Brabants dorp Moerdijk moet volgens eigen bestuur verdwijnen
MOERDIJK (ANP) - Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant moet verdwijnen om plaats te maken voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats. Dat deelt het bestuur van de gelijknamige gemeente dinsdagavond mee op een publieke informatiebijeenkomst in dorpshuis de Ankerkuil.
Aanwezige bewoners van Moerdijk reageren geschokt en stellen vragen aan bestuurders, onder meer over wat er moet gebeuren met graven op het kerkhof van Moerdijk en koophuizen in het dorp. De gemeente zegt te willen zorgen voor eerlijke compensatie. Moerdijk telt ongeveer 1100 inwoners.
De plannen om Moerdijk op te heffen hebben te maken met de "Powerport regio Moerdijk": een gebied vanaf het bestaande haven- en industrieterrein Moerdijk tot aan de Amercentrale in de gemeente Geertruidenberg. "Het Rijk wil veel nieuwe energie-infrastructuur ontwikkelen in deze regio", schrijft de gemeente.
Ruimtegebrek
Moerdijk stelt dat de wens om in Nederland de industrie te verduurzamen veel ruimte kost, "juist in een gebied waar de ruimte beperkt is, de leefbaarheid onder druk staat en de milieudruk al hoog is". Afgelopen juni is besloten dat in het Powerportgebied 700 hectare ruimte nodig is voor industrie.
Volgens de planning nemen het Rijk en de regio op 1 december een besluit over de uitbreiding van het haven- en industrieterrein en daarmee de toekomst van Moerdijk.
De gemeente hanteert sinds 2015 de "Moerdijkregeling" en paste die in 2025 aan in verband met de Powerport-ontwikkeling. De regeling geeft zekerheid over de verkoop van woningen doordat de gemeente (een beperkt aantal) woningen koopt.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
1 minuut geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
15 uur geleden