beleggingen. Problemen bij deze instellingen kunnen daardoor de algehele financiële stabiliteit in gevaar brengen.

Doordat deze financiële instellingen vaak niet aan even strenge regels worden gehouden als banken, zouden ze meer risico's kunnen nemen. Scherper toezicht moet dat tegengaan, vindt het IMF. Daarvoor moeten toezichthouders ook meer geld en personeel krijgen.

"Beleidsmakers moeten de kloof in rapportageverplichtingen voor belangrijke gegevens dichten of kleiner maken, inclusief de risico's die firma's nemen met hun leengedrag of gebruik van derivaten", schrijft de wereldwijde beschermer van de financiële stabiliteit.

Toenemende risico’s

De risico's voor de financiële sector nemen juist toe nu de rentes hard stijgen. In de afgelopen jaren was het in westerse economieën juist ongekend goedkoop om geld te lenen, dus was het verleidelijker om een hoge schuldenlast op te bouwen.

Hard opgelopen rentes speelden ook mee bij het faillissement van de Silicon Valley Bank in de Verenigde Staten. Die bank had belegd in obligaties die door de rentestijging veel minder waard waren geworden. Maar het IMF wijst ook naar de paniek die ontstond bij Britse pensioenfondsen toen staatsobligaties van het Verenigd Koninkrijk het afgelopen najaar kelderden na slecht ontvangen begrotingsplannen.

Waarschuwing ECB

Eerder deze week waarschuwde de Europese Centrale Bank (ECB) al voor de risico's die bedrijven buiten de bankensector vormen voor de financiële stabiliteit. In het bijzonder ging het om beleggers in commercieel vastgoed, zoals winkelcentra of kantoorpanden. Volgens de ECB staken beleggers de afgelopen tien jaar 1000 miljard euro in commercieel vastgoed, dat door de hogere rentes in waarde is gedaald. Door die omvang kunnen problemen op de vastgoedsector ook overslaan naar andere sectoren.

Meer uit Financieel

Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

11 minuten geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

18 minuten geleden
Boeren Oekraïne vrezen afname voedselexport na aanvallen havens

KYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.

1 uur geleden
Europese beurzen sluiten licht lager in verkorte kerstsessie

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.

1 uur geleden
Financiële verwevenheid met buitenland groter ondanks spanningen

AMSTERDAM (ANP) - De omvang van de financiële relaties tussen Nederland en het buitenland is dit jaar verder gegroeid, ondanks de wereldwijde geopolitieke spanningen. Dat constateert De Nederlandsche Bank (DNB) op basis van de derdekwartaalcijfers over het bedrag dat Nederland in het buitenland heeft geïnvesteerd en uitgeleend. Andersom zijn er ook flinke investeringen van buitenlandse bedrijven in Nederland.

2 uur geleden
Pluimveesector: kalkoenen schaars met kerst door vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Kalkoenen voor het kerstdiner zijn dit jaar schaars door de uitbraken van vogelgriep. Dat komt vooral omdat veel Duitse kalkoenhouderijen, waar de meeste van onze kalkoenen vandaan komen, zijn geruimd.

2 uur geleden
OM deelt forse boetes uit in grote fraudezaak

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft forse boetes uitgedeeld aan betrokkenen bij een grote fraudezaak. Er is voor 3,4 miljoen euro aan boetes opgelegd aan vier personen en drie bedrijven. Daarnaast wordt ruim 82 miljoen euro aan crimineel verkregen vermogen afgepakt.

4 uur geleden