Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF vreest toename armoede en honger door lage economische groei

IMF vreest toename armoede en honger door lage economische groei

WASHINGTON (ANP) - De wereldeconomie blijft de komende jaren in het laagste tempo groeien sinds de jaren negentig, verwacht het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Onder andere de allerarmste landen kampen met zwakke groei door de hoge inflatie, rentes en toegenomen internationale spanningen. Daardoor dreigen ook meer mensen met armoede en honger te maken te krijgen, waarschuwt IMF-topvrouw Kristalina Georgieva.

Het IMF rekent dit jaar op minder dan 3 procent wereldwijde economische groei. Vorig jaar ging het nog om een plus van 3,4 procent, toen de oorlog tussen Rusland en Oekraïne en zware coronalockdowns in Chinese steden al een rem zetten op de economische groei. Ook de komende vijf jaar blijft de wereldeconomie in dat tempo groeien, wat de laagste IMF-prognose voor de middellange termijn is sinds 1990.

"Dit schaadt de vooruitzichten voor iedereen, maar vooral voor de kwetsbaarste mensen en landen", zei Georgieva in een speech in de aanloop naar de voorjaarsvergadering van het IMF. Ze merkte daarbij op dat opkomende economieën, en dan vooral China en India, opvallend hard groeien. Maar armere landen zien de welvaart per hoofd van de bevolking niet zo snel toenemen, wat het risico op armoede en honger vergroot. "Een gevaarlijke trend die in werking is gezet door de covidcrisis." Ze deed andermaal een oproep aan grote geldschieters om schulden kwijt te schelden aan ontwikkelingslanden die onder hun schuldenlast dreigen te bezwijken, waarbij ze verwees naar financiële problemen in Zambia.

Prijsstijgingen indammen

De IMF-topvrouw waarschuwde tegelijkertijd dat centrale banken door moeten gaan met het verhogen van de rentes om de sterke prijsstijgingen in te dammen. Maar de onrust rond het omvallen van twee Amerikaanse banken en de redding van de wankelende Zwitserse bank Credit Suisse maakt dat wel lastiger. Als centrale banken te hulp moeten schieten met noodleningen kan dat namelijk botsen met alle inspanningen om minder geld de economie in te pompen.

De sterke stijging van de rentes na jaren van goedkoop-geldbeleid vergroot bovendien de risico's voor de financiële stabiliteit. Dat geldt niet alleen voor banken, maar ook voor andere geldschieters. "Het is nu geen geschikt moment voor zelfgenoegzaamheid", waarschuwt Georgieva toezichthouders.

Meer uit Financieel

Haribo verkoopt meer snoep dan ooit, mogelijk door dure chocolade

GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.

1 uur geleden
Defensiebedrijf CSG ontkent beschuldigingen opgeklopte cijfers

PRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.

1 uur geleden
Defensiebedrijf CSG keldert op verdeeld Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.

1 uur geleden
Ministers EU: gesprek met VS gewenst maar ook voorbereid op actie

BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.

3 uur geleden
Voorzitter Eurogroep: energiecrisis moment van waarheid Europa

BRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."

3 uur geleden
Hackers stelen gegevens van miljoenen studenten en docenten

SALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.

3 uur geleden
Onlineverkoper eBay stijgt op Wall Street na overnamebod GameStop

NEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.

3 uur geleden