IEA: afspraken voldoende om opwarming te beperken tot 1,8 graden
GLASGOW (ANP) - De toezeggingen die landen hebben gedaan om klimaatverandering te bestrijden zijn voldoende om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,8 graad ten opzichte van pre-industriële tijden. Dat komt naar voren uit een nieuwe analyse van het Internationaal Energieagentschap (IEA), maakte directeur Fatih Birol bekend via Twitter tijdens klimaattop COP26.
Landen die hebben toegezegd dat ze klimaatneutraal worden moeten hun beloftes dan wel nakomen, benadrukt Birol. Ook moeten de afspraken worden uitgevoerd die zijn vastgelegd in een internationale overeenkomst om de wereldwijde uitstoot van het broeikasgas methaan terug te dringen. Dat 'methaanpact' kwam tot stand onder leiding van de Verenigde Staten en de Europese Unie.
Birol noemt het "een grote stap vooruit" dat het al haalbaar lijkt te zijn om de opwarming te beperken tot 1,8 graad. Daarmee komt het halen van de doelstellingen uit het klimaatverdrag van Parijs van 2015 dichterbij. Destijds is afgesproken om te proberen de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. De IEA-topman benadrukte wel dat nog veel aanvullende maatregelen nodig zijn om dat voor elkaar te krijgen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."
7 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
8 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
11 uur geleden