Huizenprijzen breken weer een record in mei, groei versnelt
DEN HAAG (ANP) - De huizenprijzen hebben in mei wederom een record gebroken. Ze gingen zelfs veel sneller omhoog dan in voorgaande maanden, toen de stijging ook al uitzonderlijk was. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Koopwoningen waren in mei gemiddeld 12,9 procent duurder dan een jaar eerder. Dat is de grootste toename sinds april 2001 en bovendien aanzienlijk meer dan de vorige recordstijging van 11,5 procent in april dit jaar. Hierbij is telkens alleen gekeken naar de prijzen van bestaande koopwoningen en dus niet naar nieuwbouw.
Onderzoekers van De Nederlandsche Bank (DNB) verwachtten een jaar geleden nog dat de huizenprijzen door de coronacrisis in een dip zouden belanden. Maar dat blijkt tot nu toe niet het geval, want huizen worden juist duurder en duurder. De centrale bank kijkt inmiddels ook al heel anders naar de huizenmarkt.
Het is momenteel dringen op de woningmarkt en dat drijft de prijzen op. Mensen voelen zich genoodzaakt om tegen elkaar op te bieden omdat steeds minder huizen te koop staan. Het aantal huizen dat van eigenaar wisselde, nam vorige maand dan ook af. Vergeleken met een jaar eerder gingen in mei 12 procent minder huizen van de hand.
Daarbij speelt ook mee dat de hypotheekrente laag is. Ook is de overdrachtsbelasting voor huizenkopers onder de 35 jaar afgeschaft. Het doel van de laatste ingreep is om starters meer kansen te geven op de woningmarkt. Maar het tegenovergestelde effect lijkt te worden bereikt. De prijzen zijn waarschijnlijk harder gestegen door deze maatregel.
De huizenprijzen bereikten halverwege 2013 een dieptepunt en zijn daarna weer gaan stijgen. Woningen zijn sindsdien twee derde duurder.
Meer uit Financieel
SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zondag aangekondigd. De gasinfrastructuur van het land is geregeld doelwit van Russische aanvallen.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.
4 uur geledenAUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
1 dag geleden