Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof buigt zich over Trumps muur

Hooggerechtshof buigt zich over Trumps muur

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof gaat twee omstreden beleidsmaatregelen van president Donald Trump onder de loep nemen. De opperrechters besloten maandag zijn bezwaar tegen het oordeel dat hij geen militair geld in de muur bij de grens met Mexico mag steken, in behandeling te nemen.

Het hoogste rechtscollege kijkt ook of Trumps 'blijf in Mexico'-beleid rechtmatig is. Het gerechtshof in San Francisco bepaalde vorig jaar dat dat beleid, waardoor tienduizenden migranten hun asielaanvraag voor de VS in Mexico moeten afwachten, waarschijnlijk in strijd is met landelijke immigratiewetten en internationale verdragen.

De maatregel kan vooralsnog van kracht blijven terwijl er juridisch over wordt door gestreden. Het Hooggerechtshof neemt nu Trumps beroep tegen dit vonnis in behandeling.

Speerpunt

Voor Trump is het terugdringen van illegale migratie een speerpunt. Hij beloofde tijdens zijn verkiezingscampagne in 2016 een muur te bouwen aan de grens met Mexico.

De juridische strijd rond de financiering van de grensmuur leidde begin 2019 tot een tijdelijke sluiting van de federale overheid vanwege geldgebrek. Nadat het parlement weigerde geld vrij te maken voor de muur, besloot Trump de situatie aan de grens tot een nationale noodsituatie te bombarderen om zo 8,1 miljard dollar in het project te kunnen pompen.

De Trump-regering besloot daarvoor fondsen uit de defensiebegroting te gebruiken, terwijl het parlement dat al voor andere doelen had bestemd, zoals het tegengaan van de georganiseerde misdaad. Een rechter bepaalde in juni dat de regering niet bevoegd was om het geld over te hevelen naar het muurproject, waarop Trump in beroep ging. Het Hooggerechtshof gaat zich er nu over buigen.

Meer uit Buitenland

Aanvallen Iran gaan door zolang nodig, aldus Israëlische minister

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse en Israëlische aanvallen tegen Iran zullen doorgaan "zolang als nodig is, totdat alle doelstellingen zijn bereikt", verklaarde de Israëlische defensieminister Israel Katz. Het is niet duidelijk welke doelen hij bedoelt. Katz benadrukte dat de aanvallen zware verliezen hebben toegebracht aan de Iraanse strijdkrachten en dat de Iraanse leiding is gevlucht, "als muizen de tunnels in".

15 minuten geleden
Poolse OM opent onderzoek naar banden Epstein met mensenhandel

POLEN (ANP/AFP/RTR) - Het Poolse OM onderzoekt of er banden zijn tussen een internationale groep criminelen die wordt verdacht van mensenhandel en gedwongen prostitutie en de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.

40 minuten geleden
Barbra Streisand krijgt ere-Palm op festival Cannes

CANNES (ANP) - Barbra Streisand krijgt dit jaar op het Filmfestival van Cannes een Gouden Palm voor haar volledige oeuvre en betekenis voor de filmwereld. Dat heeft het festival woensdag bekendgemaakt. De ereprijs wordt op 23 mei uitgereikt, op de slotavond van het evenement. Het is de eerste keer dat de 83-jarige Streisand te gast is op het festival.

1 uur geleden
Meloni: Iran mag niet beschikken over kernwapens

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran mag volgens de Italiaanse premier Giorgia Meloni niet beschikken over kernwapens, omdat dit ernstige gevolgen voor de internationale veiligheid zal hebben. Dat zei ze tegenover de Italiaanse senaat. Samen met de raketten die het land bezit en ontwikkelt, kan Iran volgens Meloni in de toekomst een bedreiging vormen voor Europa en daarmee Italië. Ze riep de oppositie daarom op haar regering te steunen wat betreft Iran, en zich achter de belangen van Italië te scharen.

1 uur geleden
EU-parlement wil eenheid over oorlog maar is verdeeld over koers

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijgroepen in het Europees Parlement hebben in een debat over de oorlog in het Midden-Oosten opgeroepen dat het belangrijk is om met één stem te spreken in de EU. "Met 27 verschillende stemmen worden we niet serieus genomen", zei Jeroen Lenaers, die met het CDA is aangesloten bij de grootste partij EVP.

2 uur geleden
Kremlin beticht VK van betrokkenheid bij aanval met Storm Shadow

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin beschuldigt het Verenigd Koninkrijk van betrokkenheid bij een Oekraïense aanval op Brjansk, een stad circa 350 kilometer ten zuidwesten van Moskou. Daarbij vielen dinsdag zeker zes doden en raakten tientallen mensen gewond.

2 uur geleden
Doden bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/DPA) - Bij Israëlische aanvallen op het zuiden van Beiroet zijn woensdag zeker vier doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. De doden vielen bij een luchtaanval op een flatgebouw. Meerdere verdiepingen zijn daarbij volledig verwoest. Israël bevestigt bezig te zijn met aanvallen op de stad. Ook in het zuiden van Libanon en in de oostelijke Bekaa-vallei vonden bombardementen plaats.

2 uur geleden