Hof: Trump mag programma dat migranten beschermt niet beëindigen
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump mag een programma dat honderdduizenden migranten beschermt tegen uitzetting niet beëindigen. Dat besloot het hooggerechtshof. Het Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA)-programma beschermt momenteel zo'n 650.000 migranten die als kind naar de VS zijn gekomen. Die worden vaak Dreamers (dromers) genoemd.
Migranten kunnen via DACA een speciale status krijgen. Die beschermt ze tijdelijk tegen uitzetting en geeft ze het recht om te werken, maar niet de mogelijkheid om het Amerikaanse staatsburgerschap te verwerven. Het programma is in het leven geroepen door president Barack Obama, die voor Trump in het Witte Huis zat.
Trump beloofde tijdens zijn campagne om president te worden dat hij de beschermingsmaatregelen voor migranten zou schrappen. Hij betoogde later ook dat honderdduizenden Amerikanen geen banen kunnen krijgen omdat die worden ingepikt door illegalen die via DACA bescherming genieten.
Onvoldoende onderbouwd
Het Witte Huis maakte in 2017 bekend dat het programma zou worden beëindigd, maar lagere rechtbanken staken daar vervolgens een stokje voor. Een meerderheid van vijf van de negen rechters in het hoogste gerechtshof is daar nu in meegegaan. Ze oordelen dat de regering onvoldoende heeft onderbouwd waarom DACA wordt stopgezet. "Wij beslissen niet of DACA of de intrekking ervan goed beleid is", benadrukte voorzitter John Roberts van het hof.
Trump reageerde teleurgesteld na de uitspraak van het hof. "Krijg je de indruk dat het hooggerechtshof me niet mag?", schreef hij op Twitter. Hij stelde ook dat het hof door "verschrikkelijke" beslissingen te nemen, trotse Republikeinen en conservatieven "in het gezicht schiet".
Obama
Het Witte Huis heeft eerder aangevoerd dat juist Obama buiten zijn boekje is gegaan. Zijn regering voerde DACA in zonder toestemming van het parlement, het Congres. Trump kan nog wel een nieuwe poging doen om DACA stop te zetten, maar het is nog onduidelijk of dat voor de komende presidentsverkiezingen zou lukken.
Oud-president Obama is wel blij met de uitspraak. "Het is deze week acht jaar geleden dat we jonge mensen die zijn opgevoed in Amerikaanse families beschermden tegen uitzetting", zei hij op Twitter. "Ik ben vandaag blij voor hen, hun gezinnen en ons allemaal. We zien er misschien anders uit en komen uit alle windstreken, maar wat ons Amerikanen maakt zijn onze gedeelde idealen."
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES (ANP) - De Argentijnse president Javier Milei heeft donderdag in een televisietoespraak gezegd dat hij de sancties tegen bedrijven die betrokken zijn bij olieprojecten rond de Falklandeilanden zal aanscherpen. Hij sprak van "gunstige winden" voor de Argentijnse aanspraak op de eilanden, waarvan Buenos Aires en Londen de soevereiniteit betwisten.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Adam Telle benoemd tot de nieuwe minister van het Leger. Dat meldt Trump op Truth Social.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft donderdag een website gelanceerd met klassieke arcadevideogames, waarin onder meer spelers migranten kunnen uitzetten en een grensmuur kunnen bouwen. Mensenrechtenorganisaties uiten kritiek.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De werkzaamheden voor de bouw van de monumentale triomfboog die de Amerikaanse president Donald Trump in Washington wil laten oprichten, zullen "binnen twee weken" van start gaan. Dat schrijft de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het beperken van het poststemmen. Een lagere rechter blokkeerde zijn plannen, maar Trump wil dat het hoogste hof die beperking toch toestaat, voor de tussentijdse verkiezingen van november.
6 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben voor de kust van Noord-Cyprus nog een lichaam geborgen nadat afgelopen weekend een hogesnelheidsveer was gezonken. Daardoor staat het dodental nu op tien. Nog achttien mensen worden vermist.
7 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdag sancties opgelegd aan vijf Cubaanse bedrijven en een kleinzoon van voormalig president Raúl Castro. De Amerikaanse regering van Donald Trump wil zo de economische druk op het communistische eiland opvoeren.
9 uur geleden