Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongarije en Polen vechten rechtstaattoets Europese Unie aan

Hongarije en Polen vechten rechtstaattoets Europese Unie aan

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije en Polen gaan de rechtstaattoets aanvechten die op de EU-top is afgesproken. De Hongaarse minister van Justitie Judit Varga zei vrijdag tegen een Hongaars radioprogramma dat het land een zaak zal aanspannen bij het Europees Hof van Justitie en de Poolse premier kondigde aan dat zijn land hetzelfde doet.

Op de top kwamen de regeringsleiders, ook van Hongarije en Polen, aanvullende afspraken overeen over de nieuwe rechtstaatregels. Met de nieuwe rechtstaattoets kan de Europese Commissie lidstaten korten op EU-subsidies als de rechtstaat er zo belabberd aan toe is dat het geld verkeerd terechtkomt. Maar de EU-leiders spraken af dat lidstaten het draaiboek dat de Europese Commissie daarvoor wil gaan gebruiken, kunnen aanvechten bij de Europese rechter. De commissie zou de toets pas in stelling brengen als het hof groen licht heeft gegeven.

Het kan zomaar anderhalf jaar duren voor het zover is, zegt het hof. Maar verantwoordelijk Eurocommissaris Vera Jourova denkt dat het eerder een kwestie van maanden is. De toets zou wel met terugwerkende kracht in stelling kunnen worden gebracht tegen misstanden vanaf 1 januari, zoals Nederland eiste.

Meer uit Buitenland

Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

45 minuten geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

2 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

4 uur geleden
Zelensky meldt doden na nacht van zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.

6 uur geleden
Duitse minister: alvast mijnenjager richting Straat van Hormuz

BERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.

7 uur geleden
Top over afbouw fossiele brandstoffen begonnen in Colombia

SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.

16 uur geleden
Doden in Gaza bij Israëlische aanvallen, onder wie politieagenten

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.

16 uur geleden