IMF: langdurige oorlog Israël kan funest zijn voor buurlanden
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor de nadelige gevolgen die een langdurige oorlog tussen Hamas en Israël kan hebben op de economische ontwikkeling in buurlanden als Egypte, Libanon en Jordanië. In de drie landen dreigt "vernietiging van economische activiteit", aldus IMF-directeur Kristalina Georgieva.
Het conflict komt in de regio op een moment waarop "de groei traag is, de rente hoog is en de kosten voor het aflossen van schulden zijn gestegen als gevolg van covid," zei Kristalina Georgieva in het Saudische Riyad waar ze een congres bijwoont.
Het geweld tussen Hamas en Israël begon deze maand toen Hamas een ongekende aanval lanceerde waarbij 1400 Israëli's om het leven kwamen. Israël reageerde met luchtaanvallen op de Gazastrook, waarbij duizenden mensen omkwamen, en dreigt met een grote grondoorlog om Hamas uit te roeien.
Zorgen
Het IMF maakt zich niet alleen zorgen over het verlies van mensenlevens, maar ook over "de vernietiging en vermindering van de economische activiteit" in nabijgelegen landen. Zowel toeristen als investeerders zullen de landen links laten liggen, verwacht Georgieva.
In zijn laatste economische regionale overzicht, dat voor de oorlog werd gepubliceerd, voorspelde het IMF dat de economieën in het Midden-Oosten en Noord-Afrika 2 procent zouden groeien, lager dan de eerdere verwachting van 3,1 procent.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
13 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
4 uur geleden