'Iedereen staat klaar om dag en nacht te werken'
GOES - De artsen en verpleegkundigen van Adrz zetten momenteel alles op alles in de strijd tegen het coronavirus. Zij zijn echter niet de enigen in het ziekenhuis die overuren draaien. Achter de mannen en vrouwen in de frontlinie staat een grote groep mensen die alles uit de kast haalt, zodat de ziekenhuiszorg optimaal draait in deze vreemde tijden. De komende vier weken laat Weekblad de Bode die mensen zien. Deze week aan de beurts zijn klinisch fysicus Sanne Slegers en Peyman Mostafazadeh, bedrijfskundig manager van de technische dienst.
Peyman Mostafazadeh windt er geen doekjes om. "Adrz is kampioen in crisistijden", zegt hij. "Ik heb in meerdere ziekenhuizen gewerkt, maar nergens is het zoals hier. Als er moeilijke tijden zijn, vergeet iedereen alles en staat klaar om dag en nacht te werken. Dat is typisch Adrz."
Dat geldt ook voor de manager medische techniek zelf, klinisch fysicus Sanne Slegers en hun collega's van de medische techniek.
Verantwoordelijk
Mostafazadeh en Slegers hebben een niet te onderschatten rol in de coronacrisis. Zij zijn verantwoordelijk voor alle medische techniek en moeten zorgen voor voldoende veilige beademingsapparaten, infuuspompen, dialyseapparaten, monitors en zogenaamde 'disposables' als slangen en sensoren. Vooral in de eerste weken na de uitbraak kostte dat veel moeite, aangezien het aantal bedden op intensive care in noodtempo moest worden uitgebreid van 12 naar 18 en naar 24. "Het is meer dan alleen een bed", legt Slegers uit. "Wij zitten normaal goed in de apparatuur, maar nu was dat bij lange na niet voldoende. We moesten gaan bellen, maar iedereen deed dat. Er was sprake van enorme schaarste … in alles. En zodra je klaar was met de eerste uitbreiding moest je alweer beginnen aan de volgende."
Defensie
Het tweetal merkte dat je als klein streekziekenhuis in Zeeland in zo'n crisis extra moeite moet doen om op de lijstjes te staan. "Ik heb naar sommige leveranciers wel vijftien keer gebeld", lacht Mostafazadeh. "Ze moeten gedacht hebben: 'Daar heb je hem weer'." Hun vasthoudendheid, ervaring en netwerk hielpen uiteindelijk wel. Mostafazadeh en Slegers vroegen bijvoorbeeld aan een bekende in de landelijke coördinatiecommissie om de nijpende situatie van Adrz onder de aandacht te brengen. Als ze niets geleverd zouden krijgen, zouden ze namelijk niet kunnen uitbreiden. "Toen ging het opeens snel. De volgende dag belde defensie dat ze bij Steenbergen waren met drie beademingsapparaten."
Analyses
De extra apparatuur kwam niet alleen van het leger, maar ook uit het magazijn, uit de operatiekamers, die minder worden gebruikt en van leveranciers als het Duitse Dräger en Philips. Er kwam zelfs een beademingsapparaat van een dierenarts.
Kwaliteit
Voor Slegers was het aanpassen. Als klinisch fysicus waakt zij over de kwaliteit van alle apparatuur en checkt ze liever iets drie dan twee keer. "Normaal hamer je op zaken als veiligheid. Nu moest ik dat een beetje laten varen, omdat alles zo snel ging. Alsnog maak je steeds een snelle afweging en doe je een risico-inschatting, maar het was meer: 'Welke opties hebben we nog?' Alles wat we konden krijgen hielp." Soms hield ze haar hart vast. "Ik wist niet waar het heen ging, niemand. Dan denk je wel eens: 'Kunnen we het wel aan?' Het leek alsof je in een film zat waar je niet uitkwam. Hier was het alleen maar corona, thuis keek je naar het nieuws wat over corona ging en invloed had op de situatie in het Adrz. Het was allemaal met elkaar verweven."
