Huiselijk geweld vaak laat aangepakt, aldus IGJ
UTRECHT (ANP) - Kinderen en huishoudens moeten nog vaak lang wachten op actie van Veilig Thuis, het advies- en meldpunt dat aan de slag moet met berichten over huiselijk geweld. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). "Ze krijgen niet op tijd de hulp die nodig is om hun thuissituatie weer veilig te maken. Hierdoor leven zij te lang met een constante dreiging van huiselijk geweld of kindermishandeling."
"Melders vertelden de inspectie dat ze twijfelen of het wel zin heeft om te melden bij Veilig Thuis", hoort de inspectie zelfs. Alleen als acuut onveiligheid ontstaat, wordt een melding daarover wel meteen opgepakt.
De inspectie controleerde bij drie van de 25 Veilig Thuis-organisaties en vroeg informatie op bij allemaal. Over 2024 blijkt dat het maar vijf Veilig Thuis-organisaties lukt om ten minste 80 procent van de meldingen binnen de wettelijke termijnen te beoordelen.
Toename en ernst
Oorzaken van de traagheid zijn toename en ernst van de meldingen, onvoldoende deskundigheid en beschikbaarheid van de lokale hulpverlening en onvoldoende beschikbaarheid van personeel.
Als er geen onmiddellijke onveiligheid dreigt, moet de aanpak van meldingen wachten. Daar zitten echter ook berichten bij over ernstige structurele mishandeling of verwaarlozing.
Forse toename
IGJ vraagt Veilig Thuis de eigen afdelingen, maar ook andere partners in de sector, niet alleen bezig te zijn met het wegwerken van de eigen wachtlijsten. "Want een huishouden is niet geholpen als het wordt doorgeschoven van de wachtlijst van Veilig Thuis naar de wachtlijst van bijvoorbeeld vrijwillige hulpverlening." De inspectie benadrukt dat ook gemeenten en diverse andere organisaties een verantwoordelijkheid hebben.
Het Landelijk Netwerk Veilig Thuis neemt de bevindingen "zeer serieus". "We zien wachttijden oplopen door onder andere een forse toename en complexiteit van meldingen, bezuinigingen, krapte op de arbeidsmarkt en een tekort aan deskundige en beschikbare hulpverlening om de zorg aan over te dragen" verklaart het.
Regionaal wordt al wel zoveel mogelijk aangepakt, maar "er is een vernieuwende aanpak en manier van samenwerken nodig tussen alle betrokken partijen", zegt het netwerk. Gemeenten zijn de opdrachtgevers van Veilig Thuis. Volgens hun vereniging VNG werken verbeteracties onvoldoende "terwijl er een nieuwe, meer effectieve manier van werken is ontwikkeld is". De club bepleit daarom versnelling en intensivering daarvan.
Meer uit Binnenland
WAALWIJK (ANP) - Maarten van der Weijden stelt de overhandiging van een cheque aan het Prinses Máxima Centrum tot nader order uit. De 45-jarige zwemmer wil eerst aansterken, nadat hij zijn zwemtocht voor het goede doel vrijdag moest beëindigen wegens ziekte.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Opnieuw zijn door de regen van de afgelopen week wat droogtemaatregelen afgeschaald.
6 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Op zaterdagochtend hebben tussen 07.00 tot 09.00 uur al ruim 17.000 racefans de trein naar Zandvoort genomen, meldt de NS. Daar vindt dit weekend de voorlopig laatste Dutch Grand Prix plaats. De NS hanteert een speciale dienstregeling met elke vijf minuten een trein tussen Amsterdam Centraal en Zandvoort.
8 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Het is druk in de treinen richting Zandvoort op zaterdagochtend. Dat ziet een ANP-verslaggever. In de badplaats gaat de tweede dag van de Dutch Grand Prix van start. De NS hanteert een speciale dienstregeling met elke vijf minuten een trein tussen Amsterdam Centraal en Zandvoort.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - Volgende week vrijdag is in Nederland een groot deel van een gedeeltelijke maansverduistering te zien, waarbij de maan voor ongeveer 93 procent in de kernschaduw van de aarde komt. De eclips begint om 03.23 uur en bereikt om 06.14 uur het maximum, maar kort daarna zakt de maan onder de horizon. Dat meldt Weeronline.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In verschillende steden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw honderden mensen op de fiets gestapt om aandacht te vragen voor de veiligheid van vrouwen. Een jaar na de eerdere actie van Wij eisen de nacht op fietsten mensen mee in onder meer Amsterdam, Leeuwarden, Apeldoorn, Den Bosch, Middelburg, Zutphen en Deventer.
13 uur geledenHILVARENBEEK (ANP) - De Nederlandse dj LNY TNZ is van de line-up van het Nederlandse festival Decibel Outdoor gehaald, omdat hij zaterdag optreedt in Moskou. Dat meldt organisator B2S.
15 uur geleden