Huiselijk geweld vaak laat aangepakt, aldus IGJ
UTRECHT (ANP) - Kinderen en huishoudens moeten nog vaak lang wachten op actie van Veilig Thuis, het advies- en meldpunt dat aan de slag moet met berichten over huiselijk geweld. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). "Ze krijgen niet op tijd de hulp die nodig is om hun thuissituatie weer veilig te maken. Hierdoor leven zij te lang met een constante dreiging van huiselijk geweld of kindermishandeling."
"Melders vertelden de inspectie dat ze twijfelen of het wel zin heeft om te melden bij Veilig Thuis", hoort de inspectie zelfs. Alleen als acuut onveiligheid ontstaat, wordt een melding daarover wel meteen opgepakt.
De inspectie controleerde bij drie van de 25 Veilig Thuis-organisaties en vroeg informatie op bij allemaal. Over 2024 blijkt dat het maar vijf Veilig Thuis-organisaties lukt om ten minste 80 procent van de meldingen binnen de wettelijke termijnen te beoordelen.
Toename en ernst
Oorzaken van de traagheid zijn toename en ernst van de meldingen, onvoldoende deskundigheid en beschikbaarheid van de lokale hulpverlening en onvoldoende beschikbaarheid van personeel.
Als er geen onmiddellijke onveiligheid dreigt, moet de aanpak van meldingen wachten. Daar zitten echter ook berichten bij over ernstige structurele mishandeling of verwaarlozing.
Forse toename
IGJ vraagt Veilig Thuis de eigen afdelingen, maar ook andere partners in de sector, niet alleen bezig te zijn met het wegwerken van de eigen wachtlijsten. "Want een huishouden is niet geholpen als het wordt doorgeschoven van de wachtlijst van Veilig Thuis naar de wachtlijst van bijvoorbeeld vrijwillige hulpverlening." De inspectie benadrukt dat ook gemeenten en diverse andere organisaties een verantwoordelijkheid hebben.
Het Landelijk Netwerk Veilig Thuis neemt de bevindingen "zeer serieus". "We zien wachttijden oplopen door onder andere een forse toename en complexiteit van meldingen, bezuinigingen, krapte op de arbeidsmarkt en een tekort aan deskundige en beschikbare hulpverlening om de zorg aan over te dragen" verklaart het.
Regionaal wordt al wel zoveel mogelijk aangepakt, maar "er is een vernieuwende aanpak en manier van samenwerken nodig tussen alle betrokken partijen", zegt het netwerk. Gemeenten zijn de opdrachtgevers van Veilig Thuis. Volgens hun vereniging VNG werken verbeteracties onvoldoende "terwijl er een nieuwe, meer effectieve manier van werken is ontwikkeld is". De club bepleit daarom versnelling en intensivering daarvan.
Meer uit Binnenland
ZANDVOORT (ANP) - Richting een aantal stranden is het woensdag aan het begin van de avond drukker dan normaal op de weg. Met name richting Zandvoort valt de file op, laat een woordvoerder van de ANWB weten. Op de N201 staat een file van zo'n halfuur.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Waterschap Drents Overijsselse Delta heeft een tijdelijke pompinstallatie bij gemaal Ankersmit in Deventer aangezet. Door de lage waterstand van de IJssel is het schap niet meer in staat om met het gemaal zelf nog water op te pompen naar de Deventer haven en een groot deel van Salland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vijf jaar cel geëist tegen twee invalkrachten in de jeugdzorg voor verkrachting van twee kinderen in de nacht van 5 op 6 november vorig jaar bij de Alphense vestiging van jeugdzorginstelling iHUB. De 29-jarige Bilal H. zou een 15-jarig meisje hebben misbruikt. Hij bekende dat woensdag en zei spijt te hebben en zich te schamen. De 21-jarige Abdelouahab O. wordt verdacht van de verkrachting van een 14-jarig meisje. Hij zei in de rechtbank onschuldig te zijn en weigerde vragen van de rechtbank te beantwoorden. Volgens zijn advocaat is er in zijn zaak te weinig bewijs.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Donderdagavond wordt in Den Haag een stille tocht gelopen voor de 34-jarige vrouw die vrijdagnacht werd doodgeschoten in een woning aan de New Yorksingel. De dader was de vader van haar kinderen, die op dat moment in huis aanwezig waren.
2 uur geledenOUDDORP (ANP) - De brandweerman die bij het blussen van een duinbrand bij het Zuid-Hollandse Ouddorp op donderdag 6 augustus zwaargewond raakte, is overleden. Dat meldt de veiligheidsregio. De man overleed op woensdagochtend in het Erasmus MC.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een man van 32 uit Rotterdam is woensdag opgepakt voor het bekladden van meerdere gebouwen in Rotterdam en Utrecht. Op de gevels stonden teksten als "pedofielen", "pedo's" en "282SR".
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Let op de ogen van jonge kinderen en jongeren bij de zonsverduistering van woensdagavond. Dat zegt Alberta Thiadens, oogarts en onderzoeker bij het Erasmus MC. "Hun ooglenzen zijn heel helder en zij lopen dus meer risico op schade. Verder zijn de risico's voor netvliesschade precies hetzelfde bij volwassenen."
7 uur geleden