Hoop op economisch herstel zorgt voor stijgende beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn vrijdag met winst gesloten. Beleggers waren positief gestemd over het economische herstel na de coronacrisis. Ook cijfers over de Amerikaanse consumentenbestedingen zorgden voor optimisme en verdrongen zorgen over een snel stijgende inflatie naar de achtergrond. Verder wordt vooral uitgekeken naar de begrotingsplannen van de Amerikaanse president Joe Biden. Die zouden mogelijk het wereldwijde herstel kunnen versnellen.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,7 procent hoger op 713,28 punten. De MidKap klom een fractie tot 1064,94 punten. De graadmeters in Frankfurt en Londen stegen tot 0,7 procent. De beurs in Parijs won 0,8 procent, ondanks berichten dat de Franse economie in het eerste kwartaal toch is gekrompen. Eerder werd nog een groei gemeld voor de op één na grootste economie van de eurozone.
Techbedrijven behoorden tot de grootste stijgers in de AEX-index, zoals techinvesteerder Prosus (plus 2,1 procent) en chipbedrijf Besi (plus 2 procent). Financiële fondsen als verzekeraars NN, ASR en Aegon stegen tot 0,8 procent nadat de Bank of England aanwijzingen had gegeven voor een sneller dan verwachte renteverhoging in het Verenigd Koninkrijk. Supermarktconcern Ahold Delhaize stond onderaan met een min van 0,7 procent.
Air France-KLM
Bij de middelgrote bedrijven ging luchtvaartconcern Air France-KLM (plus 2,6 procent) aan kop vanwege hoop op meer reismogelijkheden binnen Europa nu het aantal coronagevallen afneemt en de vaccinatiecampagnes in veel landen op tempo zijn. Ook Basic-Fit steeg, met 2,1 procent, door de hoop op verdere versoepelingen. De uitbater van sportscholen is nog altijd in veel landen dicht of slechts beperkt geopend.
Neways dikte 5,5 procent aan. Industrieconcern VDL is nog steeds van plan de Brabantse fabrikant van elektronische componenten in te lijven. Vorige week brak het bestuur van Neways de overnamegesprekken af omdat het overnamebod van 13 euro per aandeel te laag zou zijn.
Airbus
ICT Group klom 0,4 procent. Het consortium onder leiding van investeerder NPM Capital heeft het overnamebod op de IT-dienstverlener officieel gelanceerd. De partijen bereikten eerder al overeenstemming over het bod van 14,10 euro per aandeel in contanten, exclusief dividend.
Airbus werd opnieuw 1,3 procent hoger gezet in Parijs. De vliegtuigbouwer steeg donderdag al meer dan 9 procent nadat hij zijn productieplannen naar boven had bijgesteld.
De euro was 1,2193 dollar waard, tegen 1,2188 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 67,00 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 69,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
7 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
7 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
11 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
13 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
15 uur geleden