Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof buigt zich over Trumps muur

Hooggerechtshof buigt zich over Trumps muur

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof gaat twee omstreden beleidsmaatregelen van president Donald Trump onder de loep nemen. De opperrechters besloten maandag zijn bezwaar tegen het oordeel dat hij geen militair geld in de muur bij de grens met Mexico mag steken, in behandeling te nemen.

Het hoogste rechtscollege kijkt ook of Trumps 'blijf in Mexico'-beleid rechtmatig is. Het gerechtshof in San Francisco bepaalde vorig jaar dat dat beleid, waardoor tienduizenden migranten hun asielaanvraag voor de VS in Mexico moeten afwachten, waarschijnlijk in strijd is met landelijke immigratiewetten en internationale verdragen.

De maatregel kan vooralsnog van kracht blijven terwijl er juridisch over wordt door gestreden. Het Hooggerechtshof neemt nu Trumps beroep tegen dit vonnis in behandeling.

Speerpunt

Voor Trump is het terugdringen van illegale migratie een speerpunt. Hij beloofde tijdens zijn verkiezingscampagne in 2016 een muur te bouwen aan de grens met Mexico.

De juridische strijd rond de financiering van de grensmuur leidde begin 2019 tot een tijdelijke sluiting van de federale overheid vanwege geldgebrek. Nadat het parlement weigerde geld vrij te maken voor de muur, besloot Trump de situatie aan de grens tot een nationale noodsituatie te bombarderen om zo 8,1 miljard dollar in het project te kunnen pompen.

De Trump-regering besloot daarvoor fondsen uit de defensiebegroting te gebruiken, terwijl het parlement dat al voor andere doelen had bestemd, zoals het tegengaan van de georganiseerde misdaad. Een rechter bepaalde in juni dat de regering niet bevoegd was om het geld over te hevelen naar het muurproject, waarop Trump in beroep ging. Het Hooggerechtshof gaat zich er nu over buigen.

Meer uit Buitenland

EU wil meer concrete stappen Israël zien, geen extra maatregelen

BRUSSEL (ANP) - De EU wil meer concrete stappen van Israël zien dat het daadwerkelijk de humanitaire situatie in Gaza aan het verbeteren is, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering van EU-buitenlandministers. Kallas had vorige week met Israël afgesproken flink meer humanitaire hulp toe te laten in Gaza.

4 uur geleden
Europese Commissie wil hoger en flexibeler EU-budget

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil vanaf 2028 het EU-budget verhogen, zo blijkt uit een conceptvoorstel dat in handen is van het ANP. Nu draagt elke lidstaat 1 procent van het bruto nationale inkomen bij aan de EU-begroting. In het concept voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 staat geen nieuw percentage, maar in de Brusselse wandelgangen wordt gesproken over 1,5 procent. De Commissie presenteert woensdag haar voorstel.

7 uur geleden
Europese landen willen wapens voor Oekraïne kopen van VS

BRUSSEL (ANP) - Meerdere Europese landen zeggen klaar te staan om Patriot-luchtverdedigingssystemen en andere wapens voor Oekraïne te kopen van de Verenigde Staten. Maar het blijft vooralsnog onduidelijk welke wapens de VS precies willen leveren en hoe ze dat willen aanpakken.

7 uur geleden
Doden door nieuwe gevechten in Suwayda

SUWAYDA (ANP/AFP/RTR) - Het geweld in de Syrische regio Suwayda heeft dinsdag opnieuw meerdere levens geëist. Syrische en Israëlische militairen hebben aanvallen uitgevoerd. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Syrische Observatorium voor de Mensenrechten spreekt van meer dan tien doden.

7 uur geleden
Oekraïense premier Sjmyhal biedt ontslag aan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal heeft zijn ontslag aangeboden. Dat betekent dat de weg vrij is voor vicepremier Joelia Svyrydenko om aangesteld te worden als de nieuwe premier. Het parlement moet haar benoeming nog goedkeuren, maar aangezien de partij van president Volodymyr Zelensky daar een meerderheid heeft, lijkt dat een formaliteit.

8 uur geleden
VK haalde in het geheim duizenden Afghanen op na datalek

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft na een groot datalek in het geheim duizenden Afghanen naar het Verenigd Koninkrijk gehaald, heeft minister van Defensie John Healey bekendgemaakt. De namen en gegevens van bijna 19.000 Afghanen die hadden samengewerkt met de Britten waren uitgelekt, waardoor zij en hun familieleden mogelijk gevaar liepen. Van hen zijn zo'n negenhonderd mensen opgehaald via dit geheime beleid en 3600 van hun familieleden.

8 uur geleden
Artsen zonder Grenzen: medewerkers opzettelijk gedood in Tigray

MADRID (ANP) - Artsen zonder Grenzen (AzG) concludeert na eigen onderzoek dat drie medewerkers vier jaar geleden opzettelijk zijn gedood in de Ethiopische regio Tigray, waar toen een burgeroorlog woedde. De hulpverleners werden volgens de organisatie gedood terwijl ze in een duidelijk gemarkeerd AzG-voertuig onderweg waren naar gewonde patiënten.

8 uur geleden