IMF-baas: sterke prijsstijgingen belemmering voor herstel
MILAAN (ANP) - De sterk oplopende inflatie kan een belemmering zijn voor het economisch herstel van de coronacrisis. Vooral armere landen en huishoudens lijden onder de steeds hogere prijzen voor voedsel en energie, waarschuwde Kristalina Georgieva, topvrouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De VN-organisatie voor financiële stabiliteit zwakt op de komende najaarsvergadering de groeiverwachtingen voor de wereldeconomie dan ook af, kondigde ze alvast aan.
In haar speech voor de Bocconi-universiteit in Milaan wees Georgieva erop dat opkomende economieën minder snel opkrabbelen na de klap van de coronapandemie dan rijke landen. Dat komt voor een groot deel doordat deze landen veel minder vaccins tegen Covid-19 kunnen bemachtigen. Opnieuw riep ze op tot meer steun vanuit rijkere landen om grotere delen van de wereldbevolking in te enten tegen corona.
Bovenop de vaccinschaarste komen ook de sterke prijsstijgingen van de afgelopen maanden. Voedsel is 30 procent duurder geworden. "Samen met de gestegen energieprijzen zet dit armere gezinnen verder onder druk", verklaarde Georgieva.
Meer schulden
Tegelijkertijd zijn overheden wereldwijd meer schulden aangegaan om de crisis het hoofd te bieden met steunmaatregelen. Maar in het kielzog van de inflatie kunnen ook de rentes oplopen. Dat doet vooral de landen pijn die al een hoge staatsschuld hadden, omdat leningen voor hen het duurst worden. Volgens Georgieva moeten overheden daarom een goede balans vinden tussen de noodzakelijke economische steun en het afbouwen van de schuldenlast in de toekomst.
De IMF-topvrouw zei in haar toespraak niets over de controverse die over haar is ontstaan. Georgieva wordt ervan beschuldigd als hoge bestuurder bij de Wereldbank druk te hebben uitgeoefend om China beter te laten presteren in een ranglijst voor landen met een aantrekkelijk bedrijfsklimaat. Zelf spreekt ze die aantijgingen fel tegen, maar het IMF heeft besloten de zaak grondig te onderzoeken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De oogstopbrengst van consumptieaardappelen en zaaiuien zal over 2026 lager zijn dan een jaar eerder. Dat becijfert het CBS in de voorlopige oogstraming akkerbouw. Ondanks de droogte van afgelopen zomer zullen de totale opbrengsten wel met die van de afgelopen tien jaar te vergelijken zijn.
52 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben donderdag een renteverhoging overwogen, maar kozen uiteindelijk unaniem voor een rentepauze. Dat komt doordat de ECB nog weinig signalen ziet dat de hogere energieprijzen doorwerken in het duurder worden van allerlei andere producten. Ook zijn de kosten voor lenen al een stuk toegenomen sinds de laatste vergadering in september, zei ECB-president Christine Lagarde tijdens een persconferentie over het rentebesluit.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen ziet Canada als partner in de handelsstrijd die momenteel wereldwijd wordt gevoerd. Dat zei ze op de eerste dag van de top tussen de EU en Canada.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet ging donderdag 13 procent onderuit op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google zag daarmee zo'n 489 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. Het techconcern rapporteerde teleurstellende resultaten voor advertentie-inkomsten uit zoekopdrachten, terwijl de uitgaven door investeringen in AI fors zijn gestegen. Dit wakkerde zorgen aan of de miljardeninvesteringen van Alphabet in AI wel voldoende opleveren.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Winkeliers in Frankrijk zetten zich schrap voor een derde weekend vol onrust. De afgelopen weekenden mondden protesten in meerdere Franse steden uit in geweld en plunderingen van winkels. De schade en de gemiste inkomsten tot nu toe worden geschat op ongeveer 1,8 miljard euro.
2 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De Amerikaanse producent van elektrische motoren LiveWire, waarin Harley-Davidson een meerderheidsbelang heeft, waarschuwt dat het bedrijf de komende twaalf maanden mogelijk niet overleeft. Het bedrijf kampt met geldproblemen en een zwakke vraag.
2 uur geledenMIAMI (ANP) - Burger King-restaurants hebben in de afgelopen drie maanden goede zaken gedaan met de verkopen van Whoppers en andere snacks. Dat volgt uit de kwartaalcijfers die moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) heeft gepubliceerd. De fastfoodketen is in de Amerikaanse thuismarkt bezig met een meerjarig plan om de omzetgroei te versnellen, waarbij onder meer fors is geïnvesteerd in reclames, verbouwingen en verhuizingen en keukenapparatuur.
2 uur geleden