IMF vreest toename armoede en honger door lage economische groei
WASHINGTON (ANP) - De wereldeconomie blijft de komende jaren in het laagste tempo groeien sinds de jaren negentig, verwacht het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Onder andere de allerarmste landen kampen met zwakke groei door de hoge inflatie, rentes en toegenomen internationale spanningen. Daardoor dreigen ook meer mensen met armoede en honger te maken te krijgen, waarschuwt IMF-topvrouw Kristalina Georgieva.
Het IMF rekent dit jaar op minder dan 3 procent wereldwijde economische groei. Vorig jaar ging het nog om een plus van 3,4 procent, toen de oorlog tussen Rusland en Oekraïne en zware coronalockdowns in Chinese steden al een rem zetten op de economische groei. Ook de komende vijf jaar blijft de wereldeconomie in dat tempo groeien, wat de laagste IMF-prognose voor de middellange termijn is sinds 1990.
"Dit schaadt de vooruitzichten voor iedereen, maar vooral voor de kwetsbaarste mensen en landen", zei Georgieva in een speech in de aanloop naar de voorjaarsvergadering van het IMF. Ze merkte daarbij op dat opkomende economieën, en dan vooral China en India, opvallend hard groeien. Maar armere landen zien de welvaart per hoofd van de bevolking niet zo snel toenemen, wat het risico op armoede en honger vergroot. "Een gevaarlijke trend die in werking is gezet door de covidcrisis." Ze deed andermaal een oproep aan grote geldschieters om schulden kwijt te schelden aan ontwikkelingslanden die onder hun schuldenlast dreigen te bezwijken, waarbij ze verwees naar financiële problemen in Zambia.
Prijsstijgingen indammen
De IMF-topvrouw waarschuwde tegelijkertijd dat centrale banken door moeten gaan met het verhogen van de rentes om de sterke prijsstijgingen in te dammen. Maar de onrust rond het omvallen van twee Amerikaanse banken en de redding van de wankelende Zwitserse bank Credit Suisse maakt dat wel lastiger. Als centrale banken te hulp moeten schieten met noodleningen kan dat namelijk botsen met alle inspanningen om minder geld de economie in te pompen.
De sterke stijging van de rentes na jaren van goedkoop-geldbeleid vergroot bovendien de risico's voor de financiële stabiliteit. Dat geldt niet alleen voor banken, maar ook voor andere geldschieters. "Het is nu geen geschikt moment voor zelfgenoegzaamheid", waarschuwt Georgieva toezichthouders.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Sportwagenfabrikant Ferrari heeft met de presentatie van zijn eerste volledig elektrische model weinig lof geoogst onder beleggers. Analisten en influencers op sociale media reageerden overwegend negatief op de onthulling van het ontwerp voor de Ferrari Luce, waarna aandelen van het bedrijf in Milaan ruim 8 procent lager sloten.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
7 uur geleden