Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongarije versterkt leger, maar weigert militaire hulp Oekraïne

Hongarije versterkt leger, maar weigert militaire hulp Oekraïne

BOEDAPEST (ANP) - Hongarije bouwt aan een sterk leger om zichzelf tegen een mogelijke inval van Rusland te verdedigen. Dat het tegelijkertijd Europese besluiten tegenhoudt om Oekraïne te helpen datzelfde te doen, is volkomen te begrijpen vanuit Hongaars perspectief, zegt Zoltán Kovács, staatssecretaris voor diplomatie, tegen journalisten.

Het verschil tussen Hongarije en Oekraïne is, zo legt een andere hoge Hongaarse functionaris uit, dat Hongarije wel in de NAVO zit en Oekraïne niet: Hongarije heeft de eventuele rugdekking van de solidariteit van de andere NAVO-lidstaten, Oekraïne staat er als niet-NAVO-lid alleen voor. "Dat is gewoon een feit", zegt deze functionaris. "Daar werken we mee." En vanwege die situatie moet wat Hongarije betreft Rusland niet uitgedaagd worden door Europese landen, zodat mogelijk EU- of NAVO-landen ook in die oorlog getrokken worden.

Omdat volgens de Hongaarse analyse Oekraïne de oorlog met Rusland niet kan winnen, moet Oekraïne over vrede onderhandelen met Rusland. "Het Hongaarse idee over vrede is volkomen simpel: stop het bloedvergieten. Honderdduizenden slachtoffers zijn al gevallen, als het er niet meer zijn. Dat moet stoppen".

Zwarte lijst

Over het blokkeren van geld voor een Europees fonds voor wapenaankopen door andere EU-landen voor Oekraïne, zegt Kovács dat ook dat logisch is. Want eerst moet Oekraïne tegemoetkomen aan de Hongaarse frustraties over een aantal kwesties. "Zolang de Oekraïners Hongaarse bedrijven op een zwarte lijst zetten, en de rechten van de Hongaarse minderheid schenden, kunnen wij niet toegeven."

Volgens Kovács kan het bovendien bij de EU ook zomaar gebeuren dat de EU-landen het oplossen met Oekraïne "en dat wij er dan buiten worden gehouden". "Dus ja, over die Europese betalingen voor wapens aan Oekraïne moet Hongarije harde garanties hebben dat Oekraïne tegemoet komt aan de Hongaarse eisen."

Goede voorbeeld

Intussen geeft Hongarije juist het goede voorbeeld aan de rest van de Europese landen, zegt de staatssecretaris. Want Hongarije breidt al jaren de eigen defensiemacht sterk uit, met mensen en materiaal. Zo wil het aan de NAVO-eisen voldoen maar ook zichzelf kunnen verdedigen, eventueel ook tegen migratiestromen. "Als je sterk wilt zijn en vanuit een machtspositie bijvoorbeeld iets rechtstreeks tegen Rusland wilt kunnen doen, heb je die legermacht nodig."

Meer uit Buitenland

Internet valt volgens waarnemers uit in Teheran en delen van Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.

1 uur geleden
Parlementsvoorzitter Venezuela kondigt vrijlating gevangenen aan

CARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.

2 uur geleden
Doden gemeld na aanvallen Israël op Gaza, onder wie kinderen

KHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.

3 uur geleden
President Brazilië spreekt veto uit over lagere straf voorganger

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.

4 uur geleden
Macron: VS onttrekken zich aan internationale regels

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.

6 uur geleden
Zelensky: veiligheidsgaranties klaar om met Trump te bezegelen

KYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.

6 uur geleden
Bronnen: eigenaren afgebrande Zwitserse bar vrijdag ondervraagd

CRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De Franse eigenaren van de bar in Zwitserland, die in de nieuwjaarsnacht afbrandde, worden vrijdag ondervraagd, melden bronnen dicht bij het onderzoek. Het echtpaar wordt verdacht van nalatigheid. Dinsdag maakte burgemeester Nicolas Féraud bekend dat de bar al sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.

7 uur geleden