IMF: golf van faillissementen ligt op de loer
WASHINGTON (ANP) - Als er nog meer bedrijven omvallen dan nu al het geval is, komen banken zwaar onder druk te staan. Dat stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een rapport. In sommige landen kan dat problemen voor financiële stabiliteit veroorzaken. Nederland is in dat opzicht kwetsbaar omdat de bancaire sector uit een relatief klein aantal grote instellingen bestaat. Als een bank omvalt, komt het hele financiële systeem in het geding.
Bedrijven vallen al om in een tempo dat niet meer gezien is sinds de financiële crisis van 2008, aldus het IMF. Het risico is reëel dat de faillissementengolf nog heviger wordt. Bij ondernemingen groeit de schuldenberg al jarenlang en die ligt inmiddels op historisch hoog niveau vergeleken met het bruto binnenlands product (bbp). Ook huishoudens leenden veel de afgelopen tijd. Dat gebeurde met name in landen die niet sterk geraakt werden door de vorige crisis.
Een groot aantal faillissementen zal de gezondheid van banken op de proef stellen, schrijven de economen. Financiële instellingen staan er dankzij hogere kapitaalbuffers en veel liquide middelen op de balans beter voor dan in 2008. Maar ze moeten dat in gaan zetten om de verliezen van faillissementen op te vangen, aldus het IMF. Tegelijkertijd wordt het moeilijk om winstgevend te blijven vanwege de groei van leningen waarvan het nog maar de vraag is of die ooit worden terugbetaald, en omdat de rente laag is. Winst is belangrijk voor banken om buffers mee aan te vullen.
Naast banken zijn andere financiële marktpartijen zoals vermogensbeheerders en investeringsfondsen kwetsbaar als er veel bedrijven failliet gaan. Dat soort instellingen maken een steeds groter deel uit van het financieel systeem, benadrukt het IMF. Niemand weet wat er zou gebeuren als deze groep opeens in de problemen raakt, waarschuwt het instituut. Een mogelijkheid is dat de koersen op de financiële markten veel sterker gaan bewegen dan anders het geval zou zijn. Dat kan ertoe leiden dat bepaalde ondernemingen geen geld meer kunnen lenen op de markt.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.
7 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.
10 uur geledenBANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
14 uur geleden