Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA waarschuwt voor niet halen productiequota OPEC+

IEA waarschuwt voor niet halen productiequota OPEC+

PARIJS (ANP/AFP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) waarschuwt dat het oliekartel OPEC en zijn bondgenoten "chronisch" dreigen te falen in het behalen van de productiequota. Het IEA, dat de meeste grote economieën adviseert, verhoogde daarbij tevens zijn prognose voor de wereldwijde vraag naar olie aangezien de coronabeperkingen in steeds meer landen worden versoepeld.

De dertien leden van de door Saudi-Arabië geleide Organisatie van de Olie-Exporterende Landen (OPEC) en hun tien bondgenoten, waaronder Rusland, hadden de productie in 2020 sterk verminderd, omdat de prijzen instortten vanwege de uitbraak van de coronapandemie.

De groep, OPEC+ genaamd, sprak vorig jaar af elke maand de productie te verhogen met 400.000 vaten per dag, aangezien de vraag en de olieprijzen herstelden nadat landen de coronabeperkingen begonnen op te heffen.

Olieprijzen

Sommige landen, zoals Angola en Nigeria, hebben hun olieproductie echter niet kunnen opschalen, terwijl landen als Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten niet bereid lijken te zijn om de productie te verhogen. In het eigen maandelijkse rapport verklaarde de OPEC dat de productie van zijn leden tussen december en januari met slechts 64.000 vaten per dag was gestegen tot bijna 28 miljoen vaten per dag.

De "chronische ondermaatse prestaties van OPEC+" bij het behalen van de productiequota en toenemende geopolitieke spanningen hebben de olieprijzen doen stijgen, verklaarde het IEA in zijn maandelijkse rapport. De olieprijzen bereikten in januari de hoogste niveaus in zeven jaar tijd en schommelen momenteel rond de 90 dollar per vat.

Als de kloof tussen de daadwerkelijke productie en de doelstelling aanhoudt, zullen volgens het IEA de spanningen aan de aanbodkant toenemen, waardoor de olieprijzen mogelijk verder zullen stijgen. Het IEA schroefde de prognose voor de olievraag in 2022 op tot 100,6 miljoen vaten per dag. Dat is 3,2 miljoen vaten per dag meer dan eerder werd voorzien.

Meer uit Financieel

AEX licht hoger door hoop op handhaving bestand Israël-Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag licht omhoog, na de stevige koerswinst een dag eerder. Beleggers hopen dat de wapenstilstand tussen Israël en Iran, die door de Amerikaanse president Donald Trump werd aangekondigd, standhoudt na het onrustige begin van het bestand. Verder wordt gelet op de NAVO-top in Den Haag, waar de lidstaten moeten besluiten om minstens 5 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie te besteden.

54 minuten geleden
Luchthavens Brussel en Charleroi platgelegd door staking

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Op Brussels Airport zijn woensdag zoals verwacht alle vertrekkende vluchten geannuleerd door een landelijke staking in België tegen het beleid van de federale regering. Ook luchthavenpersoneel doet mee aan de staking, die eerder al is aangekondigd. Op de luchthaven van Charleroi is het vliegverkeer stilgelegd, er vertrekken geen vluchten en er komen ook geen toestellen aan.

1 uur geleden
Trump verrast met ommezwaai over Chinese aankoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat China Iraanse olie mag blijven kopen heeft oliehandelaren en functionarissen in zijn eigen regering verrast. "China kan nu doorgaan met het kopen van olie van Iran. Hopelijk zullen ze ook veel van de VS kopen", zei Trump dinsdag op Truth Social, te midden van een stortvloed aan berichten waarin hij Israël en Iran opriep de vijandelijkheden te staken en zich te houden aan de wapenstilstand.

2 uur geleden
ING verwacht hogere prijzen en veel faillissementen in horeca

AMSTERDAM (ANP) - De prijzen in de horeca stijgen dit jaar naar verwachting gemiddeld met 5 procent, meldt ING in een nieuw rapport over de sector. De prijsstijging is lager dan de drie voorgaande jaren, maar is nog altijd hoger dan de inflatie in Nederland. Dat komt volgens de economen van de bank vooral door stijgende voedingsprijzen en oplopende personeelskosten.

3 uur geleden
Verkoop nieuwe Tesla's in mei opnieuw hard gedaald in EU

BRUSSEL (ANP) - De verkopen van nieuwe Tesla's in de Europese Unie zijn in mei opnieuw hard gedaald. De Europese autobrancheorganisatie ACEA meldt dat de verkoop van elektrische auto's van het merk van Elon Musk is gekelderd met ruim 40 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.

4 uur geleden
Forse winsten op Wall Street na afkoeling spanning Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers reageerden verheugd op de wapenstilstand tussen Israël en Iran. Ook hadden ze aandacht voor uitspraken van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve. Hij verscheen voor het Amerikaanse Congres om verklaringen af te leggen over het rentebeleid, iets wat de voorzitter van de Amerikaanse centrale bank twee keer per jaar doet.

12 uur geleden
Frankrijk breidt rijverbod voor auto's met Takata-airbags uit

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk moeten nog eens 800.000 voertuigen met airbags van het merk Takata aan de kant worden gezet. Dat heeft het Franse ministerie van Transport dinsdag opgedragen aan autofabrikanten van verschillende merken.

15 uur geleden