IEA: mogelijk toch meer olie nodig door herstel vraag uit China
BENGALURU (ANP/RTR) - De grote olieproducerende landen moeten mogelijk toch meer olie oppompen nu de vraag uit China, 's werelds op een na grootste olieverbruiker, weer aantrekt. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de marge van de India Energy Week-conferentie.
"We verwachten dat ongeveer de helft van de groei van de wereldwijde vraag naar olie dit jaar uit China zal komen", aldus Birol. Hij voegde eraan toe dat de vraag naar vliegtuigbrandstof in het Aziatische land momenteel explodeert. China is recent namelijk afgestapt van zijn strikte zerocovidbeleid waardoor veel Chinezen eindelijk weer kunnen reizen. "Als de vraag heel sterk stijgt, als de Chinese economie herstelt, dan zal de OPEC+ mijns inziens naar zijn productiebeleid moeten kijken."
Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland, die samen ook wel aangeduid worden als OPEC+, besloten begin deze maand nog om hun productieniveau ongemoeid te laten. Dat betekent dat er voorlopig door wordt gegaan met een verlaging van de maandelijkse olieproductie met 2 miljoen vaten per dag tot eind 2023 om zo de prijzen te stutten.
Met hun beleid haalden de olielanden in oktober nog de woede van de Verenigde Staten en andere westerse landen op de hals. Met name de VS drong toen juist sterk aan op het vergroten van de olieproductie om de brandstofprijzen te verlagen en de wereldeconomie te helpen. Birol stelt dat hij hoopt dat een dergelijke situatie zich niet herhaalt, en dat de OPEC+ zich weer zal schikken in een meer constructieve rol naarmate de vraag op de oliemarkten weer aantrekt.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
33 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
53 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciƫle scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciƫle gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.
1 uur geleden