IMF wil strenger toezicht op geldschieters buiten bankensector
WASHINGTON (ANP) - Financieel toezichthouders moeten beter letten op kredietverstrekkers buiten de bankensector, zoals pensioenfondsen, verzekeraars en beleggingsfondsen. Met die waarschuwing komt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat erop wijst dat deze geldschieters buiten de de bancaire sector na de financiële crisis van 2008 hard zijn gegroeid en goed zijn voor bijna de helft van alle financiële beleggingen. Problemen bij deze instellingen kunnen daardoor de algehele financiële stabiliteit in gevaar brengen.
Doordat deze financiële instellingen vaak niet aan even strenge regels worden gehouden als banken, zouden ze meer risico's kunnen nemen. Scherper toezicht moet dat tegengaan, vindt het IMF. Daarvoor moeten toezichthouders ook meer geld en personeel krijgen.
"Beleidsmakers moeten de kloof in rapportageverplichtingen voor belangrijke gegevens dichten of kleiner maken, inclusief de risico's die firma's nemen met hun leengedrag of gebruik van derivaten", schrijft de wereldwijde beschermer van de financiële stabiliteit.
Toenemende risico’s
De risico's voor de financiële sector nemen juist toe nu de rentes hard stijgen. In de afgelopen jaren was het in westerse economieën juist ongekend goedkoop om geld te lenen, dus was het verleidelijker om een hoge schuldenlast op te bouwen.
Hard opgelopen rentes speelden ook mee bij het faillissement van de Silicon Valley Bank in de Verenigde Staten. Die bank had belegd in obligaties die door de rentestijging veel minder waard waren geworden. Maar het IMF wijst ook naar de paniek die ontstond bij Britse pensioenfondsen toen staatsobligaties van het Verenigd Koninkrijk het afgelopen najaar kelderden na slecht ontvangen begrotingsplannen.
Waarschuwing ECB
Eerder deze week waarschuwde de Europese Centrale Bank (ECB) al voor de risico's die bedrijven buiten de bankensector vormen voor de financiële stabiliteit. In het bijzonder ging het om beleggers in commercieel vastgoed, zoals winkelcentra of kantoorpanden. Volgens de ECB staken beleggers de afgelopen tien jaar 1000 miljard euro in commercieel vastgoed, dat door de hogere rentes in waarde is gedaald. Door die omvang kunnen problemen op de vastgoedsector ook overslaan naar andere sectoren.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten, de Europese Unie en Japan hebben woensdag stappen gezet voor de vorming van een alliantie op het gebied van zeldzame grondstoffen die bijvoorbeeld nodig zijn voor de energietransitie en hightech. Die alliantie moet zorgen voor tegenwicht tegen China dat dominant is op de wereldwijde markt voor zeldzame metalen en mineralen.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse volk heeft het vertrouwen in de centralebankenkoepel Federal Reserve verloren omdat de Fed de inflatie uit de hand heeft laten lopen en het inkomen van huishoudens heeft beschadigd door de rente niet sterker te verlagen. Dat heeft minister van Financiën Scott Bessent gezegd tegen de vaste commissie financiën van het Huis van Afgevaardigden in het Congres.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De bekende Amerikaanse krant The Washington Post gaat flink snijden in haar personeelsbestand om zo de verliezen tegen te gaan. Daardoor komen de banen van ruim driehonderd van de ongeveer achthonderd journalisten bij de krant te vervallen, aldus hoofdredacteur Matt Murray, die woensdag het personeel informeerde over het banenverlies.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag na een zenuwachtige handelssessie opnieuw lager geëindigd, na de zware verliezen de voorgaande dag. De informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX, die dinsdag hard omlaaggingen, lieten geen enkel herstel zien.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft "discriminerende" maatregelen genomen door een diepgaand onderzoek te beginnen naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind over mogelijke staatssteun voor de onderneming. Dat zei het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag in een reactie op het besluit dat dinsdag door Brussel werd aangekondigd.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat weer verder met de handelsdeal tussen de VS en de EU, meldt Europarlementariër en rapporteur namens de handelscommissie Bernd Lange. Enkele weken eerder was de stemming hierover op pauze gezet vanwege de dreigingen van de VS richting Groenland.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) ging woensdag flink omlaag op de aandelenbeurzen in New York. Het chipbedrijf kwam met beter dan verwachte kwartaalresultaten, maar de vooruitzichten voor de omzet in het huidige kwartaal vielen lager uit dan waarop sommige analisten rekenden.
5 uur geleden