Hoop op eenvoudige en snelle longkankerdiagnose via bloed
EINDHOVEN (ANP) - Longkanker kan in de toekomst misschien aan de hand van het bloed worden vastgesteld, meldt de Technische Universiteit in Eindhoven. Een wetenschapper in de klinische chemie, Sylvia Roovers-Genet, promoveert er donderdagmiddag op bevindingen die een dergelijke methode waarschijnlijk maken.
Als de door haar uitgewerkte werkwijze in praktijk kan worden gebracht, kan dit leiden tot een snellere en minder ingrijpende methode van diagnose. Aan de constatering van longkanker komen nu scans te pas en er wordt daarna ook vaak weefsel afgenomen. Vooral dat laatste, zo'n biopt, kan belastend zijn.
De promovenda deed volgens de site van de universiteit onderzoek onder ruim duizend patiënten van zes ziekenhuizen en in nauwe samenwerking met collega's van het Catharina Ziekenhuis en het Máxima Medisch Centrum in Eindhoven. Er werd een methode ontwikkeld waarmee het gewicht van eiwitten in het bloed kan worden bepaald en zo ook tumormarkers kunnen worden herkend. Een tumormarker is een stof die bij kanker in het bloed zit. "Daarmee konden we deze markers zelfs bij zeer lage concentraties in het bloed van patiënten met longkanker detecteren", zegt Roovers op genoemde website.
Combinatie van factoren
"Het is niet één marker waarop je als arts moet letten, het is een combinatie van factoren. Daarom helpen we artsen om de uitslag van bloedonderzoek volgens onze methode op de juiste manier te interpreteren. We kunnen nu met onze methode voor twee derde van de patiënten met tenminste 95 procent zekerheid zeggen dat ze longkanker hebben, op basis van bloedonderzoek", stelt Roovers.
Er is nog een lange weg te gaan voordat deze methode voor snelle opsporing van de gevaarlijke longziekte praktijk kan worden. "Het zou fantastisch zijn om juist deze vorm(en) van kanker eerder te vinden, zodat ze beter te behandelen zijn", aldus Roovers.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Nederland, Caribisch Nederland voorop, zijn onvoldoende beschermd tegen de gezondheidsrisico's die klimaatverandering met zich meebrengt. De Gezondheidsraad (GR) en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) maken dat duidelijk in een gezamenlijk advies. Groepen die het hardst worden geraakt, moeten als eerste worden geholpen, vinden ze.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zegt dringend meer middelen nodig te hebben voor de bestrijding van de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo en buurlanden. Daarom is de hulporganisatie een inzameling begonnen via gironummer 7244.
23 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) haalt 3,4 miljoen dollar (ruim 2,9 miljoen euro) uit haar noodfonds om de uitbraak van het ebolavirus tegen te gaan. Het aantal besmettingen is verder opgelopen en zal naar verwachting blijven oplopen, aldus topman Tedros Adhanom Ghebreyesus.
1 dag geledenGENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.
5 dagen geledenGENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
6 dagen geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
6 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geleden