Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Illegaal vuurwerk steeds groter en zwaarder

Illegaal vuurwerk steeds groter en zwaarder

ROTTERDAM (ANP) - Vuurwerk dat via websites en sociale media illegaal wordt aangeboden wordt steeds groter en zwaarder. Dat signaleren de politie, het Openbaar Ministerie en het Nederlands Forensisch Instituut (NFI), die zeggen steeds meer zwaar vuurwerk te zien dat honderd tot enkele honderden grammen flitspoeder bevat. "Hoeveelheden die bij ontploffing dodelijk letsel kunnen veroorzaken", zegt Rikus Woortmeijer van het NFI.

Volgens de drie partijen gaat het om onder meer shells, die ook wel mortierbommen worden genoemd, en om flash bangers, zeer zwaar knalvuurwerk. "Niet vergelijkbaar met de strijker van vroeger. Een nitraat bevat twee tot vijf gram flitspoeder", aldus Woortmeijer. "De nu ‘populaire’ Cobra 6 bevat 25 tot 30 gram flitspoeder. Als die in je hand ontploft, raak je je hand kwijt." De Cobra 6 is intussen een kleintje geworden, aldus de drie partijen. Politie, OM en NFI komen nu regelmatig grote ‘knallers’ tegen die 100 of meer grammen flitspoeder bevatten. Het NFI onderzocht onlangs een zeer zware knaller waarin 750 gram flitspoeder zat.

Vuurwerk dat meerdere grammen flitspoeder bevat, kan ‘massaexplosief’ reageren, wat inhoudt dat als één stuk vuurwerk in een opslag ontploft de hele voorraad in één grote explosie ontploft, vertelt Woortmeijer. Politie, OM en NFI noemen het steeds groter en zwaarder wordende illegale vuurwerk een zorgelijke ontwikkeling. "Het gaat elk jaar wel een paar keer goed mis," zegt vuurwerkspecialist Jack Sijm van de politie: "Woningen verwoest, een hand eraf, gehoorschade en zelfs dodelijk letsel."

Handel

De handel start volgens Sijm niet pas in december, maar vindt vaak het hele jaar door plaats. Illegaal knalvuurwerk wordt daarbij het hele jaar door gebruikt bij onder meer plofkraken, voetbalvandalisme, demonstraties en aanslagen, zo bleek onlangs uit een rapport. Rond oud en nieuw wordt zwaar vuurwerk regelmatig gebruikt om vernielingen te plegen en om hulpverleners mee te belagen.

In de illegale vuurwerkhandel gaan volgens Sijm flinke sommen geld om, die vervolgens in het witte circuit worden gebruikt of weer in andere criminele zaken worden gestoken. "De handel in drugs, wapens en vuurwerk zijn vaak met elkaar verweven."

Bezit van illegaal vuurwerk kan een strafblad opleveren, waarschuwen de drie partijen, ook voor de ouders als die weten dat hun kinderen illegaal vuurwerk hebben. Gemeenten nemen daarnaast steeds vaker ook maatregelen wanneer mensen in hun huis illegaal vuurwerk opslaan, zoals een dwangsom of zelfs het tijdelijk uit huis zetten van alle bewoners, geven de drie partijen aan.

Meer uit Binnenland

IJsbaan Winterswijk ook zondag open

WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk gaat ook zondagochtend open. Zaterdag had de baan de primeur van de eerste keer schaatsen op natuurijs deze herfst.

39 minuten geleden
Code geel in bijna hele land: plaatselijke gladheid door sneeuw

DE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.

1 uur geleden
KNRM haalt recordbedrag op bij jaarlijks benefietgala

NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.

7 uur geleden
Even tot hier plaatst panelen terug naast begraafplaats Margraten

Het televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.

7 uur geleden
Vliegverkeer Eindhoven stilgelegd na signaleren meerdere drones

DEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.

11 uur geleden
Schoof: beperkingen leger Oekraïne raken ook Europese veiligheid

JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."

17 uur geleden
Schrijver Frank van Pamelen winnaar prominenten bij Groot Dictee

DEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.

17 uur geleden