IMF stelt groeiverwachting wereldeconomie iets naar boven bij
BRUSSEL (ANP) - De wereldwijde economie groeit dit jaar naar verwachting iets harder dan eerder werd gedacht. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) maandag bekendgemaakt. Het fonds heeft zijn raming voor de mondiale groei licht naar boven bijgesteld. De verwachting voor de Nederlandse economie is hetzelfde gebleven ten opzichte van de vorige raming in oktober.
De Nederlandse economie neemt dit jaar waarschijnlijk 1,2 procent in omvang toe. Voor volgend jaar wordt uitgegaan van 1,4 procent groei. Wereldwijd is de prognose voor dit jaar 3,3 procent groei. In oktober vorig jaar hield het IMF het nog op een plus van 3,1 procent. Voor volgend jaar rekent het fonds op 3,2 procent groei, gelijk aan een eerdere prognose. De percentages zijn vergelijkbaar met de geschatte 3,3 procent voor 2025.
De wereldeconomie is "stabiel te midden van uiteenlopende krachten", aldus het fonds. Het IMF ziet aan de ene kant "tegenwind door veranderend handelsbeleid", maar merkt ook op dat dit wordt gecompenseerd door "meewind van stijgende investeringen in technologie, waaronder kunstmatige intelligentie (AI)". Dat laatste speelt vooral in Noord-Amerika en Azië en minder in andere regio's, volgens het IMF.
Extra importheffingen
Een eventuele herziening van de verwachte productiviteitsgroei door AI kan wel leiden tot dalende investeringen en een plotselinge correctie op de financiële markten veroorzaken, waarschuwt het IMF. Ook kunnen handelsspanningen weer oplaaien, waardoor de onzekerheid in de wereld langer voortduurt.
In de nieuwe ramingen van het IMF zijn Donald Trumps recentste dreigende handelstarieven bovendien nog niet meegenomen. De Amerikaanse president wil vanaf volgende maand extra importheffingen van 10 procent invoeren tegen acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Die tarieven moeten ook voor Nederland gaan gelden en worden op 1 juni verhoogd tot 25 procent, als er dan nog geen overeenkomst over Groenland is.
Meer uit Financieel
APELDOORN (ANP) - Ruim een kwart van de nieuwe woningen wordt de komende jaren in de vier grootste gemeenten van Nederland gebouwd. Dat meldt het Kadaster na onderzoek. Het aandeel appartementen wordt in de komende jaren ook een stuk groter, hoewel dit soort woningen wel iets kleiner wordt in oppervlakte. Het onderzoek baseert zich op woningen die al zijn vergund of in aanbouw zijn.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
5 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
5 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
6 uur geleden