IMF somberder over vooruitzichten Nederlandse economie
JOHANNESBURG (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verlaagt zijn groeivooruitzichten voor Nederland en andere Europese landen. Volgens de kenners van het fonds ging het in de laatste maanden van 2023 beduidend slechter met de economie dan voorzien. Daardoor komt het economisch herstel dit jaar en volgend jaar ook trager op gang.
Bij de laatste grote ramingen in oktober dacht het IMF nog dat Nederland vorig jaar 0,6 procent groei zou laten zien. Maar in een nieuwe schatting gaat het fonds slechts uit van 0,2 procent groei voor 2023. De raming voor 2024 was eerst 1,1 procent groei, maar dat is nu verlaagd naar een plus van 0,7 procent. Volgend jaar moet de Nederlandse economie dan weer 1,3 procent aantrekken. Maar ook dat is volgens het IMF ietwat somberder dan eerder voor mogelijk werd gehouden.
Voor andere Europese landen is het beeld min of meer hetzelfde. Zo zijn voor Frankrijk en Duitsland de ramingen eveneens verlaagd. Volgens het IMF kampte de eurozone vorig jaar nog met de naweeën van de eerder flink gestegen energieprijzen. Het consumentenvertrouwen was erg zwak en de industriële productie en investeringen hadden te lijden van de opgelopen rentes.
Rode Zee
IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas spreekt voor de eurozone van een "uitdagend 2023", maar verwacht wel dat "de bedrijvigheid licht zal herstellen". In andere delen van de wereld heeft het IMF zijn ramingen juist verhoogd. Zo gaat het met de Amerikaanse economie beter dan eerder voorzien. Dat geldt ook voor Rusland, India en China.
De wereldeconomie als geheel trok volgens de nieuwste cijfers vorig jaar 3,1 procent aan, zal dit jaar met eenzelfde percentage groeien en volgend jaar trekt de mondiale groei waarschijnlijk aan naar 3,2 procent. Dat komt neer op een verbetering met enkele procentpunten vergeleken met de ramingen van oktober. Gourinchas stelt dat het ook weer de goede kant op gaat met de inflatie. Die daalt de laatste tijd harder dan verwacht.
De afname van de inflatie zou zelfs nog sneller kunnen gaan, denkt Gourinchas. "Vooral als de krapte op de arbeidsmarkt verder afneemt." Maar extra overheidsuitgaven zouden er ook zomaar voor kunnen zorgen dat de inflatie weer gaat aantrekken. Gourinchas wijst ook op de oorlog in het Midden-Oosten, wat tevens heeft geleid tot nieuwe problemen in de transportwereld. Veel schepen mijden de Rode Zee uit angst voor aanvallen van Houthi-rebellen en zijn daardoor veel langer onderweg. "Hoewel de verstoringen tot nu toe beperkt blijven, blijft de situatie onstabiel."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het vliegverkeer op veertig grote Amerikaanse luchthavens moet worden beperkt om de shutdown in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Transport Sean Duffy heeft de opdracht gegeven het aantal vluchten vanaf vrijdag met 10 procent te verminderen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De rust keerde woensdag terug op Amerikaanse aandelenbeurzen, na eerdere onrust en zorgen over opgeblazen waarderingen van technologieaandelen. De graadmeters in New York toonden weer enig herstel na de koersverliezen van dinsdag. Onder meer diverse chipfabrikanten, die het zwaarst werden getroffen door de recente verkoopgolf, zagen hun beurswaarde weer aandikken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben woensdag twijfels geuit over de wettigheid van de importheffingen van president Donald Trump voor tal van producten. Zowel conservatieve als liberale rechters stelden kritische vragen aan de advocaat die de regering-Trump vertegenwoordigde.
2 uur geledenCHICAGO (AFN/AFP) - Boeing heeft nieuwe schikkingen getroffen in de rechtszaken van familieleden van slachtoffers van de Ethiopian Airlines-crash in maart 2019. Dit meldt de hoofdadvocaat van de nabestaanden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse justitie onderzoekt meerdere banken, waaronder ABN AMRO, vanwege mogelijke overtreding van internationale sancties door een Iraanse oliemagnaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De oliemagnaat zou dit hebben kunnen doen door gebruik te maken van meerdere banken.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst gesloten. Beleggers waren opgetogen over de kwartaalupdate die informatieleverancier Wolters Kluwer gaf. Chipbedrijven in de AEX behoorden tot de verliezers.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse regering treft voorbereidingen om webwinkel Shein tijdelijk te blokkeren, maakt het ministerie van Financiën in Parijs bekend. De maatregel volgt op grote ophef die het afgelopen weekend ontstond toen op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel. De Franse regering is van plan Shein in de ban te doen totdat "het platform aan de autoriteiten laat zien dat al zijn inhoud voldoet aan onze wet- en regelgeving".
7 uur geleden