Holleeder vindt vragen aan getuigende zus Astrid zinloos
SCHIPHOL (ANP) - Willem Holleeder bracht het vrijdag in de extra beveiligde rechtszaal van de rechtbank op Schiphol niet meer op vragen te formuleren voor zijn zus Astrid. "Het heeft geen zin", aldus Holleeder (63), "want ze liegt toch weer." Het was Holleeders laatste kans zijn zus te bevragen in het proces in hoger beroep, dat zich in de laatste fase bevindt.
Holleeder beperkte zich tot het becommentariëren van de door Astrid afgelegde verklaring. Hij had er - niet verrassend - geen goed woord voor over. "Spannende verhalen heeft ze haar hele leven al gehad. Kijk maar naar haar boek, Judas. Het is altijd hetzelfde met dat meissie. Stoere verhalen zijn het."
Astrid Holleeder heeft in het grootscheepse strafrechtelijk onderzoek naar haar broer een reeks belastende verklaringen afgelegd, die het Openbaar Ministerie gebruikt voor het bewijzen van de stelling dat Willem Holleeder opdracht heeft gegeven voor een reeks liquidaties. De rechtbank veroordeelde Holleeder, mede op basis van die verklaringen, tot een levenslange celstraf. Holleeder ontkent alle beschuldigingen.
Sonja
Bij de rechtbank kwam het destijds tot heftige confrontaties tussen broer en zus. Die bleven in hoger beroep uit. Vrijdag beantwoordde Astrid Holleeder een beperkt aantal vragen van Holleeders advocaten.
Maandag en dinsdag is het de beurt aan Holleeders andere zus, Sonja. Haar partner, Cor van Hout, behoort tot een van Holleeders vermoedelijke slachtoffers - hij werd in januari 2003 in Amstelveen doodgeschoten. Sonja en Astrid stapten na bemiddeling door Peter R. de Vries met hun verklaringen tegen hun broer Willem naar justitie. Holleeder stond vrijdag kort stil bij de gewelddadige dood van De Vries, die eveneens als getuige tegen hem heeft opgetreden. "Ik dacht altijd: er komt wel een moment waarop ik het er met hem over kan hebben. Maar dat moment komt nu niet meer."
Kroongetuige Peter la S. is nog steeds onvindbaar, stelde het hof vrijdag vast. Ook hij zou nog in de zaak-Holleeder gehoord moeten worden. In juni werd bekend dat hij van de aardbodem verdwenen lijkt. "We weten niet waar hij zich bevindt en of hij nog in leven is", zegt het OM hierover. Holleeders advocaat Sander Janssen vindt dat "moeilijk te geloven". De afspraken van La S. met het OM houden onder meer in dat hij zich beschikbaar moet houden. Bovendien, zo benadrukte Janssen, heeft justitie hem zes ton geleend voor het kopen van een huis en een bedrijf. De raadsman vindt dat het raadsel moet worden opgelost, vooral omdat La S. een belangrijke getuige is.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
6 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
10 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
19 uur geleden