Hoogleraar: ambitie van bouw bijna miljoen woningen niet haalbaar
DEN HAAG (ANP) - De komende jaren gaan geen 981.000 woningen gebouwd worden, het aantal dat het demissionaire kabinet tot 2030 voor ogen heeft. Dat zegt ook Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, tijdens de Woontop in Den Haag. "De opgave is enorm", voegt hij daaraan toe. Boelhouwer denkt dat het woningtekort de komende jaren bovendien zal oplopen. Eerder gaven andere vastgoedexperts al aan dat de kabinetsplannen niet haalbaar zijn.
De woningnood blijft de komende tien tot vijftien jaar het hoogst, verwacht de hoogleraar, omdat de bevolking in Nederland groeit. Bovendien is er nog veel onzeker over hoe de bevolkingsgroei zich gaat ontwikkelen, legt hij uit. Zo is het met name nog onduidelijk hoe migratie zich de komende jaren zal ontwikkelen. "We gaan het woningtekort ook niet oplossen met alleen maar woningbouw."
Het beter benutten van de bestaande woningvoorraad is daarom ook belangrijk volgens Boelhouwer. Zo vindt de hoogleraar onder meer dat woningen meer gesplitst moeten worden. Gemeenten in meerdere grote steden willen dit juist tegenhouden met regelgeving.
Flexwoningen
Boelhouwer vindt bovendien dat de woningmarkt "een flexibele schil" moet hebben. Daarmee doelt hij op de inzet van flexwoningen. "Dat is niet leuk. Dat betekent een slechte prijs-kwaliteitverhouding, maar wel een dak boven je hoofd. Dat moeten we accepteren, anders gaan we het gewoon niet redden", is het vermoeden van de hoogleraar.
Tijdens de Woontop in Den Haag presenteren brancheorganisaties hun plannen om de woningbouw te versnellen. Volgens provincies, gemeenten, corporaties, bouwers, ontwikkelaars, investeerders, makelaars en consumentenorganisaties moeten er 100.000 woningen per jaar worden gebouwd om de woningcrisis aan te pakken. Ze vragen daarbij onder meer om een jaarlijkse financiële bijdrage van 3 tot 5 miljard euro van het Rijk.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
4 minuten geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
4 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
5 uur geleden