Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huishoudens betalen in 2026 minder voor gas en elektra

Huishoudens betalen in 2026 minder voor gas en elektra

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.

In de berekeningen gaat het CBS uit van de energieprijzen in januari 2026. Huishoudens besparen 2,5 procent ten opzichte van vorig jaar. Het statistiekbureau zegt dat dit komt doordat het gebruik van vooral gas lager wordt ingeschat, maar ook doordat de variabele leveringskosten van gas en elektriciteit lager zijn. De energiebelasting op gas neemt wel toe ten opzichte van 2025.

De hoogte van de energierekening verschilt sterk per huishouden. Het hangt namelijk af van het verbruik, wat wordt bepaald door stookgedrag, isolatie en het aantal inwoners. Huishoudens in een grotendeels elektrisch verwarmde woning zijn bijvoorbeeld gemiddeld 1020 euro per jaar kwijt. Mensen die met twee of meer personen in een vrijstaand huis wonen dat hoofdzakelijk op gas wordt verwarmd, betalen gemiddeld op jaarbasis 3370 euro.

Salderingsregeling

Volgend jaar dreigt de energierekening voor sommige huishoudens weer te stijgen. Dan vervalt namelijk de salderingsregeling voor huishoudens met zonnepanelen. Via deze regeling kunnen zij zelf opgewekte stroom wegstrepen tegenover hun energieverbruik. Volgens prijsvergelijker Independer betalen huishoudens met zonnepanelen volgend jaar tussen de 180 euro en de 470 euro meer op jaarbasis.

In maanden met veel zonuren, zoals in de zomer, leveren huishoudens energie terug aan het stroomnet. Salderen kost geld voor energiebedrijven, waardoor ze de algemene kosten van energie verhogen. De regeling is ooit ingesteld om het aanschaffen van zonnepanelen te stimuleren, maar het kabinet vond de regeling nadelig voor huishoudens zonder zonnepanelen. Daarom besloot het de regeling per 2027 af te schaffen.

Voor teruglevering krijgen huishoudens dan nog wel een vergoeding.

Meer uit Financieel

OESO bezorgd over invloed concurrentiebeding op productiviteit

PARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.

28 minuten geleden
Canadees plan voor defensiebank krijgt steun van acht landen

ANKARA (ANP) - Canada heeft steun van acht andere landen gekregen voor een defensiebank die investeringen in militaire middelen moet vergemakkelijken. De Russische inval in Oekraïne en de onzekerheid over Amerikaanse steun voor bondgenoten zorgen ervoor dat veel landen hun eigen defensiesector willen versterken. Deze nieuwe financiële instelling moet daarbij helpen met kredietgaranties en leningen.

29 minuten geleden
Franse wijnboeren vrezen kleinere oogst door aanhoudende hitte

PARIJS (ANP/RTR) - De extreme zomerhitte in Frankrijk remt de druivengroei in belangrijke wijnregio's zoals Champagne, Bordeaux en Bourgogne. Wijnproducenten waarschuwen dinsdag voor een kleinere oogst en een van de vroegste oogsten ooit.

1 uur geleden
Chipaandelen dalen op gemengd Wall Street, Dow verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York lieten dinsdag bij de opening een gemengd beeld zien. De Amerikaanse chipbedrijven gingen omlaag na de zware koersverliezen in de Aziatische en Europese chipsector. Beleggers grepen de nieuwe recordresultaten van het Zuid-Koreaanse Samsung, de grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld, aan om winst te nemen in chipaandelen die door de AI-rally dit jaar sterk in waarde zijn gestegen.

1 uur geleden
Duitse brouwers produceren recordhoeveelheid alcoholvrij bier

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse brouwerijen hebben vorig jaar een recordhoeveelheid alcoholvrij bier geproduceerd. De productie van bier zonder alcohol steeg met 6,5 procent naar 616 miljoen liter, meldt het Duitse federale statistiekbureau. Tegelijkertijd daalde de productie van bier met alcohol met bijna 6 procent tot 6,8 miljard liter.

2 uur geleden
Chinees AI-bedrijf DeepSeek ontwikkelt eigen chip, meldt Reuters

HANGZHOU (ANP/RTR) - Ook het Chinese AI-bedrijf DeepSeek ontwikkelt een eigen AI-chip. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Daardoor wil de Chinese start-up minder afhankelijk worden van Nvidia en Huawei voor chips.

2 uur geleden
Europarlement stemt in met hulp aan boeren voor dure mest

STRAATSBURG (ANP) - Een ruime meerderheid van het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met financiële steun aan landbouwers die worden getroffen door de sterk gestegen prijzen van meststoffen. De Europese Commissie had deze liquiditeitssteun voorgesteld om een daling van de productie of de voedselkwaliteit en stijgende prijzen voor consumenten te voorkomen.

3 uur geleden