Hulp aan visserij en glastuinbouw verdeelt coalitie
DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen zijn verdeeld over de vraag of vissers en glastuinbouwers steun moeten krijgen nu ook de prijzen van scheepsbrandstof en gas torenhoog zijn opgelopen. VVD, CDA en ChristenUnie roepen landbouwminister Henk Staghouwer eensgezind op meer voor deze sectoren te doen. D66 vindt juist dat die kans op kans hebben laten lopen om zelf op tijd duurzamer en toekomstbestendiger te worden.
"Er is sprake van een acute noodsituatie in de visserij", waarschuwt ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis. De gehele kottersector dreigt volgens hem kopje onder te gaan, met het risico dat "aanpalende sectoren" worden meegesleurd. Grinwis vreest "verwoestende gevolgen" in vissersdorpen. "Hele gemeenschappen leven om deze visserij heen."
Staghouwer, een partijgenoot van Grinwis, zette vorige week zijn plannen op een rij om de visserijbranche toekomstbestendiger te maken. De komende jaren is meer dan 400 miljoen euro beschikbaar. Maar dat geld is vooral bedoeld om de sector te laten krimpen en verduurzamen. Het kabinet is niet van plan directe steun te geven om de gestegen brandstofprijzen op te vangen.
Perspectief
Naast Grinwis missen ook VVD’er Peter Valstar en CDA’er Derk Boswijk perspectief voor vissers op de kortere termijn. Zij luiden daarnaast de noodklok over de glastuinbouw, waar veel ondernemers zuchten onder de torenhoge gasprijzen. De sector is volgens Boswijk "ontzettend belangrijk" voor Nederland, "niet alleen voor de voedselvoorziening maar ook voor de energietransitie".
Coalitiegenoot D66 staat niet te springen om deze sectoren te hulp te schieten. Kamerlid Tjeerd de Groot wijst erop dat tuinders al bijna tien jaar beloven dat zij hun verbruik van fossiele brandstoffen gaan verminderen. Ook vissers hebben zich volgens hem onvoldoende aangepast. "En nu gaan we met heel veel overheidsgeld schonere boten voor ze kopen. Worden dat een soort staatsboten?"
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft dinsdag ingestemd met een hervorming die ervoor moet zorgen dat lokale omroepen sterker worden. Daarmee gaat het nieuwe stelsel vanaf 1 januari 2028 in. Onderdeel van de wet is dat het aantal lokale omroepen wordt teruggebracht van ruim tweehonderd naar maximaal tachtig.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 78 zetels in de Tweede Kamer roept het kabinet op om voor het recht op en de toegang tot abortus te staan. Een voorstel hiervoor van PRO-Kamerlid Lisa Vliegenthart kreeg geen steun van coalitiepartij CDA, terwijl CDA-Kamerlid André Poortman zei wel voor het recht op abortus te zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een verkeersboete niet op tijd betaalt, moet daar minder hard voor worden bestraft, vinden PRO en CDA. Op dit moment kan de boete voor wanbetalers oplopen tot maximaal drie keer het oorspronkelijke bedrag. Tweede Kamerleden Fatihya Abdi (PRO) en Jeltje Straatman (CDA) willen die verhogingen halveren.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog altijd niet uitsluiten dat gemeenten op grond van de spreidingswet verplicht worden om asielzoekers op te vangen, een eis die JA21 stelt aan steun voor het belastingplan voor volgend jaar. "Daar zijn we niet uitgekomen", zei partijleider Joost Eerdmans na afloop van een gesprek met premier Rob Jetten en CDA-asielminister Bart van den Brink.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten roept oppositiepartijen op de onderhandelingen over het belastingplan ook echt over de inhoud van dat plan te laten gaan. Meerdere partijen grijpen de gesprekken met het minderheidskabinet over parlementaire steun aan om andere politieke wensen op tafel te leggen.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.
1 dag geleden