Hoofdeconoom CBS: consument is somber, maar gedraagt zich niet zo
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse consument heeft flink bijgedragen aan de economische groei in het derde kwartaal. Zo gaven zij meer uit aan kleding en spulletjes voor in huis. Toch is het consumentenvertrouwen nog altijd relatief laag. "Het sentiment is nog altijd somber", erkent ook hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). "Maar zo gedragen we ons niet."
De consumptie van huishoudens steeg in het derde kwartaal met 0,8 procent. In de drie maanden daarvoor daalde de consumptie nog, met 0,8 procent. "Wat daarbij mee kan spelen, is dat mensen meer te besteden hebben", legt Van Mulligen uit. "De lonen stijgen harder dan de prijzen, ook al is de inflatie nog aan de hoge kant. Maar de inflatie zit onder meer bij de woninghuur en tabak. Dus als men niet rookt of huurt, hebben zij geen last van deze gestegen prijzen."
Het consumentenvertrouwen is daarentegen nog altijd negatief en lag in september op min 21, meldde het CBS eerder. Een getal onder de 0 duidt daarbij op een overwegend negatieve stemming, boven de 0 op een overwegend positieve stemming. Het vertrouwen verbeterde in september licht ten opzichte van augustus, maar viel in oktober opnieuw wat terug naar min 22.
Een door Van Mulligen veelgehoorde verklaring voor het sombere sentiment is dat de prijzen nog altijd hoog zijn, bijvoorbeeld in de supermarkt. "De piek in de inflatie is achter de rug, maar de consument schrikt nog altijd bij het doen van boodschappen, hoe hoog de prijzen zijn. Alles voelt nog steeds heel erg duur", aldus de CBS-hoofdeconoom. "Mensen hebben een referentie van wat iets normaal zou moeten kosten. Dat kader is nog niet meegegroeid: zo vinden we het niet normaal dat een brood op sommige plekken 5 euro kost."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft volgens de Amerikaanse president Donald Trump toegezegd de komende twintig jaar 30 procent van het gas af te nemen uit een groot energieproject in Alaska. Het land zou daarnaast 4,4 miljard dollar (3,9 miljard euro) investeren in het project. Trump maakte de afspraken dinsdag bekend tijdens een campagnebijeenkomst in Alaska. Taiwan heeft zijn uitspraken nog niet bevestigd.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Bank of America krijgt een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De bank zou volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën verdachte transacties ter waarde van 5 miljard dollar niet op de juiste manier hebben gemeld.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft een "geavanceerd opnameapparaat" ontdekt dat in een van de kantoren van het bedrijf was verstopt. Dat meldt de maker van ChatGPT in een bericht op socialmediaplatform X. OpenAI kwam erachter dat een medewerker het enkele dagen eerder had geplaatst. Die medewerker is daarna ontslagen en gearresteerd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple is dinsdag iets hoger geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. De iPhone-maker heeft een reeks producten aangekondigd voor in huis. Een daarvan is de HomeView, een soort iPad waarmee gebruikers hun kalender in de gaten kunnen houden, to-dolijstjes kunnen maken en die helpt bij het bedienen van de deurbel. Apple won 0,1 procent.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn is eerst begonnen met het herstellen van de systemen die te maken hebben met de winkelvoorraad. Dat zei topvrouw Margaret Versteden-Van Duijn van de supermarktketen in het programma Eva. Over de oorzaak van het cybersecurity-incident, zoals AH het zelf noemt, liet ze niks los.
10 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Datingappbedrijf Bumble wordt van de beurs gehaald door het recent opgerichte Ithaca Holdings voor een bedrag van 1,3 miljard dollar, omgerekend ruim 1,1 miljard euro. Dat is veel minder dan de waardering van het bedrijf bij de beursgang in 2021. Bumble kampt, net als andere datingapps, met een dalend aantal gebruikers, omdat jongeren minder trek lijken te hebben in online daten.
11 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het onderzoek naar het cyberbeveiligingsincident dat speelt bij Albert Heijn loopt nog, meldt de supermarktketen dinsdagmiddag in een update. "We nemen het cybersecurity-incident zeer serieus en doen zorgvuldig onderzoek naar de aard en oorzaak ervan."
12 uur geleden