Hooggerechtshof buigt zich over Trumps muur
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof gaat twee omstreden beleidsmaatregelen van president Donald Trump onder de loep nemen. De opperrechters besloten maandag zijn bezwaar tegen het oordeel dat hij geen militair geld in de muur bij de grens met Mexico mag steken, in behandeling te nemen.
Het hoogste rechtscollege kijkt ook of Trumps 'blijf in Mexico'-beleid rechtmatig is. Het gerechtshof in San Francisco bepaalde vorig jaar dat dat beleid, waardoor tienduizenden migranten hun asielaanvraag voor de VS in Mexico moeten afwachten, waarschijnlijk in strijd is met landelijke immigratiewetten en internationale verdragen.
De maatregel kan vooralsnog van kracht blijven terwijl er juridisch over wordt door gestreden. Het Hooggerechtshof neemt nu Trumps beroep tegen dit vonnis in behandeling.
Speerpunt
Voor Trump is het terugdringen van illegale migratie een speerpunt. Hij beloofde tijdens zijn verkiezingscampagne in 2016 een muur te bouwen aan de grens met Mexico.
De juridische strijd rond de financiering van de grensmuur leidde begin 2019 tot een tijdelijke sluiting van de federale overheid vanwege geldgebrek. Nadat het parlement weigerde geld vrij te maken voor de muur, besloot Trump de situatie aan de grens tot een nationale noodsituatie te bombarderen om zo 8,1 miljard dollar in het project te kunnen pompen.
De Trump-regering besloot daarvoor fondsen uit de defensiebegroting te gebruiken, terwijl het parlement dat al voor andere doelen had bestemd, zoals het tegengaan van de georganiseerde misdaad. Een rechter bepaalde in juni dat de regering niet bevoegd was om het geld over te hevelen naar het muurproject, waarop Trump in beroep ging. Het Hooggerechtshof gaat zich er nu over buigen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Zowel een Amerikaanse helikopter als een gevechtsvliegtuig zijn zondag neergestort in de Zuid-Chinese Zee. De twee incidenten gebeurden afzonderlijk van elkaar, met 45 minuten ertussen.
19 minuten geledenKINGSTON (ANP/RTR) - Inwoners van Jamaica zijn massaal opgeroepen te evacueren voor de komst van orkaan Melissa, die daar naar verwachting overstromingen, aardverschuivingen en stormvloeden zal veroorzaken.
50 minuten geledenDOUALA (ANP/AFP) - Bij confrontaties tussen veiligheidstroepen en demonstranten zijn in Kameroen vier doden gevallen, melden de autoriteiten zondag. Oppositieleider Issa Tchiroma Bakary, die claimt de verkiezingen op 12 oktober te hebben gewonnen, had zijn aanhangers opgeroepen vreedzaam te demonstreren aan de vooravond van de officiële bekendmaking van de verkiezingsresultaten. In Kameroen geldt een verbod op openbare bijeenkomsten.
52 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP/RTR) - De partij van de Argentijnse president Javier Milei heeft de tussentijdse parlementsverkiezingen gewonnen, melden lokale media. 90 procent van de stemmen is inmiddels geteld en de partij van Milei, La Libertad Avanza, komt op 40,8 procent van de stemmen. De peronistische oppositie won 24,5 procent van de stemmen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Venezuela heeft de komst van een Amerikaans oorlogsschip in Trinidad en Tobago veroordeeld als "militaire provocatie" die "erop gericht is een oorlog in het Caribisch gebied uit te lokken". Dat schrijft de regering van president Nicolás Maduro in een verklaring.
5 uur geledenYAMOUSSOUKRO (ANP/AFP) - Zoals verwacht is zittend president Alassane Ouattara op weg de presidentsverkiezingen in Ivoorkust met overmacht te winnen. De eerste resultaten die de kiescommissie heeft bekendgemaakt, geven de 83-jarige Ouattara in sommige departementen meer dan 90 procent van de stemmen.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door nieuwe Israëlische luchtaanvallen in Libanon zijn drie doden gevallen, melden Libanese autoriteiten. Het Israëlische leger beweert met de aanvallen twee Hezbollah-leden te hebben gedood in het oosten en zuiden van het land. Het zou gaan om een "wapensmokkelaar" voor Hezbollah en een functionaris van de Libanese beweging in de zuidelijke plaats Ras al-Bayada.
11 uur geleden