Huiselijk geweld vaak laat aangepakt, aldus IGJ
UTRECHT (ANP) - Kinderen en huishoudens moeten nog vaak lang wachten op actie van Veilig Thuis, het advies- en meldpunt dat aan de slag moet met berichten over huiselijk geweld. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). "Ze krijgen niet op tijd de hulp die nodig is om hun thuissituatie weer veilig te maken. Hierdoor leven zij te lang met een constante dreiging van huiselijk geweld of kindermishandeling."
"Melders vertelden de inspectie dat ze twijfelen of het wel zin heeft om te melden bij Veilig Thuis", hoort de inspectie zelfs. Alleen als acuut onveiligheid ontstaat, wordt een melding daarover wel meteen opgepakt.
De inspectie controleerde bij drie van de 25 Veilig Thuis-organisaties en vroeg informatie op bij allemaal. Over 2024 blijkt dat het maar vijf Veilig Thuis-organisaties lukt om ten minste 80 procent van de meldingen binnen de wettelijke termijnen te beoordelen.
Toename en ernst
Oorzaken van de traagheid zijn toename en ernst van de meldingen, onvoldoende deskundigheid en beschikbaarheid van de lokale hulpverlening en onvoldoende beschikbaarheid van personeel.
Als er geen onmiddellijke onveiligheid dreigt, moet de aanpak van meldingen wachten. Daar zitten echter ook berichten bij over ernstige structurele mishandeling of verwaarlozing.
Forse toename
IGJ vraagt Veilig Thuis de eigen afdelingen, maar ook andere partners in de sector, niet alleen bezig te zijn met het wegwerken van de eigen wachtlijsten. "Want een huishouden is niet geholpen als het wordt doorgeschoven van de wachtlijst van Veilig Thuis naar de wachtlijst van bijvoorbeeld vrijwillige hulpverlening." De inspectie benadrukt dat ook gemeenten en diverse andere organisaties een verantwoordelijkheid hebben.
Het Landelijk Netwerk Veilig Thuis neemt de bevindingen "zeer serieus". "We zien wachttijden oplopen door onder andere een forse toename en complexiteit van meldingen, bezuinigingen, krapte op de arbeidsmarkt en een tekort aan deskundige en beschikbare hulpverlening om de zorg aan over te dragen" verklaart het.
Regionaal wordt al wel zoveel mogelijk aangepakt, maar "er is een vernieuwende aanpak en manier van samenwerken nodig tussen alle betrokken partijen", zegt het netwerk. Gemeenten zijn de opdrachtgevers van Veilig Thuis. Volgens hun vereniging VNG werken verbeteracties onvoldoende "terwijl er een nieuwe, meer effectieve manier van werken is ontwikkeld is". De club bepleit daarom versnelling en intensivering daarvan.
Meer uit Binnenland
ISTANBUL (ANP) - Een Nederlandse automobilist is maandagavond in de Turkse provincie Edirne bewust ingereden op twee mensen met wie hij kort daarvoor ruzie had gekregen. De twee raakten gewond. De Nederlander ging er na de aanrijding vandoor, maar werd later aangehouden bij de grens met Bulgarije. Dat meldde het Turkse persbureau DHA dinsdagavond.
3 uur geledenTHOLEN (ANP) - Raadsleden en andere aanwezigen in het gemeentehuis in Tholen moesten dinsdagavond binnenblijven. Door een anti-azc-demonstratie voor het gemeentehuis was het te onveilig om de deuren te openen, meldt de politie.
3 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De oproep aan de inwoners van Overasselt en Nederasselt om binnen te blijven is ingetrokken, meldt de politie. De politie heeft dinsdagavond nog onderzoek uitgevoerd na de massale schietpartij. Daaruit is gebleken dat er geen aanwijzingen zijn dat er zich nog verdachten in de omgeving van de Gelderse dorpen bevinden.
3 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Inwoners van de dorpen Overasselt en Nederasselt wordt ook in de nacht van dinsdag op woensdag geadviseerd om binnen te blijven. Dat zegt een politiewoordvoerster. Tot wanneer dat advies precies geldt, weet zij niet. Wel zegt ze "ervan uit te gaan dat het de hele nacht nog geldt".
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroep MAX wil de Nederlandse deelname aan het Eurovisie Songfestival 2027 niet organiseren. Dat heeft omroepbaas Jan Slagter dinsdag gezegd in de talkshow Renze op RTL 4.
6 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De politie krijgt ondersteuning van de mobiele eenheid (ME) in het onderzoek dat zij doet na het geweld in Overasselt dinsdag. In het buitengebied van het Gelderse dorp zijn agenten nog altijd bezig met onderzoek en zoekacties. Ook in het dorp zelf is nog veel politie aanwezig, ziet een ANP-verslaggever.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Een van de twee neergeschoten agenten in het Gelderse Overasselt raakte levensbedreigend gewond. Door snel handelen van andere agenten met onder meer het aanleggen van een drukverband is voorkomen dat diegene is overleden. Dat heeft korpschef Janny Knol gezegd in het programma Eva.
9 uur geleden