Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA waarschuwt voor olietekort door beperkingen oliekartel

IEA waarschuwt voor olietekort door beperkingen oliekartel

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verminderde leveringen van olie uit landen als Saudi-Arabië en Rusland zorgen in oktober tot en met december voor een "aanzienlijk aanbodtekort". Hiervoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in zijn maandelijkse olierapport. Voorraden zullen op "ongemakkelijk lage niveaus" uitkomen, waardoor olieprijzen mogelijk nog verder stijgen.

Het IEA verwacht dat de productiebeperkingen in de tweede helft van dit jaar zorgen voor een dagelijks tekort op de wereldwijde oliemarkt van 1,2 miljoen vaten. Daarbij gaat het agentschap ervan uit dat de vraag naar olie 1,5 miljoen vaten meer is dan in de eerste zes maanden van dit jaar. Landen in het oliekartel OPEC+ spreken zelf van een tekort van meer dan 3 miljoen vaten per dag. Saudi-Arabië en Rusland maken onderdeel uit van de OPEC+-landen.

Sinds eind juni liggen de prijzen van olie hoger vanwege de productiebeperkingen door het oliekartel en vooral door Saudi-Arabië en Rusland. Onlangs kondigden de twee landen aan dat ze de productie tot eind dit jaar beperken. De prijs van Brentolie is inmiddels gestegen naar 92 dollar per vat, omgerekend zo'n 85 euro. De afgelopen tien maanden was de prijs van Brent, de maatstaf voor olie uit Europa, Afrika en het Midden-Oosten, niet zo hoog als nu.

Door de stijgende olieprijzen zijn Nederlandse consumenten de afgelopen tijd steeds meer gaan betalen voor benzine. De adviesprijs voor een liter Euro95 ligt volgens consumentencollectief UnitedConsumers woensdag op 2,27 euro. In januari wil het demissionaire kabinet bovendien een eerdere accijnsverlaging terugdraaien. De brandstofprijzen gaan daardoor nog verder omhoog. Benzine wordt door deze maatregel 21 cent per liter duurder en diesel 13 cent.

Meer uit Financieel

LTO vraagt overheid om extra steun voor boeren in energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland roept de Nederlandse overheid op tot meer steunmaatregelen voor boeren om de gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Volgens de belangenorganisatie voor boeren en tuinders is de huidige nationale inzet onvoldoende. "De circa 25 miljoen euro die het kabinet beschikbaar stelt, staat in geen verhouding tot de daadwerkelijke kostenstijgingen."

24 minuten geleden
Iran noemt verlaten OPEC door VAE 'wraakzuchtige reactie'

DUBAI (ANP/RTR) - Het verlaten van de OPEC door de Verenigde Arabische Emiraten als "negatieve of wraakzuchtige reactie op leden is niet constructief", heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. De reactie volgt op de aankondiging van de VAE om het oliekartel te verlaten.

25 minuten geleden
Telemarketeer Green Consultancy betaalt gedupeerden terug

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerden van Green Consultancy hebben na bemiddeling van de Consumentenbond hun geld teruggekregen. Volgens de Consumentenbond heeft het telemarketingbureau, dat energieadvies aan huis verkoopt, 69 gedupeerden een totaalbedrag van bijna 17.500 euro teruggegeven.

1 uur geleden
Odido stopt eind mei met internetdienst Tele2 Thuis

DEN HAAG (ANP) - Odido stopt op 29 mei met de internetdienst Tele2 Thuis. Dat meldt het telecombedrijf op de website van Tele2, dat in 2023 samen met T-Mobile Nederland verderging onder de merknaam Odido. Klanten kunnen overstappen naar Odido of een andere aanbieder.

1 uur geleden
Scheepvaart wacht op details over plan VS in Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Voor de scheepvaart is nog veel onduidelijk rondom het Amerikaanse plan om scheepvaart door de Straat van Hormuz te begeleiden. Reders wachten op meer details over een veilige doorvaart door de grotendeels gesloten zeestraat. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde op Truth Social aan schepen te helpen die vastzitten in de Perzische Golf.

1 uur geleden
Olietopman VAE zegt dat verlaten OPEC nationaal belang dient

DUBAI (ANP/RTR) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten om de OPEC te verlaten diende vooral nationale belangen. Dat zegt Sultan Al Jaber, topman van de Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), maandag.

2 uur geleden
Voorzitter Eurogroep: alle opties open na Trump-tarieven auto's

BRUSSEL (ANP) - Voor de EU liggen alle opties nog op tafel vanwege de nieuwe tarieven op auto's van de Amerikaanse president Donald Trump, aldus voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis tegen persbureau Bloomberg.

2 uur geleden