
ILO: Qatar maakt grote stappen maar is nog niet bij de finish
DOHA (ANP) - "We zitten nu vier jaar in Doha", zegt directeur Max Tunón van ILO, de arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties die zich al ruim een eeuw wereldwijd inzet voor sociale rechtvaardigheid. "Zoveel hervormingen als hier in korte tijd heeft ILO nog nooit gemeten. Maar er zijn ook nog veel uitdagingen."
Tunón spreekt via videoverbinding. Achter hem duikt een verbluffende skyline op. Potentiële WK-sterren als Virgil van Dijk sieren gevels van wolkenkrabbers. Qatar lijkt klaar voor de openingsceremonie van volgende week zondag. Niet alleen in Nederland leeft het toernooi anders dan vlak voor vorige edities. Dat komt ook door de situatie van arbeidsmigranten in het emiraat aan de Perzische Golf.
Qatar telt zo'n 2 miljoen arbeiders uit vooral Azië en Afrika, zo'n 95 procent van de totale bevolking van het rijke land. Zij doen het zichtbare werk, nog te vaak onder slechte omstandigheden. "Dat klopt", zegt Tunón voordat hij naar cijfers van recent onderzoek grijpt. "Maar Kafala, het systeem van dwangarbeid, is afgeschaft. Bijna 350.000 werknemers zijn de laatste twee jaar van baan gewisseld, de twee jaar daarvoor 27.000. Toch is er nog dwangarbeid, al staat daar gevangenisstraf op."
Minimumloon
"Qatar heeft nu een minimumloon", doelt Tunón op een minimale bijdrage van 275 dollar voor arbeid, 127 dollar voor huisvesting en 82 dollar voor voedsel. "Daardoor zijn 280.000 migranten meer gaan verdienen. En er is nu een hitteprotocol, dat verbiedt om op de warmste uren te werken Toch zijn er dit jaar 351 arbeiders met hitte-aandoeningen in een ziekenhuis beland, tegenover 620, 1320 en 1520 de jaren daarvoor."
Arbeidsmigranten in Qatar hebben het beter dan in omringende landen, weet Tunón na onderzoek. Maar ook hij hoort vakantiegangers in Dubai pleiten voor een boycot van het WK. Een artikel van The Guardian over 6500 dode arbeidsmigranten in Qatar sinds de toewijzing van het WK in 2010 hangt als een schaduw boven de eindronde. "Veel mensen denken dat al die doden zijn gevallen bij werkzaamheden voor het WK", zegt Tunón. "Dat is niet zo. Ze zijn overleden door allerlei oorzaken, ook niet werkgerelateerd."
Hervormingen
ILO bracht het aantal overleden bouwvakkers in 2020 in kaart. Dat waren er 50 in Qatar, in de meeste gevallen na een ongeluk in het verkeer. Tegenover 19 dezelfde periode in Nederland. "Ieder dode is er één te veel", stelt Tunón. "Maar vergelijken is lastig, hier speelt 40 procent van het werk zich af in de bouw."
Qatar staat nu nog in de schijnwerpers. "Maar ik geloof echt dat hervormingen na het WK doorgaan", meldt Tunón die zich niet wil uitlaten over het uitblijven van een compensatiefonds voor migranten die geleden hebben bij werkzaamheden voor het WK. "Het is niet aan ILO om daar iets over te zeggen", stelt hij. "Er is wel een fonds voor arbeiders die te weinig uitbetaald hebben gekregen. Die worden al gecompenseerd."
Meer uit Voetbal
LISSABON (ANP) - Benfica heeft dinsdag na de thuisnederlaag (2-3) in de Champions League tegen Qarabag FK uit Azerbeidzjan hoofdtrainer Bruno Lage ontslagen. Lage had sinds september vorig jaar de leiding over het team van de Portugese topclub. Hij won de nationale beker en de Portugese supercup. Benfica eindigde als tweede, maar wist zich ten koste van Fenerbahçe wel te plaatsen voor de Champions League.
44 minuten geledenMIAMI (ANP) - Lionel Messi heeft opnieuw een hoofdrol gespeeld. De 38-jarige Argentijn stond met een doelpunt en een assist aan de basis van een 3-1-overwinning van Inter Miami op Seattle Sounders. Het duel in de Major League Soccer (MLS) was beladen nadat de finale van de Leagues Cup tussen beide clubs onlangs nog op vechtpartijen was uitgelopen.
1 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Vitesse heeft het eerste punt gepakt in de Keuken Kampioen Divisie sinds de terugkeer in de competitie. De Arnhemmers van coach Rüdiger Rehm speelden bij RKC Waalwijk met 1-1 gelijk.
11 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Trainer Peter Bosz vond dat het PSV niet had meegezeten in de eerste wedstrijd in de Champions League, maar hij noemde Union ook de terechte winnaar. "Ik vond ook dat we niet goed genoeg waren. En als je niet goed genoeg bent, moet het meezitten en dat zat het niet", zei de coach bij Ziggo Sport na de teleurstellende nederlaag van 3-1 in eigen huis tegen de Belgische kampioen.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Joey Veerman was na de thuisnederlaag van PSV tegen Union in de Champions League (1-3) kritisch op zijn ploeg. "Het leek wel of we bang waren om de bal te vragen. Dan krijg je dat mensen met de bal gaan lopen en dan duurt het allemaal veel te lang. Het was gewoon niet goed vandaag", zei de middenvelder tegen Ziggo Sport.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV heeft de eerste wedstrijd in het hoofdtoernooi van de Champions League op pijnlijke wijze verloren. De Belgische kampioen Union was in Eindhoven met 3-1 te sterk voor het elftal van trainer Peter Bosz.
13 uur geledenLIVERPOOL (ANP/RTR/AFP) - Liverpool-coach Arne Slot heeft woensdag in de eerste wedstrijd in de Champions League tegen Atlético Madrid de beschikking over aanvaller Alexander Isak. De 25-jarige Zweedse spits, die voor 145 miljoen euro overkwam van Newcastle United, zit voor het eerst in de selectie van de Engelse kampioen.
15 uur geleden