Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF waarschuwt voor mogelijke toename wanbetalingen op hypotheken

IMF waarschuwt voor mogelijke toename wanbetalingen op hypotheken

MARRAKECH (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat het aantal wanbetalingen op hypotheken kan gaan toenemen, onder meer in Nederland. Dit komt door de hypotheekrente die wereldwijd sterk is toegenomen. En volgens het IMF zou het zomaar kunnen dat de rentes komende tijd nog verder omhoog gaan, omdat de inflatie nog steeds te hoog is en centrale banken daarom hun rentetarieven verder zouden kunnen opvoeren.

"Op woninghypotheken, doorgaans de grootste categorie van leningen aan huishoudens, zijn de rentes nu veel hoger dan een jaar geleden", zegt IMF-econoom Tobias Adrian. Volgens hem heeft dit tot gevolg dat mensen meer spaargeld moeten aanwenden om nog een hypotheek te kunnen afsluiten, terwijl de woningverkopen onder druk staan.

In een nieuw rapport erkent het IMF dat de kans in bijvoorbeeld Nederland wel betrekkelijk klein is dat er straks opeens heel erg veel mensen in de problemen komen. Dit komt omdat hypotheeknormen de laatste jaren strenger zijn geworden en de schulden van huishoudens niet zo hoog liggen als bijvoorbeeld voor de financiële crisis in 2008.

Risico

Toch sluit Adrian een golf aan wanbetalingen niet uit. Hij benadrukt dat er ook landen zijn waar veel hypotheken met een variabele rente worden afgesloten. Daar lopen huishoudens dus sneller het risico dat hun woonlasten opeens flink omhoog gaan. Veel huishoudens hebben hun buffers nu al uitgeput, merkt Adrian daarbij aan de hand van cijfers over spaarsaldo's in verschillende landen. "Er zijn ook tekenen van toenemende achterstallige betalingen op het gebied van creditcards en autoleningen."

Dezelfde problemen spelen ook voor bedrijven die moeite kunnen krijgen om aan hun rentelasten voor leningen te voldoen. De gevaren van de hogere rente sijpelen ook door in de wereld van het commercieel vastgoed, omdat bedrijven de hoge financieringskosten voor locaties niet meer lijken te kunnen ophoesten. En ook wegen overheidsschulden veel zwaarder door de hogere rente.

Het IMF staat niet alleen in zijn waarschuwingen. Maandag zei De Nederlandsche Bank (DNB) ook al dat de risico's voor de financiële stabiliteit toenemen door de snel gestegen leenkosten. DNB riep banken in Nederland daarom op tot voorzichtigheid. Die zouden in hun cijfers nu nog weinig merken van financiële problemen bij klanten. Maar dit zou zomaar kunnen veranderen, ook omdat de hogere rente doorgaans met vertraging doorwerkt in de financieringskosten van bedrijven en huishoudens. "Dit maakt banken kwetsbaar voor potentiële verliezen in de toekomst", aldus DNB.

Meer uit Financieel

AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

47 minuten geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

1 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

2 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

2 uur geleden
Werkgelegenheid VS groeit veel sterker dan verwacht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.

3 uur geleden
RVO-baas Abdeluheb Choho wordt topman uitkeringsinstantie UWV

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.

3 uur geleden
Verstoringen in Antwerpse haven door staking zeeloodsen

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Meerdere schepen in de Antwerpse haven ondervinden vrijdag hinder van een staking van de Belgische zeeloodsen, specialisten die schippers adviseren bij het navigeren door bepaalde gebieden. Rond het middaguur hebben meerdere vertrekkende en aankomende schepen al vertragingen opgelopen.

4 uur geleden