Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huiselijk geweld vaak laat aangepakt, aldus IGJ

Huiselijk geweld vaak laat aangepakt, aldus IGJ

UTRECHT (ANP) - Kinderen en huishoudens moeten nog vaak lang wachten op actie van Veilig Thuis, het advies- en meldpunt dat aan de slag moet met berichten over huiselijk geweld. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). "Ze krijgen niet op tijd de hulp die nodig is om hun thuissituatie weer veilig te maken. Hierdoor leven zij te lang met een constante dreiging van huiselijk geweld of kindermishandeling."

"Melders vertelden de inspectie dat ze twijfelen of het wel zin heeft om te melden bij Veilig Thuis", hoort de inspectie zelfs. Alleen als acuut onveiligheid ontstaat, wordt een melding daarover wel meteen opgepakt.

De inspectie controleerde bij drie van de 25 Veilig Thuis-organisaties en vroeg informatie op bij allemaal. Over 2024 blijkt dat het maar vijf Veilig Thuis-organisaties lukt om ten minste 80 procent van de meldingen binnen de wettelijke termijnen te beoordelen.

Toename en ernst

Oorzaken van de traagheid zijn toename en ernst van de meldingen, onvoldoende deskundigheid en beschikbaarheid van de lokale hulpverlening en onvoldoende beschikbaarheid van personeel.

Als er geen onmiddellijke onveiligheid dreigt, moet de aanpak van meldingen wachten. Daar zitten echter ook berichten bij over ernstige structurele mishandeling of verwaarlozing.

Forse toename

IGJ vraagt Veilig Thuis de eigen afdelingen, maar ook andere partners in de sector, niet alleen bezig te zijn met het wegwerken van de eigen wachtlijsten. "Want een huishouden is niet geholpen als het wordt doorgeschoven van de wachtlijst van Veilig Thuis naar de wachtlijst van bijvoorbeeld vrijwillige hulpverlening." De inspectie benadrukt dat ook gemeenten en diverse andere organisaties een verantwoordelijkheid hebben.

Het Landelijk Netwerk Veilig Thuis neemt de bevindingen "zeer serieus". "We zien wachttijden oplopen door onder andere een forse toename en complexiteit van meldingen, bezuinigingen, krapte op de arbeidsmarkt en een tekort aan deskundige en beschikbare hulpverlening om de zorg aan over te dragen" verklaart het.

Regionaal wordt al wel zoveel mogelijk aangepakt, maar "er is een vernieuwende aanpak en manier van samenwerken nodig tussen alle betrokken partijen", zegt het netwerk. Gemeenten zijn de opdrachtgevers van Veilig Thuis. Volgens hun vereniging VNG werken verbeteracties onvoldoende "terwijl er een nieuwe, meer effectieve manier van werken is ontwikkeld is". De club bepleit daarom versnelling en intensivering daarvan.

Meer uit Binnenland

Vijf aanhoudingen na aantreffen onbeheerde bagage op stations

DEN HAAG (ANP) - Op Utrecht Centraal en Haarlem Centraal zijn dinsdag in totaal vijf mensen aangehouden nadat daar onbeheerde bagage was aangetroffen. Op beide stations werden delen van het station tijdelijk afgezet. De politie onderzoekt de omstandigheden.

7 minuten geleden
Tien jaar cel voor moord op vader in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de 24-jarige William P. veroordeeld tot tien jaar cel voor de moord op zijn vader (65) op 29 maart 2024 in Amsterdam-Zuidoost. P. was in de vroege ochtend de woning van zijn vader binnengedrongen en heeft de man met een groot aantal messteken gedood.

12 minuten geleden
Stations weer vrijgegeven na onderzoek achtergelaten bagage

UTRECHT (ANP) - Zeker vier stations zijn dinsdagochtend kort na elkaar ontruimd geweest omdat daar tassen waren achtergelaten. Dat melden spoorbeheerder ProRail en de politie. Het ging om de stations Rotterdam Centraal, Utrecht Centraal, Haarlem en Dordrecht. Alle stations zijn inmiddels weer vrijgegeven, laat de NS weten.

35 minuten geleden
Veroordeling Viruswaarheid-voorman Willem Engel definitief

DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft dinsdag bepaald dat de veroordeling van Viruswaarheid-voorman Willem Engel, die in hoger beroep een taakstraf van zestig uur kreeg opgelegd voor opruiing in de coronatijd, in stand blijft. De Hoge Raad verwierp het cassatieberoep, waarmee de veroordeling definitief is geworden.

53 minuten geleden
Stations ontruimd om achtergelaten tassen, verband onduidelijk

UTRECHT (ANP) - Zeker vier stations zijn dinsdagochtend kort na elkaar ontruimd omdat daar tassen waren achtergelaten. Dat melden spoorbeheerder ProRail en de politie. Rotterdam Centraal en Utrecht Centraal zijn inmiddels weer vrijgegeven.

58 minuten geleden
Dolle Mina's: geweld tegen vrouwen is nooit gerechtvaardigd

DEN HAAG (ANP) - De Dolle Mina's plaatsen grove kanttekeningen bij het universitaire onderzoek naar vrouwenemancipatie dat dinsdag verscheen. Daarin komt onder meer naar voren dat Nederlanders positief zijn over de emancipatie van vrouwen, maar ook dat het aantal Nederlanders met begrip voor het slaan van vrouwen licht is gestegen.

1 uur geleden
Hof: Nederlands bedrijf niet aansprakelijk voor mosterdgas Irak

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijf Otjiaha dat in de jaren 80 grondstoffen zou hebben geleverd waarmee het Iraakse leger mosterdgas maakte, is hiervoor niet aansprakelijk. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag dinsdag bepaald. Het land, destijds onder leiding van Saddam Hoessein, gebruikte dit verboden chemische wapen tegen Iraniërs.

1 uur geleden