IEA: Rusland verdient vanwege hogere prijzen meer met olie-export
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft afgelopen maand meer verdiend met de export van olie, zegt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) vrijdag in een nieuw rapport. Dat komt omdat Rusland meer geld voor olie vroeg. Het land heeft eerder de productie verlaagd. Het agentschap verwacht dat Rusland dit in elk geval tot en met september blijft doen om de olieprijzen hoog te houden.
Rusland verkoopt momenteel vooral olie aan China en India. Volgens het IEA gingen vier op de vijf zendingen daar vorige maand naartoe. Vanwege de oorlog in Oekraïne hebben westerse landen de import van Russische olie vrijwel stopgezet.
De export van olie door Rusland bleef afgelopen maand volgens het IEA stabiel rond 7,3 miljoen vaten per dag, net als een maand eerder. Daar verdiende het land naar schatting 15,3 miljard dollar (bijna 17,7 miljard euro) mee, 2,5 miljard dollar meer dan in juni.
Wereldwijde vraag
Het wereldwijde olieaanbod daalde afgelopen maand naar ruim 100 miljoen vaten per dag, dat is zo'n 900.000 vaten per dag minder dan de maand daarvoor. Naast Rusland is ook leverancier Saudi-Arabië minder gaan uitvoeren. Het agentschap verwacht dat beide landen van oliekartel OPEC+ in elk geval tot en met volgende maand minder olie exporteren.
Vorige maand meldde het IEA dat de wereldwijde vraag naar olie dit jaar zal stijgen, tot een recordhoogte tot 102,1 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Het agentschap denkt dit nog steeds, maar verwacht dat de vraag in 2024 minder hard zal groeien. Het grootste deel van de stijging komt door China, waar vooral de petroleumindustrie weer goede zaken doet.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten versoepelen "selectief" de oliesancties om de wereldwijde verkoop mogelijk te maken. Dit meldt het Amerikaanse ministerie van Energie woensdag. Het is niet duidelijk om welke sancties het precies gaat.
49 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Importeurs van kunstmeststoffen ammoniak en ureum krijgen van Brussel een tijdelijke uitzondering op het betalen van importtarieven en een CO2-belasting. Dat zei handelschef Maroš Šefčovič na overleg met EU-landbouwministers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic hervat de bezorgingen van bestelde boodschappen donderdagochtend. Woensdag schrapte Picnic alle bezorgingen, omdat het vanwege het winterse weer onverantwoord was om de weg op te gaan.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de verkoop van tickets tijdelijk stopgezet. Daarmee wil de luchtvaartmaatschappij ervoor zorgen dat zoveel mogelijk stoelen in vliegtuigen beschikbaar zijn om op Schiphol gestrande reizigers naar hun bestemming te brengen. Daarvoor zet KLM ook grotere toestellen in.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is woensdag flink lager gesloten. Daarmee is de graadmeter verder verwijderd van de grens van 1000 punten, nadat de AEX dinsdag nog een nieuw record had bereikt. Vooral de koers van postkluisjesbedrijf InPost (min 5,9 procent) drukte op de stemming.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - De regering van China heeft een aantal technologiebedrijven in het land verzocht bestellingen van H200-chips bij het Amerikaanse Nvidia stop te zetten. Dat meldt het nieuwsmedium voor de techsector The Information op basis van ingewijden. Beijing wil de bedrijven mogelijk verplichten Chinese chips voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te kopen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis gaan woensdagavond opnieuw naar Schiphol om hulp te bieden aan gestrande reizigers. Volgens een woordvoerster zijn er net als afgelopen nacht weer vier hulpverleners paraat op de luchthaven.
3 uur geleden