
Hoogste Duitse rechter handhaaft veroordeling nazi-secretaresse
LEIPZIG (ANP/DPA) - De hoogste rechter in Duitsland heeft de veroordeling van een 99-jarige vrouw voor haar werk in een concentratiekamp van de nazi's gehandhaafd. Irmgard Furchner werkte tijdens de Tweede Wereldoorlog als secretaresse in kamp Stutthof, in het noorden van bezet Polen. Ze is veroordeeld voor medeplichtigheid aan de moord op 10.505 mensen en vijf pogingen tot moord.
Furchner werd in 2022 veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke jeugddetentie voor haar misdaden. Ze was toen ze voor de SS werkte 18 jaar oud. Met haar werkzaamheden heeft ze volgens de Duitse rechters een rol gehad in het functioneren van het kamp, waar in totaal ruim 110.000 mensen werden gedetineerd en ruim 60.000 mensen stierven door de systematische slechte behandeling of de gaskamers.
Vlak voor haar proces in september 2021 begon, vluchtte Furchner met een taxi uit het bejaardenhuis bij Hamburg waar ze woonde. Na een paar uur werd ze opgepakt. Haar advocaten vonden dat niet vastgesteld kon worden dat Furchner wist wat in het kamp gebeurde. Ze zou als typist "neutrale handelingen" verricht hebben. Daar ging het hof niet in mee. Vrijwel alle correspondentie uit het kamp kwam op haar bureau terecht. Ze heeft tijdens haar proces gezegd spijt te hebben van haar werk in het kamp.
Verwacht wordt dat de zaak van Furchner mogelijk de laatste strafzaak zou kunnen zijn voor de massamoorden die de nazi's gepleegd hebben.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne zegt klaar te zijn voor nieuwe directe gesprekken met Rusland, maar wil dan wel eerst de voorwaarden voor een bestand zien die het Kremlin heeft opgesteld. Moskou stelde voor om maandag nieuwe besprekingen te houden in Istanbul.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - "Hordes hongerige mensen" hebben woensdagmiddag ingebroken bij een opslagpunt van het Wereldvoedselprogramma (WFP) in de Gazastrook, meldt de VN-organisatie. Daarbij zouden volgens de eerste berichten twee doden zijn gevallen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil maandag opnieuw met Oekraïne in gesprek over een mogelijk bestand. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, zei woensdag dat Rusland die datum voorstelt en dat de ontmoeting opnieuw in Istanbul zou kunnen plaatsvinden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan geen visa meer verlenen aan buitenlandse functionarissen die berichten van Amerikanen op sociale media zouden "censureren", kondigde minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio aan. Hij zegt de vrijheid van meningsuiting te willen beschermen en wil niet dat andere landen regels opleggen aan Amerikaanse techbedrijven en socialemediaplatforms.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Hamasleider Mohammed Sinwar is op 13 mei gedood bij een Israëlische luchtaanval, zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. De Israëlische regering ging daar al langer van uit, maar Netanyahu zegt er nu bevestiging van te hebben.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft aangedrongen op een uitnodiging voor de komende NAVO-top in Den Haag. Hij waarschuwde in Berlijn dat het uitsluiten van zijn land een overwinning zou betekenen voor Rusland.
9 uur geledenTBILISI (ANP) - De Georgische oud-premier en machtigste man van het land, Bidzina Ivanisjvili, heeft vorige week een ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur geweigerd. De gezant wilde een boodschap van de regering van president Donald Trump overbrengen over de te nemen stappen voor herstel van de relatie met de Verenigde Staten.
9 uur geleden