IEA waarschuwt voor olietekort door beperkingen oliekartel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verminderde leveringen van olie uit landen als Saudi-Arabië en Rusland zorgen in oktober tot en met december voor een "aanzienlijk aanbodtekort". Hiervoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in zijn maandelijkse olierapport. Voorraden zullen op "ongemakkelijk lage niveaus" uitkomen, waardoor olieprijzen mogelijk nog verder stijgen.
Het IEA verwacht dat de productiebeperkingen in de tweede helft van dit jaar zorgen voor een dagelijks tekort op de wereldwijde oliemarkt van 1,2 miljoen vaten. Daarbij gaat het agentschap ervan uit dat de vraag naar olie 1,5 miljoen vaten meer is dan in de eerste zes maanden van dit jaar. Landen in het oliekartel OPEC+ spreken zelf van een tekort van meer dan 3 miljoen vaten per dag. Saudi-Arabië en Rusland maken onderdeel uit van de OPEC+-landen.
Sinds eind juni liggen de prijzen van olie hoger vanwege de productiebeperkingen door het oliekartel en vooral door Saudi-Arabië en Rusland. Onlangs kondigden de twee landen aan dat ze de productie tot eind dit jaar beperken. De prijs van Brentolie is inmiddels gestegen naar 92 dollar per vat, omgerekend zo'n 85 euro. De afgelopen tien maanden was de prijs van Brent, de maatstaf voor olie uit Europa, Afrika en het Midden-Oosten, niet zo hoog als nu.
Door de stijgende olieprijzen zijn Nederlandse consumenten de afgelopen tijd steeds meer gaan betalen voor benzine. De adviesprijs voor een liter Euro95 ligt volgens consumentencollectief UnitedConsumers woensdag op 2,27 euro. In januari wil het demissionaire kabinet bovendien een eerdere accijnsverlaging terugdraaien. De brandstofprijzen gaan daardoor nog verder omhoog. Benzine wordt door deze maatregel 21 cent per liter duurder en diesel 13 cent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
31 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
3 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
5 uur geleden