IJsproductie in EU stijgt, Duitsland grootste fabrikant
LUXEMBURG (ANP) - In de Europese Unie werd vorig jaar 3,2 miljard liter ijs gemaakt. Dat is een stijging van 5 procent ten opzichte van 2021, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. Van de EU-landen was Duitsland de grootste producent van ijs, gevolgd door Frankrijk en Italië.
Duitsland was niet alleen de grootste ijsproducent, maar produceerde gemiddeld ook het goedkoopste ijs met een prijs van 1,50 euro per liter. Het ijs uit Frankrijk kostte gemiddeld 1,90 per liter en de gemiddelde prijs van Italiaans ijs bedroeg 2,30 per liter. Het duurste ijs werd geproduceerd in Oostenrijk, met een gemiddelde prijs van 7,00 euro per liter, gevolgd door Denemarken (4,40 euro per liter) en Finland (2,80 euro per liter).
De EU-landen exporteerden vorig jaar 250 miljoen kilo ijs naar niet-EU-landen, met een totale waarde van 930 miljoen euro. Daarentegen bedroeg de invoer van ijs uit niet-EU-landen 61 miljoen kilo ter waarde van 203 miljoen euro. De hoeveelheid geïmporteerd ijs van buiten de EU daalde in 2022 met 14 procent ten opzichte van 2021, terwijl de uitvoer slechts met 2 procent afnam.
Frankrijk was met 53 miljoen kilo goed voor een vijfde van de totale export van ijs buiten de EU en was daarmee de grootste ijsexporteur van de EU-landen. Nederland volgde met een uitvoer van 42 miljoen kilo ijs. Italië en Duitsland stonden op derde en vierde plek met rond de 30 miljoen kilogram ijs. België was nummer vijf met 23 miljoen kilogram ijs.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
3 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) maakt zich zorgen over de tientallen schepen onder Nederlandse vlag en van Nederlandse reders die op dit moment in de Perzische Golf zijn. Volgens KVNR-directeur Annet Koster kunnen de schepen na de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land nu niet of heel moeilijk weg uit het gebied.
6 uur geleden