ICT-pact moet zorgen voor duurzamere elektronica
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid start met een initiatief voor duurzamere elektronica, zoals laptops en smartphones. Daarvoor ondertekent Nederland een ICT-pact, waarin wordt opgetrokken met België. Ook andere Europese landen doen mee. Het pact moet zorgen voor "een transparant productieproces, waarin de rechten van werknemers worden beschermd".
Volgens staatssecretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur en Waterstaat zorgt de elektronicasector voor meer dan 2 procent van de wereldwijde CO2-uitstoot en hebben producten maar een korte levensduur. Dat moet anders, schrijft ze. Zo worden iPhones bijvoorbeeld maar anderhalf jaar gebruikt, terwijl er veel zeldzame grondstoffen inzitten.
Behalve Nederland en België hebben ook Duitsland, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Oostenrijk en Zwitserland het pact ondertekend. Met andere landen, zoals Canada, wordt gesproken over aansluiting. Ook in de toekomst kunnen zowel landen als organisaties die ICT-producten inkopen zich aanmelden bij het pact.
Duurzaam inkopen
Volgens Van Veldhoven kunnen inkopers met het pact laten zien dat er vraag is naar circulaire ICT-producten. Dat zou producenten weer moeten stimuleren om de producten ook daadwerkelijk circulair te maken en kan de ontwikkeling naar dit soort spullen versneld worden, schrijft de staatssecretaris.
Met het pact zeggen de ondertekenaars ook toe dat ze de ICT-producten duurzaam gaan inkopen. Dat moet dan een internationaal netwerk met kennis opleveren waardoor ze sterker kunnen staan tegenover doorgaans veel grotere en machtigere producenten, denkt de staatssecretaris. Zo wordt het volgens Van Veldhoven ook makkelijker voor consumenten om te kunnen kiezen voor een duurzame telefoon of tablet.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft een "geavanceerd opnameapparaat" ontdekt dat in een van de kantoren van het bedrijf was verstopt. Dat meldt de maker van ChatGPT in een bericht op socialmediaplatform X. OpenAI kwam erachter dat een medewerker het enkele dagen eerder had geplaatst. Die medewerker is daarna ontslagen en gearresteerd.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Apple is dinsdag iets hoger geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. De iPhone-maker heeft een reeks producten aangekondigd voor in huis. Een daarvan is de HomeView, een soort iPad waarmee gebruikers hun kalender in de gaten kunnen houden, to-dolijstjes kunnen maken en die helpt bij het bedienen van de deurbel. Apple won 0,1 procent.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn is eerst begonnen met het herstellen van de systemen die te maken hebben met de winkelvoorraad. Dat zei topvrouw Margaret Versteden-Van Duijn van de supermarktketen in het programma Eva. Over de oorzaak van het cybersecurity-incident, zoals AH het zelf noemt, liet ze niks los.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Datingappbedrijf Bumble wordt van de beurs gehaald door het recent opgerichte Ithaca Holdings voor een bedrag van 1,3 miljard dollar, omgerekend ruim 1,1 miljard euro. Dat is veel minder dan de waardering van het bedrijf bij de beursgang in 2021. Bumble kampt, net als andere datingapps, met een dalend aantal gebruikers, omdat jongeren minder trek lijken te hebben in online daten.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het onderzoek naar het cyberbeveiligingsincident dat speelt bij Albert Heijn loopt nog, meldt de supermarktketen dinsdagmiddag in een update. "We nemen het cybersecurity-incident zeer serieus en doen zorgvuldig onderzoek naar de aard en oorzaak ervan."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter op het Damrak, is dinsdag met verlies gesloten, vooral door koersverliezen van de chipbedrijven. Supermarktconcern Ahold Delhaize (plus 0,7 procent) toonde een klein herstel na de koersval een dag eerder. De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Het concern zegt geen aanwijzingen te hebben dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij het cyberveiligheidsincident.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Comité voor Gegevensbescherming (EDPB), de Europese privacywaakhond, maakt zich zorgen over zogeheten 'slimme brillen', waarmee opnames gemaakt kunnen worden, zoals die van socialmediabedrijf Meta. Nu dit soort brillen op steeds meer plekken te koop zijn, wil het EU-instituut het bewustzijn erover vergroten.
4 uur geleden