Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongarije legt maximumprijzen op voor benzine en diesel

Hongarije legt maximumprijzen op voor benzine en diesel

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).

De Hongaarse regering zal de bevoorrading waarborgen door staatsreserves vrij te geven, aldus Orbán. Of de Europese Commissie dit ook gaat doen is nog onbekend. Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zei maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën dat overwogen wordt om oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden.

"De brandstofprijzen beginnen scherp te stijgen in heel Europa, daarom hebben we tijdens de kabinetsvergadering van vandaag besloten om Hongaarse gezinnen, bedrijven en boeren te beschermen", zei Orbán.

Stijgende prijzen

Premier Rob Jetten gaat nog niks doen aan de stijgende prijzen aan de pomp, zei hij zondagavond. Sinds de Iran-oorlog zijn de prijzen van autobrandstoffen hard gestegen. De literprijs van Euro 95 beweegt inmiddels richting het recordniveau van 2022. De dieselprijs staat al op het hoogste punt ooit gemeten.

De ANWB pleit al langer voor een accijnsverlaging om automobilisten tegemoet te komen vanwege de dure brandstof, zegt een woordvoerster. Volgens de belangenorganisatie zoeken Nederlanders sinds het stijgen van de benzineprijzen door de Iran-oorlog vaker naar tankstations over de grens bij Duitsland en België. In België betalen automobilisten momenteel ongeveer 1,67 euro voor een liter Euro 95, dat is zo'n 45 cent minder vergeleken met de prijzen van goedkope tankstations in Nederland. Ons land is volgens de ANWB koploper in Europa op het gebied van accijns.

Oostenrijk

Ook de Oostenrijkse bondskanselier Christian Stocker riep maandag op tot een tijdelijke verlaging van de accijnzen op benzine. "Eventuele extra belastinginkomsten die door hogere energieprijzen ontstaan, moeten worden teruggegeven aan de belastingbetalers. De regering heeft besproken hoe dit het beste kan worden gedaan", aldus Stocker.

De Nederlandse brancheorganisatie van tankstations Drive riep de overheid vorige week al op de accijnskorting op brandstof weer te verhogen of de btw te verlagen vanwege de flink gestegen prijzen aan de pomp. Consumentenorganisatie UnitedConsumers verwacht dat de adviesprijzen voor autobrandstoffen dinsdag verder stijgen.

Meer uit Financieel

Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

27 minuten geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

29 minuten geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

32 minuten geleden
Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

9 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

12 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

13 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

13 uur geleden