Hogere prijzen stuwen verkopen tuincentra, haardhout populairder
ZEIST (ANP) - Tuincentra hebben vorig jaar minder artikelen verkocht, maar toch meer omgezet. Dat komt door de gestegen prijzen. Hoewel de bereidheid bij consumenten voor grote aankopen afnam, rekenden ze volgens brancheorganisatie Tuinbranche Nederland aan de kassa toch meer af.
De opbrengsten bedroegen in totaal 2,1 miljard euro. Dat is ruim 3 procent meer dan een jaar eerder. Vooral tuinkachels, vuurkorven, haardhout en terrasverwarmers liepen goed, waarschijnlijk doordat de gasprijzen vorig jaar flink opliepen na de oorlogsuitbraak in Oekraïne. In deze relatief kleine productcategorie kende de branche een omzetplus van wel 27 procent, tot 14 miljoen euro. Daarentegen werd er aan sierbestrating met 11 miljoen euro ongeveer een tiende minder geld uitgeven.
Adjunct-directeur Brenda Horstra van Tuinbranche Nederland merkt op dat de cijfers niet alleen werden beïnvloed door de torenhoge inflatie, maar bijvoorbeeld ook door weersomstandigheden. "Bij deze bijzondere mix van omstandigheden is het niet verbazingwekkend dat we bij de productcategorieën flinke fluctuaties zien", geeft ze aan.
In de circa vijfhonderd tuincentra in Nederland is vorig jaar voor bijna 300 miljoen euro aan bloemen en planten voor buiten besteed. Dat is minder dan in de voorgaande twee coronajaren. In 2021 ging het bijvoorbeeld nog om bijna 320 miljoen euro. Maar er is hieraan vorig jaar wel meer uitgegeven dan de 275 miljoen euro uit 2019, het laatste jaar voor de virusuitbraak. Verder komt uit de cijfers naar voren dat tuincentra vorig jaar voor 155 miljoen euro aan bloemen en planten voor binnenshuis hebben verkocht. Dat komt neer op een toename van ruim 5 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
11 uur geleden