Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA waarschuwt voor olietekort door beperkingen oliekartel

IEA waarschuwt voor olietekort door beperkingen oliekartel

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verminderde leveringen van olie uit landen als Saudi-Arabië en Rusland zorgen in oktober tot en met december voor een "aanzienlijk aanbodtekort". Hiervoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in zijn maandelijkse olierapport. Voorraden zullen op "ongemakkelijk lage niveaus" uitkomen, waardoor olieprijzen mogelijk nog verder stijgen.

Het IEA verwacht dat de productiebeperkingen in de tweede helft van dit jaar zorgen voor een dagelijks tekort op de wereldwijde oliemarkt van 1,2 miljoen vaten. Daarbij gaat het agentschap ervan uit dat de vraag naar olie 1,5 miljoen vaten meer is dan in de eerste zes maanden van dit jaar. Landen in het oliekartel OPEC+ spreken zelf van een tekort van meer dan 3 miljoen vaten per dag. Saudi-Arabië en Rusland maken onderdeel uit van de OPEC+-landen.

Sinds eind juni liggen de prijzen van olie hoger vanwege de productiebeperkingen door het oliekartel en vooral door Saudi-Arabië en Rusland. Onlangs kondigden de twee landen aan dat ze de productie tot eind dit jaar beperken. De prijs van Brentolie is inmiddels gestegen naar 92 dollar per vat, omgerekend zo'n 85 euro. De afgelopen tien maanden was de prijs van Brent, de maatstaf voor olie uit Europa, Afrika en het Midden-Oosten, niet zo hoog als nu.

Door de stijgende olieprijzen zijn Nederlandse consumenten de afgelopen tijd steeds meer gaan betalen voor benzine. De adviesprijs voor een liter Euro95 ligt volgens consumentencollectief UnitedConsumers woensdag op 2,27 euro. In januari wil het demissionaire kabinet bovendien een eerdere accijnsverlaging terugdraaien. De brandstofprijzen gaan daardoor nog verder omhoog. Benzine wordt door deze maatregel 21 cent per liter duurder en diesel 13 cent.

Meer uit Financieel

Bangladesh wil biedingen bedrijven voor verkennen oliereserves

DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
Bestuurslid: ECB koerst zonder vredesdeal af op renteverhoging

NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.

5 uur geleden
Eerste lng-tanker door Straat van Hormuz naar India sinds oorlog

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.

7 uur geleden
'Grote zorgen' bij Wereldbank over aanhoudende blokkade Hormuz

DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.

18 uur geleden
Indiase handelsminister naar Canada voor bezoek premier Carney

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.

1 dag geleden
Sterkere groei Deense economie dankzij farmaciesector

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.

1 dag geleden
Eurocommissaris: EU heeft meer geld nodig, ook privaat

NICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.

1 dag geleden