Hooggerechtshof VS buigt zich weer over 'Obamacare'
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof buigt zich dinsdag weer over de zorgverzekeringswet van voormalig president Barack Obama. Als de hoogste rechters van de VS een streep halen door de wetgeving, die bekendstaat als Obamacare, kunnen miljoenen Amerikanen tijdens de pandemie hun zorgverzekering verliezen.
De Affordable Care Act is inmiddels tien jaar oud en wordt gezien als een van de belangrijkste wapenfeiten van Obama. De wetgeving is bedoeld om te zorgen dat alle Amerikanen toegang hebben tot een betaalbare zorgverzekering. Republikeinen vinden dat onnodige overheidsbemoeienis en stapten al eerder naar de rechter om de wetgeving van tafel te krijgen.
Tegenstanders leden in 2012 en 2015 nederlagen bij het Hooggerechtshof, maar de samenstelling van het hof is sindsdien veranderd. Inmiddels telt het hof een conservatieve meerderheid van 6 tegen 3 rechters. Het lukte president Donald Trump vlak voor de verkiezing nog een nieuwe hoge rechter aan te stellen om de overleden Ruth Bader Ginsburg op te volgen.
De rechtszaak die nu voorkomt, wordt gezien als een vervolg op een proces van acht jaar geleden. Toen maakten tegenstanders bezwaar tegen het feit dat mensen een boete krijgen als ze het nalaten een zorgverzekering af te sluiten. Het hof oordeelde destijds dat die boeteclausule een vorm van belasting is en daarom niet illegaal, omdat het parlement de bevoegdheid heeft om belastingen te heffen.
Republikeinen in het Congres wisten dat boetebedrag later op nul dollar te zetten. Daarmee is volgens tegenstanders van Obamacare de basis onder de eerdere uitspraak weggevallen. Het is niet alleen de vraag of het hof meegaat in die redenering, maar ook wat de gevolgen zouden zijn. Het Hooggerechtshof zou kunnen besluiten dat de hele wet van tafel moet, of alleen delen ervan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
2 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.
4 uur geleden