Aanpoten
De razendsnelle uitbreidingen vroegen veel van het improvisatievermogen. "Je krijgt protocollen, wisselt kennis uit en Noord-Brabant liep wat voor, maar het komt vooral op jezelf aan", zegt Slegers. "We hebben wel veel hulp gehad van onze leveranciers", vult Mostafazadeh aan. Het was aanpoten, zeker de eerste weken. Ze maakten zelf lange dagen en Mostafazadeh zorgde dat er meer technici 24 uur per dag beschikbaar waren. Inmiddels is iedereen in iets rustiger vaarwater gekomen, al is het nog in geen enkel opzicht normaal. "Nu moet de gewone zorg weer worden opgestart", zegt Mostafazadeh. "Er moet dus apparatuur terug naar de operatiekamers, terwijl we ook het aantal ic-bedden op peil moeten houden. Dat wordt onze volgende uitdaging."
Meer uit Beveland
GOES - Na zeven jaar afwezigheid keert de ijsbaan deze winter terug naar het hart van Goes. Op 5 december opent op de Grote Markt een schaatsbaan met écht ijs, met water dat ter plekke bevroren wordt. Een project waar citymarketeer in Goes, Sofyan Azzagari, de schouders onder gezet heeft.
28 minuten geledenGOES - In de Goese serviceflat De Horst is het deze week dubbel feest. Twee echtparen, die naast elkaar wonen, vierden namelijk hun 65-jarig huwelijk.
2 uur geledenGOES - Vanaf maandag 10 november is een deel van de Edisonstraat in Goes afgesloten voor verkeer. De afsluiting is nodig vanwege de aanleg van een nieuwe ringbaan tussen de rotondes Kompasplein en Voltaplein. De werkzaamheden duren tot eind december, waarna de Edisonstraat weer wordt opengesteld.
4 uur geledenBORSELE - Van vrijdag 7 november tot en met donderdag 18 december kunnen inwoners en bedrijven reageren op de concept-voorkeursroute voor het waterstofnetwerk in Zuidwest-Nederland. Het netwerk, ontwikkeld door Hynetwork in opdracht van het ministerie van Klimaat en Groene Groei, moet een belangrijke schakel worden in de verduurzaming van de Nederlandse industrie.
9 uur geledenREIMERSWAAL/ KAPELLE - De vijf Bevelandse gemeenten - Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal - staan ook dit jaar samen op Contacta 2025. Bezoekers vinden hen bij stand 219, waar zij laten zien hoe ze samenwerken aan een toekomstbestendige regio. De thema's dit jaar zijn Beleving, Water en Arbeidsintegratie.
1 dag geledenU raadt het al, we zijn in de Wijngaardstraat. Die is dermate smal dat het me niet lukte om de totale Sint Josephschool breeduit op de foto te krijgen. Aldus een stijve nek geriskeerd, maar.... het kruis bovenin is zichtbaar! Vorige keer zagen we al dat het vergelijkbare stenen kruis op de Sint Jacobusschool aan de Vlasmarkt - om de hoek dus - is verdwenen, helaas. De Sint Josephschool werd begin vorige eeuw gebouwd als rooms-katholieke jongensschool voor ULO. Het gebouw grenst dus links aan de Sint Jacobusschool en aan de achterkant aan de rooms-katholieke 'bewaar- en fröbelschool' (met inwonende zusters) aan de Stalstraat. Alle drie de gebouwen kwamen uit op dezelfde binnentuin, zodat je bij wijze van spreken een katholieke enclave in het centrum van Goes had. Zeker als we weten dat er ook een kapel bij hoorde én een imitatie-Lourdesgrot, waarover straks meer. Sinds 1986 herbergen de fraaie gebouwen appartementen. De Sint Jozefschool functioneert momenteel als Jongerenhuis de Bevelanden, waar 17-23-jarigen zonder thuis met begeleiding wonen, voor een paar jaar.
1 dag geledenGOES/ROOSENDAAL- NS-medewerkers van Veiligheid en Service hebben donderdag aan het einde van de middag en het begin van de avond een veiligheidsactie gehouden op treinen en in stations in Brabant, Zeeland en Limburg. Dit gebeurde in samenwerking met de AVIM (Vreemdelingenpolitie, Identificatie en Mensenhandel) en Arriva. In Brabant en Zeeland werd de actie gehouden op de Zeeuwse Lijn, tussen Roosendaal en Goes. Het doel: aanpakken van overlast en criminaliteit èn het station veilig houden voor iedereen.
1 dag geleden