Huren vrije sector gedaald, maar grote verschillen tussen steden
ROTTERDAM (ANP) - De gemiddelde huurprijs in de vrije huursector is in het eerste kwartaal van dit jaar licht gedaald vergeleken met een jaar eerder. De gemiddelde vierkantemeterprijs kwam in het afgelopen kwartaal uit op 16,85 euro. Dat is een daling van bijna 2 procent op jaarbasis. In de eerste drie maanden van 2022 was de prijs per vierkante meter nog 17,18 euro, meldt huurwoningenplatform Pararius woensdag op basis van het huuraanbod op de site.
Ondanks de lichte daling op landelijk niveau, noteert Pararius met name in enkele grote en middelgrote steden ook flinke prijsstijgingen. De gemiddelde vierkantemeterprijs steeg het hardst in Den Haag met 6,4 procent vergeleken met jaar eerder. Dat komt neer op 18,19 euro per vierkante meter. In Amsterdam lagen de huren 5,7 procent hoger en was de prijs per vierkante meter met 25,68 euro het hoogst. Van de vijftien grootste steden was er alleen een daling in Nijmegen (1,2 procent) en Groningen (0,9 procent).
Jasper de Groot, directeur van Pararius, stelt dat de stijging voornamelijk komt door krapte op de huurmarkt. Die wordt volgens hem onder andere veroorzaakt door het wetsvoorstel van minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) waarmee een maximumprijs in de vrije huur wordt vastgesteld. Hierdoor zouden ruim 327.000 woningen uit het vrije huursegment terugvallen naar de goedkopere sociale huursector. Daardoor zouden veel huurders niet in aanmerking komen voor die woningen omdat ze daar te hoge inkomens voor hebben.
Verhuurders zouden uit voorzorg hun huurwoningen daardoor verkopen. "Vervolgens komen deze woningen terug op de markt voor de hogere inkomens, waardoor de middeninkomens wederom buiten spel blijven", aldus De Groot.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De afzetprijzen van de Nederlandse industrie lagen in augustus 6,8 procent hoger dan een jaar eerder vanwege de hoge olieprijzen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee stegen de producentenprijzen sterker dan een maand eerder, want in juli namen de verkoopprijzen met 5,1 procent toe op jaarbasis.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Belangenorganisaties zijn een rechtszaak gestart tegen Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Fiat, voor het plaatsen van "verboden sjoemelsoftware" in campers. Dat meldt de Consumentenbond. Ze eisen een schadevergoeding voor gedupeerde camperbezitters.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse start-up Blue Health Intelligence heeft bij een investeringsronde 3,4 miljoen euro opgehaald. Het bedrijf biedt gezondheidschecks van een uur aan waarbij allerlei lichamelijke metingen worden gedaan, die achteraf direct worden besproken met een arts. "Het is ons doel dat een periodieke gezondheidscheck net zo normaal wordt als een bezoekje aan de tandarts", zegt medeoprichter en arts Leanne Verdonck.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
9 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
9 uur geleden