IMF roept Argentinië op om armen te ontzien bij bezuinigingen
BUENOS AIRES (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft er bij de regering van de Argentijnse president Javier Milei op aangedrongen de armen te beschermen bij de harde bezuinigingsmaatregelen. Met die maatregelen wil Milei de overheidsuitgaven verlagen en de financiën weer op orde brengen. De drastische maatregelen hebben echter ook geleid tot stakingen en tot bezorgdheid over de groeiende armoede en honger in het land, zei adjunct-directeur Gita Gopinath van het IMF tegen de krant La Nacion.
Volgens Gopinath moeten de bezuinigingsmaatregelen beter worden afgestemd, om ervoor te zorgen dat de sociale bijstand blijft worden verleend en dat de last niet volledig op de armste groepen terechtkomt. Gopinath bezocht vorige week Buenos Aires om het Argentijnse kredietprogramma ter waarde van 44 miljard dollar te evalueren en ontmoette Milei, leden van zijn regering, economen, vakbondsleiders en maatschappelijke organisaties.
Sinds zijn aantreden in december heeft Milei de waarde van de peso met ruim 50 procent verlaagd, tienduizenden overheidsbanen geschrapt en de omvang van de regering gehalveerd. Het IMF heeft de nieuwe reeks van 'gedurfde' economische maatregelen van Argentinië verwelkomd.
Kinderarmoede
Milei staakte ook de hoge staatssubsidies voor de sector vervoer en energie en bevroor de hulp aan 38.000 gaarkeukens in afwachting van een onderzoek naar die hulp. De armen in het land werden daardoor hard getroffen. Ook steeg de inflatie op jaarbasis in januari met 254 procent, waardoor het leven van de Argentijnen flink duurder is geworden.
"De economie die deze regering heeft geërfd, bevond zich op de rand van een crisis en vereiste gedurfde en beslissende maatregelen om die uit de afgrond te halen", verklaarde Gopinath. Ze zei echter dat er meer sociale maatregelen nodig zijn om "ervoor te zorgen dat de vermindering van het begrotingstekort niet ten koste gaat van de kwetsbaren".
Volgens Gopinath is het voor het IMF ook belangrijk dat de regering investeert in menselijk kapitaal. "Kinderarmoedecijfers van meer dan 55 procent zijn uiterst zorgwekkend. Het is belangrijk om ervoor te zorgen dat dit percentage sterk daalt en om meer te investeren in onderwijs."
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - Huishoudens hebben tijdens de afgelopen hittegolf flink meer stroom verbruikt dan op koelere dagen door het gebruik van ventilatoren en airco's en doordat koelkasten harder moesten werken. Dat meldt energieleverancier Essent. In de avond was er zelfs een piek van 50 procent meer stroomverbruik. Dat is volgens Essent vooral te verklaren door airconditioners, omdat er daar de afgelopen jaren veel van zijn geïnstalleerd.
52 minuten geledenZEIST (ANP) - Nederlandse fabrikanten hebben in juni veel nieuwe bestellingen binnengekregen en produceerden daarom ook meer, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie komt dat deels doordat klanten voorraden aanlegden om prijsstijgingen voor te zijn, maar ook de snelle groei van AI helpt de Nederlandse industrie.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens hadden in het eerste kwartaal van 2026 gemiddeld meer te besteden dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat vooral door de stijging van de beloning van werknemers door hogere cao-lonen en een groei van het aantal banen, en een stijging van sociale uitkeringen. Tegelijkertijd nam de hypotheekschuld verder toe.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse detailhandel is in mei met 2,9 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume was 2,3 procent hoger.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal van 2026 met 0,2 procent gegroeid ten opzichte van het vierde kwartaal van 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming. Daarmee pakte de economische groei bij nader inzien iets hoger uit dan eerder gemeld.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering heeft de buitenlandse beperkingen voor de krachtigste AI-modellen van Anthropic geschrapt. Dat meldt het AI-bedrijf in de nacht van dinsdag op woensdag. De regering van president Donald Trump had het gebruik van de applicaties voor buitenlandse gebruikers eerder verboden, omdat dat de nationale veiligheid in gevaar zou brengen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in 2025 naar eigen zeggen minstens 1,2 miljard dollar (1,05 miljard euro) verdiend met activiteiten rond crypto en memecoins. Dit blijkt uit zijn recentste jaarlijkse opgave van financiële belangen.
2 uur geleden