IMF-baas: sterke prijsstijgingen belemmering voor herstel
MILAAN (ANP) - De sterk oplopende inflatie kan een belemmering zijn voor het economisch herstel van de coronacrisis. Vooral armere landen en huishoudens lijden onder de steeds hogere prijzen voor voedsel en energie, waarschuwde Kristalina Georgieva, topvrouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De VN-organisatie voor financiële stabiliteit zwakt op de komende najaarsvergadering de groeiverwachtingen voor de wereldeconomie dan ook af, kondigde ze alvast aan.
In haar speech voor de Bocconi-universiteit in Milaan wees Georgieva erop dat opkomende economieën minder snel opkrabbelen na de klap van de coronapandemie dan rijke landen. Dat komt voor een groot deel doordat deze landen veel minder vaccins tegen Covid-19 kunnen bemachtigen. Opnieuw riep ze op tot meer steun vanuit rijkere landen om grotere delen van de wereldbevolking in te enten tegen corona.
Bovenop de vaccinschaarste komen ook de sterke prijsstijgingen van de afgelopen maanden. Voedsel is 30 procent duurder geworden. "Samen met de gestegen energieprijzen zet dit armere gezinnen verder onder druk", verklaarde Georgieva.
Meer schulden
Tegelijkertijd zijn overheden wereldwijd meer schulden aangegaan om de crisis het hoofd te bieden met steunmaatregelen. Maar in het kielzog van de inflatie kunnen ook de rentes oplopen. Dat doet vooral de landen pijn die al een hoge staatsschuld hadden, omdat leningen voor hen het duurst worden. Volgens Georgieva moeten overheden daarom een goede balans vinden tussen de noodzakelijke economische steun en het afbouwen van de schuldenlast in de toekomst.
De IMF-topvrouw zei in haar toespraak niets over de controverse die over haar is ontstaan. Georgieva wordt ervan beschuldigd als hoge bestuurder bij de Wereldbank druk te hebben uitgeoefend om China beter te laten presteren in een ranglijst voor landen met een aantrekkelijk bedrijfsklimaat. Zelf spreekt ze die aantijgingen fel tegen, maar het IMF heeft besloten de zaak grondig te onderzoeken.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De huizenprijzen in Nederland gaan dit jaar en volgend jaar verder omhoog, ondanks een afkoeling van de huizenmarkt door meer aanbod. Dat verwachten economen van Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker van het land. In het vorige kwartaalbericht gingen ze voor de rest van dit jaar nog uit van stagnerende huizenprijzen.
19 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend verder omhoog waarbij Brent nu bijna op 100 dollar per vat staat. Iran heeft gezegd een Amerikaanse basis in Jordanië en schepen en olietankers rond de Straat van Hormuz te hebben aangevallen. De Verenigde Staten melden aanvallen op Iraanse doelen, onder meer op het eiland Kharg in de Perzische Golf. Daarbij zouden ook tankers vernietigd zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bestedingen van huishoudens in Nederland zijn in juli met 1,2 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huishoudens kochten die maand vooral meer goederen. Ook aan diensten werd meer uitgegeven. De bestedingen lieten daarmee voor de vijfde maand op rij een stijging zien. In juni groeide de consumptie met 1,7 procent.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Door de technische storing op dinsdag bij de Britse luchtverkeersleiding zijn ook woensdag vluchten geannuleerd. Volgens Flightradar24 zijn 177 vluchten geschrapt, bijna allemaal op London Heathrow Airport. De Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS) waarschuwt dat het herstel "tijd zal kosten".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben in het handelsconflict met Canada opnieuw maatregelen genomen. Dat heeft het Witte Huis dinsdag laten weten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.
10 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.
10 uur geleden