Hof: Trump mag programma dat migranten beschermt niet beëindigen
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump mag een programma dat honderdduizenden migranten beschermt tegen uitzetting niet beëindigen. Dat besloot het hooggerechtshof. Het Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA)-programma beschermt momenteel zo'n 650.000 migranten die als kind naar de VS zijn gekomen. Die worden vaak Dreamers (dromers) genoemd.
Migranten kunnen via DACA een speciale status krijgen. Die beschermt ze tijdelijk tegen uitzetting en geeft ze het recht om te werken, maar niet de mogelijkheid om het Amerikaanse staatsburgerschap te verwerven. Het programma is in het leven geroepen door president Barack Obama, die voor Trump in het Witte Huis zat.
Trump beloofde tijdens zijn campagne om president te worden dat hij de beschermingsmaatregelen voor migranten zou schrappen. Hij betoogde later ook dat honderdduizenden Amerikanen geen banen kunnen krijgen omdat die worden ingepikt door illegalen die via DACA bescherming genieten.
Onvoldoende onderbouwd
Het Witte Huis maakte in 2017 bekend dat het programma zou worden beëindigd, maar lagere rechtbanken staken daar vervolgens een stokje voor. Een meerderheid van vijf van de negen rechters in het hoogste gerechtshof is daar nu in meegegaan. Ze oordelen dat de regering onvoldoende heeft onderbouwd waarom DACA wordt stopgezet. "Wij beslissen niet of DACA of de intrekking ervan goed beleid is", benadrukte voorzitter John Roberts van het hof.
Trump reageerde teleurgesteld na de uitspraak van het hof. "Krijg je de indruk dat het hooggerechtshof me niet mag?", schreef hij op Twitter. Hij stelde ook dat het hof door "verschrikkelijke" beslissingen te nemen, trotse Republikeinen en conservatieven "in het gezicht schiet".
Obama
Het Witte Huis heeft eerder aangevoerd dat juist Obama buiten zijn boekje is gegaan. Zijn regering voerde DACA in zonder toestemming van het parlement, het Congres. Trump kan nog wel een nieuwe poging doen om DACA stop te zetten, maar het is nog onduidelijk of dat voor de komende presidentsverkiezingen zou lukken.
Oud-president Obama is wel blij met de uitspraak. "Het is deze week acht jaar geleden dat we jonge mensen die zijn opgevoed in Amerikaanse families beschermden tegen uitzetting", zei hij op Twitter. "Ik ben vandaag blij voor hen, hun gezinnen en ons allemaal. We zien er misschien anders uit en komen uit alle windstreken, maar wat ons Amerikanen maakt zijn onze gedeelde idealen."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn demonstraties van start gegaan tegen onder meer de stijgende kosten van het levensonderhoud en de bezuinigingen op openbare diensten. Een van de betrokken groepen, de Gele Hesjes, heeft al opgeroepen tot een nieuwe protestdag op 31 oktober.
4 minuten geledenRAMALLAH (ANP) - De internationale gemeenschap moet "direct ingrijpen" om verdere escalatie van Israëls huidige militaire ingrijpen op de bezette Westelijke Jordaanoever te voorkomen. Die oproep komt van de Palestijnse Autoriteit, schrijft persbureau Wafa.
1 uur geledenBERCHTESGADEN (ANP) - Het voormalige theehuis van Adolf Hitler, het Adelaarsnest, is waarschijnlijk niet te redden, zegt een politiewoordvoerder tegen Bild. Het pand in het zuiden van Duitsland kwam vrijdagavond volledig in brand te staan en de brandweer is nog steeds ter plaatse om de vlammen te bestrijden.
2 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP/BELGA) - De burgemeester van de Franse stad Orléans heeft een avondklok aangekondigd voor kinderen onder de 15 jaar. Zij moeten de komende twee nachten verplicht thuis blijven. De maatregel valt samen met het congres van de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) en tegendemonstraties.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense defensieminister Jevheni Chmara zegt dat de verbinding met Starlink "stabiel" is. Oekraïne maakte deze maand melding van beperkingen bij het gebruik van het satellietinternetnetwerk.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door tyfoon Champi in Taiwan is opgelopen naar vijfhonderd. Eerder was al bekend dat één persoon om het leven is gekomen. Zo'n 56.000 huishoudens zitten zonder stroom.
6 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De eerste klinische proef voor een ebolavaccin is vrijdag van start gegaan in de Democratische Republiek Congo, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie. Het Afrikaanse land wordt geteisterd door een uitbraak van het virus.
6 uur geleden