IEA: afspraken voldoende om opwarming te beperken tot 1,8 graden
GLASGOW (ANP) - De toezeggingen die landen hebben gedaan om klimaatverandering te bestrijden zijn voldoende om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,8 graad ten opzichte van pre-industriële tijden. Dat komt naar voren uit een nieuwe analyse van het Internationaal Energieagentschap (IEA), maakte directeur Fatih Birol bekend via Twitter tijdens klimaattop COP26.
Landen die hebben toegezegd dat ze klimaatneutraal worden moeten hun beloftes dan wel nakomen, benadrukt Birol. Ook moeten de afspraken worden uitgevoerd die zijn vastgelegd in een internationale overeenkomst om de wereldwijde uitstoot van het broeikasgas methaan terug te dringen. Dat 'methaanpact' kwam tot stand onder leiding van de Verenigde Staten en de Europese Unie.
Birol noemt het "een grote stap vooruit" dat het al haalbaar lijkt te zijn om de opwarming te beperken tot 1,8 graad. Daarmee komt het halen van de doelstellingen uit het klimaatverdrag van Parijs van 2015 dichterbij. Destijds is afgesproken om te proberen de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. De IEA-topman benadrukte wel dat nog veel aanvullende maatregelen nodig zijn om dat voor elkaar te krijgen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
48 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
8 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
8 uur geleden