IATA blij met beslissing rechter om Schiphol-krimp af te wijzen
DEN HAAG (ANP) - De internationale luchtvaartbranchevereniging IATA is blij met het oordeel van de rechter, die de Staat terugfloot voor het verlagen van het aantal vluchten via luchthaven Schiphol. Volgens topman Willie Walsh zorgt de uitspraak onder meer voor "cruciale stabiliteit" voor luchtvaartmaatschappijen.
Luchtvaartmaatschappijen en de IATA hadden een kort geding aangespannen tegen de Staat. Centraal stond de voorgenomen krimp op Schiphol van 500.000 naar 460.000 vluchten. De rechter oordeelde eerder op de dag dat de Staat niet de juiste procedure heeft doorlopen voordat de overheid de krimp op Schiphol aankondigde.
"De rechter heeft begrepen dat de Nederlandse regering haar verplichtingen heeft geschonden door processen te verkorten die haar wens om het aantal vluchten op Schiphol te verminderen, aan een kritisch onderzoek zouden onderwerpen", stelt Walsh. "Dit cruciale uitstel is goed nieuws voor de passagiers van Schiphol, het Nederlandse bedrijfsleven, de Nederlandse economie en de luchtvaartmaatschappijen."
Schrappen nachtvluchten
Maar de strijd is nog niet gestreden, denkt Walsh. Hij verwijst daarbij onder meer naar de plannen van Schiphol om nachtvluchten te schrappen. Daarover heeft volgens hem geen overleg plaatsgevonden met luchtvaartmaatschappijen. Volgens Walsh begrijpen de maatschappij het belang van het oplossen van problemen als geluidsoverlast. Maar daarvoor moeten wel de juiste procedures worden doorlopen, aldus de IATA-baas.
De branchevereniging voor in Nederland actieve luchtvaartmaatschappijen BARIN vindt de uitspraak "geen verrassing". "Regels zijn er om gevolgd te worden", zegt voorzitter Marnix Fruitema. "De rechter heeft dit helder aangegeven." Fruitema wil nu dat de luchtvaartbranche "gezamenlijk de toekomst" in gaat. Dat betekent volgens de BARIN-voorman dat er niet meer solistisch wordt gehandeld door de overheid.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.
5 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.
7 uur geledenEELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn de nieuwe handelsweek met plussen begonnen. Ook aan het Amsterdamse Damrak waren beleggers hoopvol door een mogelijk einde aan de shutdown van de overheid in de Verenigde Staten. Die heeft steeds meer invloed op de economie in het land, onder meer door de vele annuleringen van vluchten, maar een oplossing lijkt nabij.
10 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft de prijzen van koffie in de supermarkt opnieuw verhoogd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van Distrifood. Volgens het vakmedium gaat het bijvoorbeeld bij een pak van 500 gram Aroma Rood van Douwe Egberts om een prijsverhoging van ruim 10 procent tot 8,99 euro, even duur als bij Albert Heijn en Plus.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gezegd dat luchtverkeersleiders in de Verenigde Staten weer aan het werk moeten. De Amerikaanse president dreigde met straffen voor degenen die dat niet doen. Daarnaast stelde Trump een bonus van 10.000 dollar voor voor elke luchtverkeersleider die geen vrij heeft genomen tijdens de shutdown.
11 uur geleden