Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF-bewindvoerder waarschuwt voor te sombere blik op huizenmarkt

IMF-bewindvoerder waarschuwt voor te sombere blik op huizenmarkt

WASHINGTON (ANP) - Door de stevig dalende huizenprijzen in Nederland bestaat het gevaar dat mensen hun verwachtingen daarop aanpassen en er automatisch van uitgaan dat de huizenprijzen in de toekomst verder blijven dalen. Daarvoor waarschuwt de Nederlandse bewindvoerder Paul Hilbers van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in gesprek met het ANP.

"Dit noemen economen adaptieve verwachtingen. Dat mensen verwachten dat de huizenprijzen dalen puur omdat huizen de laatste tijd in prijs flink omlaag zijn gegaan", legt hij uit. Volgens Hilbers is het gevaarlijk om beslissingen als de koop van een huis te baseren op deze verwachtingen. Dan zou namelijk een zelf versterkend effect kunnen optreden waarbij de huizenprijzen verder dalen omdat mensen denken dat ze gaan dalen.

Het IMF-bestuurslid dringt erop aan dat toezichthouders de situatie op de huizenmarkt goed in de gaten blijven houden. Toch is hij "niet overdreven bezorgd" over het feit dat huizen de laatste tijd in rap tempo goedkoper zijn geworden. Daarbij speelt ook mee dat het er vooralsnog niet naar uit zou zien dat heel veel huishoudens te maken zullen krijgen met een hypotheek die ‘onder water’ komt te staan.

Stevig cijfer

Verwijzend naar de afname met 8,2 procent die de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) onlangs constateerde voor de huizenprijzen, spreekt Hilbers wel van een "stevig cijfer". "Maar aan de andere kant is enige afkoeling ook weer niet dramatisch". Hilbers benadrukt dat de huizenprijzen tot halverwege vorig jaar "wel erg hard" waren opgelopen.

Dat de situatie op de huizenmarkt in korte tijd is omgeslagen heeft te maken met de stijgende hypotheekrente. "Dat effect loopt er op termijn weer uit als de rentestijging stopt", zegt de IMF-bewindvoerder. Hilbers waagt zich niet aan concrete voorspellingen voor de huizenprijzen, maar hij denkt wel dat er op een gegeven moment weer een einde aan de daling komt. Hij onderstreept dat er nog steeds sprake is van een woningtekort in Nederland. "Die krapte aan de aanbodkant zal op een gegeven moment toch een rem zetten op de prijsdaling."

Het IMF betoogde eerder dat Nederland er verstandig aan doet om zijn genereuze leennormen voor huizenkopers verder te beperken. Volgens Hilbers blijft dat advies in principe staan, om huishoudens minder kwetsbaar te maken. Alleen nu zou zo’n ingreep niet zo verstandig zijn, voegt hij eraan toe. Het beperken van de leennormen kan namelijk de vraag naar huizen drukken en de laatste tijd wisselen er al steeds minder woningen van eigenaar. "Dat is nu een impuls in de verkeerde richting. Beter is het om de leennormen te beperken als de markt weer aantrekt."

Meer uit Financieel

EU en Australië akkoord over vrijhandel en defensiesamenwerking

CANBERRA (ANP/AFP/RTR) - De Europese Unie en Australië hebben een akkoord bereikt over meer vrijhandel en defensiesamenwerking, melden de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en de Australische premier Anthony Albanese in de nacht van maandag op dinsdag.

1 uur geleden
Nederland blijft innovatiekoploper bij Europese octrooiaanvragen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.

3 uur geleden
Nederland blijft innovatiekoploper bij Europese octrooiaanvragen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.

5 uur geleden
Hoop op einde oorlog in Midden-Oosten stuwt Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.

7 uur geleden
Werkgevers vragen leaserijders vaker goedkopere pomp op te zoeken

AMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.

8 uur geleden
Groot deel visserij niet de zee op om hoge brandstofkosten

URK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.

10 uur geleden
Veerdiensten overwegen prijsverhoging door hogere brandstofkosten

DEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.

10 uur geleden