IEA: afspraken voldoende om opwarming te beperken tot 1,8 graden
GLASGOW (ANP) - De toezeggingen die landen hebben gedaan om klimaatverandering te bestrijden zijn voldoende om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,8 graad ten opzichte van pre-industriële tijden. Dat komt naar voren uit een nieuwe analyse van het Internationaal Energieagentschap (IEA), maakte directeur Fatih Birol bekend via Twitter tijdens klimaattop COP26.
Landen die hebben toegezegd dat ze klimaatneutraal worden moeten hun beloftes dan wel nakomen, benadrukt Birol. Ook moeten de afspraken worden uitgevoerd die zijn vastgelegd in een internationale overeenkomst om de wereldwijde uitstoot van het broeikasgas methaan terug te dringen. Dat 'methaanpact' kwam tot stand onder leiding van de Verenigde Staten en de Europese Unie.
Birol noemt het "een grote stap vooruit" dat het al haalbaar lijkt te zijn om de opwarming te beperken tot 1,8 graad. Daarmee komt het halen van de doelstellingen uit het klimaatverdrag van Parijs van 2015 dichterbij. Destijds is afgesproken om te proberen de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. De IEA-topman benadrukte wel dat nog veel aanvullende maatregelen nodig zijn om dat voor elkaar te krijgen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooralsnog geen reden om persoonlijk zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky te ontmoeten. Die publiceerde donderdag een open brief aan de Russische leider met dat verzoek en de vraag om een concrete afspraak te maken.
4 uur geledenTIVAT (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen staat open voor een "dynamischer" toetredingsproces voor landen die lid willen worden van de Europese Unie. Ze zei na de top van de EU en de Westelijke Balkan dat de wens is om hervormingen van toekomstige leden te belonen met "echte integratie" in de EU.
4 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - Ierland heeft een inreisverbod afgekondigd voor de Israëlische ministers Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën). Beiden staan te boek als extreem in hun opvattingen. Premier Micheál Martin zei eerder al met maatregelen te komen tegen Israëlische functionarissen die volgens Ierland het conflict in Gaza aanwakkeren.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
7 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
7 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
8 uur geleden