Hooggerechtshof buigt zich over Trumps muur
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof gaat twee omstreden beleidsmaatregelen van president Donald Trump onder de loep nemen. De opperrechters besloten maandag zijn bezwaar tegen het oordeel dat hij geen militair geld in de muur bij de grens met Mexico mag steken, in behandeling te nemen.
Het hoogste rechtscollege kijkt ook of Trumps 'blijf in Mexico'-beleid rechtmatig is. Het gerechtshof in San Francisco bepaalde vorig jaar dat dat beleid, waardoor tienduizenden migranten hun asielaanvraag voor de VS in Mexico moeten afwachten, waarschijnlijk in strijd is met landelijke immigratiewetten en internationale verdragen.
De maatregel kan vooralsnog van kracht blijven terwijl er juridisch over wordt door gestreden. Het Hooggerechtshof neemt nu Trumps beroep tegen dit vonnis in behandeling.
Speerpunt
Voor Trump is het terugdringen van illegale migratie een speerpunt. Hij beloofde tijdens zijn verkiezingscampagne in 2016 een muur te bouwen aan de grens met Mexico.
De juridische strijd rond de financiering van de grensmuur leidde begin 2019 tot een tijdelijke sluiting van de federale overheid vanwege geldgebrek. Nadat het parlement weigerde geld vrij te maken voor de muur, besloot Trump de situatie aan de grens tot een nationale noodsituatie te bombarderen om zo 8,1 miljard dollar in het project te kunnen pompen.
De Trump-regering besloot daarvoor fondsen uit de defensiebegroting te gebruiken, terwijl het parlement dat al voor andere doelen had bestemd, zoals het tegengaan van de georganiseerde misdaad. Een rechter bepaalde in juni dat de regering niet bevoegd was om het geld over te hevelen naar het muurproject, waarop Trump in beroep ging. Het Hooggerechtshof gaat zich er nu over buigen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd.
42 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".
49 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het EU-visumbeleid aanpassen met de wortel-en-stokmethode; een systeem van belonen en straffen. Niet-EU-landen die uitgeprocedeerde asielzoekers terugnemen, worden daarvoor beloond met soepelere regels. Landen die weigeren uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen, worden in de toekomst juist bestraft met strengere voorwaarden voor hun burgers om een visum voor de EU te bemachtigen. Dat staat in de donderdag gepresenteerde visumstrategie van de Commissie.
5 uur geleden